Zvýšenie DPH a škrty v penziách prešli cez maďarský parlament

Maďarský parlament v pondelok schválil v poslednom čítaní kľúčový zákon o daniach a peniazoch. Cieľom zákona je, aby štát počas pokračujúcej recesie udržal pod kontrolou rozpočtový deficit. Penzie podľa zákona v druhom polroku nebudú rásť o prisľúbené zvýšenie.

Zákonom sa od júla taktiež zvýši hlavná sadzba dane z pridanej hodnoty z 20 na 25 percent, aby sa štátu zvýšili príjmy a jeho rozpočtový deficit zostal pod tromi percentami hrubého domáceho produktu. Krajina to sľúbila Medzinárodnému menovému fondu a Európskej únii.

Maďarsko sa vlani stalo prvým členom Európskej únie, ktorý musel prijať medzinárodnú finančnú pomoc. Záchranný úver 25,1 miliardy dolárov zorganizoval fond, aby sa krajina vyhla finančnému kolpasu. Ľudia z fondu počas minulého týždňa prišli do Maďarska, aby zhodnotili ako krajina podmienky programu dodržiava.

Maďarská vláda musela urobiť rozpočtové škrty, aby zohľadnila pád ekonomiky. Ten by mohol v tomto roku dosiahnuť až šesť percent. Doterajšie prognózy uvádzali pokles o 3,5 percenta.

Súvisiace články:

Euro, peniaze, ekonomika, graf

Veritelia odmietli tvrdenie Grékov, že sú nejednotní

07.05.2015 08:48

Medzinárodní veritelia Grécka v stredu odmietli obvinenia, podľa ktorých rozdiely medzi nimi znemožňujú dohodu o pomoci Grécku.

rubeľ, Rusko, Moskva

Inflácia v Rusku po deviatich mesiacoch začína klesať

07.05.2015 07:18

Medziročná miera inflácie v Rusku v apríli prvýkrát za deväť mesiacov klesla. Spotrebiteľské ceny sa medziročne zvýšili o 16,4 %.

euro, dolár, kurz, peniaze, mena, ECB, money, USD, EUR

Euro si polepšilo, stojí 1,13 dolára

07.05.2015 07:00

Americký dolár voči euru v stredu klesol až na najnižšiu úroveň od konca februára.

Angela Merkelová

Viedeň vyčíta Berlínu veľké ucho

07.05.2015 08:51

Rakúsko začalo trestné stíhanie "neznámeho páchateľa" po tom, čo médiá odhalili, že Nemecko pomáhalo USA v špionáži proti európskym vládam a firmám.

Euro, peniaze, ekonomika, graf

Veritelia odmietli tvrdenie Grékov, že sú nejednotní

07.05.2015 08:48

Medzinárodní veritelia Grécka v stredu odmietli obvinenia, podľa ktorých rozdiely medzi nimi znemožňujú dohodu o pomoci Grécku.

Robert Fico

Fico vo štvrtok oslávi koniec druhej svetovej vojny v Poľsku

07.05.2015 08:37

Premiér Robert Fico vo štvrtok oslávi 70. výročie ukončenia druhej svetovej vojny v poľskom Gdansku.

Veľká Británia, voľby

Briti volia nový parlament, prieskumy naznačujú tesný výsledok

07.05.2015 08:19

Vo Veľkej Británii sa ráno začali voľby. Prieskumy sľubovali vyrovnaný súboj medzi konzervatívcami a labouristami i úspech škótskych nacionalistov.