Zvýšenie DPH a škrty v penziách prešli cez maďarský parlament

Maďarský parlament v pondelok schválil v poslednom čítaní kľúčový zákon o daniach a peniazoch. Cieľom zákona je, aby štát počas pokračujúcej recesie udržal pod kontrolou rozpočtový deficit. Penzie podľa zákona v druhom polroku nebudú rásť o prisľúbené zvýšenie.

Zákonom sa od júla taktiež zvýši hlavná sadzba dane z pridanej hodnoty z 20 na 25 percent, aby sa štátu zvýšili príjmy a jeho rozpočtový deficit zostal pod tromi percentami hrubého domáceho produktu. Krajina to sľúbila Medzinárodnému menovému fondu a Európskej únii.

Maďarsko sa vlani stalo prvým členom Európskej únie, ktorý musel prijať medzinárodnú finančnú pomoc. Záchranný úver 25,1 miliardy dolárov zorganizoval fond, aby sa krajina vyhla finančnému kolpasu. Ľudia z fondu počas minulého týždňa prišli do Maďarska, aby zhodnotili ako krajina podmienky programu dodržiava.

Maďarská vláda musela urobiť rozpočtové škrty, aby zohľadnila pád ekonomiky. Ten by mohol v tomto roku dosiahnuť až šesť percent. Doterajšie prognózy uvádzali pokles o 3,5 percenta.

Súvisiace články:

Ďalšie články
Euro, peniaze, mince

Šesť DSS vytvorilo vlani úhrnný zisk 6,7 milióna eur

25.04.2014 10:40

Šesť DSS vyprodukovalo spolu za rok 2013 zisk v hodnote 6,7 mil. eur, čo bolo o 22 % viac ako v roku 2012.

Ekonomika, peniaze, graf

S&P znížila úverový rating Ruska, potápa ho ukrajinská kríza

25.04.2014 10:05

Medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor's (S&P) znížila hodnotenie úverovej spoľahlivosti Ruska o jeden stupeň na BBB-.

euro, peniaze, sporenie, úver, splátka

MMF posúdi záchranný balík pre Ukrajinu 30. apríla

25.04.2014 09:42

Predstavitelia Medzinárodného menového fondu (MMF) sa stretnú 30. apríla, aby diskutovali o záchrannom balíku pre Ukrajinu.

windows 8.1 Preview

Zisk Microsofu klesol, aj tak však prekonal očakávania

25.04.2014 08:43

Spoločnosť Microsoft zaznamenala v treťom kvartáli hospodárskeho roka mierny pokles zisku. Predaj osobných počítačov totiž naďalej oslaboval.

Ľudia odporúčajú