Pošta ide prenajať tretinu pobočiek, poštárky majú prácu istú na rok

Slovenská pošta chce približne tretinu pobočiek prenajať súkromným partnerom. Malé dedinské pošty sa tak presunú do rúk majiteľov potravín alebo bánk. Prvá súťaž na prenájom pobočiek sa zrušila pre námietky Poštového regulačného úradu. Podľa Libora Chrásta, generálneho riaditeľa Slovenskej pošty, však budú hľadať partnera čoskoro znova.

Libor Chrást
Libor Chrást, šéf Slovenskej pošty
Autor:

Slovenská pošta trvá na prenájme tretiny pobočiek na vidieku. Kedy sa tak stane?

Spustenie novej súťaže na hľadanie partnera na prevádzku vyše 600 pôšt je otázkou prvého štvrťroka 2010, partnera by sme mohli poznať na začiatku jesene. Ide o prevádzky v malých obciach, kde denne prebehne do tridsať transakcií a nedokážu sa uživiť. Skúsenosti v zahraničí ukázali, že prenájom najlepšie funguje pri jednom partnerovi. Či už ide o sieť potravín alebo minimarketov. V severských krajinách pošty nájdete aj na benzínových pumpách, v Nemecku a Holandsku zasa v pobočkách bánk.

Nenarazí súťaž znova na nesúhlas regulačného úradu?

S regulačným úradom sme si časť sporných otázok už vysvetlili. Osobne mi na tom veľmi záleží, lebo je to najlepší spôsob, ako šetriť obrovské množstvo peňazí bez toho, aby sme ľudí pripravili o komfort a služby. Úrad žiadal napríklad veľa informácií vopred, ktoré však určí až výsledok verejnej súťaže.

Nie je rozumnejšie pošty prenajať viacerým partnerom?

V prvom kroku chceme nájsť jedného partnera. Nemusíme skutočne prenajať naraz všetkých 602 pôšt, to je len najväčší možný počet prevádzok pripravených na takúto zmenu. Ak to nevyjde, v druhom kroku skúsime nájsť viacerých partnerov. Treťou možnosťou je prenájom pôšt v malých balíkoch – po dvoch alebo piatich živnostníkom či menším podnikateľom.

Nijaká sieť obchodov však nemá takú hustú sieť pobočiek. Nezaniknú predsa len pošty v malých dedinách?

Nie, nezaniknú, pokrytie môže byť problém súčasne aj príležitosť pre partnerov. Ak vyberieme spoločnosť, ktorá už má kamenné pobočky v dedinách, môže pošty presťahovať pod jednu strechu. Najväčšie prekrytie máme s obchodným reťazcom Coop Jednota – asi 40 až 50 percent dedín, kde je pošta, má aj predajňu potravín tohto reťazca. CBA pokrýva približne 20 až 25 percent obcí z nášho zoznamu. Iní záujemcovia zasa môžu využiť sieť pôšt aj na ponúkanie napríklad bankových alebo poisťovacích produktov. Ak zvíťazí finančný alebo bankový partner, naďalej sa budú poštové služby ponúkať v našich priestoroch, ale budú zabezpečované partnerom.

Kto bude platiť poštárov v prenajatých prevádzkach?

Slovenská pošta bude platiť partnerom len za poštové služby. Platy, prenájom a údržbu priestorov zaplatí nový partner. Ľudia nebudú prepustení, prejdú k partnerovi a rok budú pracovať za úplne rovnakých podmienok, aké mali v Slovenskej pošte vrátane platu a všetkých výhod. A neobávam sa, že by poštári po roku prišli o prácu. Zamestnanci sú najväčším prínosom pre partnera, sú skúsení, vedia pracovať s finančnými produktmi. Pracovník pošty musí bežne zvládnuť až dvesto poštových služieb.

Koľko sa ušetrí na jednej prenajatej pobočke?

Približne tridsať percent zo mzdových nákladov. Celková úspora vychádza na štyri až päť miliónov eur (120 až 150 miliónov korún).

V lete pošta zdražela listy a balíky. Cenová rada upozornila, že išlo až o 30–percentné zdražovanie.

Skutočné priemerné zdraženie predstavovalo len 14 percent. Chyba sa stala pri porovnávaní jednotlivých produktov a cenová rada naše vysvetlenie uznala.

Ale poistený list prvej triedy zdražel z 1,06 eura na 1,40, čo je o 32 percent. Pre­čo?

Takto výrazné zdraženie sa prejavilo len pri málo využívaných produktoch. Za služby, ktoré majú vyššiu pridanú hodnotu, si ľudia musia priplatiť. Pri určovaní nových cien sme vychádzali z toho, ako často produkt ľudia využívajú. Najčastejšie používané služby, ako napríklad bežný list 2. triedy, nemôžu zdražieť o 32 percent. Listy zdraželi o deväť percent, balíky o 12 percent. Niektoré produkty dokonca zlacneli.

Zmení sa tento rok kvalita pôšt?

Všetky pobočky sa budúci rok prepoja online, ľudia budú môcť napríklad sledovať vlastné listy a balíky cez internet. A budú môcť dostávať informácie o doporučenej zásielke napríklad do mobilu cez SMS správu. V tomto roku bude zrekonštruovaných asi sto pôšt, čo je investícia 11 miliónov eur (331 miliónov korún). Na konci tohto roka bude počítačmi vybavených tisíc z 1 600 pôšt, v budúcom roku všetky. Doteraz sa na mnohých malých poštách robili všetky transakcie ručne. Na porovnanie, pred tromi rokmi boli počítače len na 360 poštách. Pre krízu a vývoj výnosov pošty sme však plánované investície znížili asi o tridsať percent na 60 miliónov eur (1,8 miliardy korún).

Libor Chrást (43)
Študoval na Fakulte elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. V minulosti pracoval vo viacerých bankách, od roku 2001 bol generálnym riaditeľom Poštovej banky. Šéfom Slovenskej pošty je od roku 2006.

poplatok, dane, odvody, peniaze, banka

Eurostat znížil slovenský deficit za vlaňajšok na 2,71 %

22.10.2016 10:27

Deficit verejných financií Slovenska v minulom roku dosiahol 2,71 % hrubého domáceho produktu. Uvádza to európsky štatistický úrad Eurostat.

televízia, televízor, ovládač

Telekomunikačná AT&T sa chystá prevziať Time Warner

22.10.2016 10:22

Americká telekomunikačná spoločnosť AT&T sa usiluje o prevzatie mediálneho konglomerátu Time Warner.

koľajnice, zmena

Česi zmodernizujú trať na Slovensko v smere na Žilinu

22.10.2016 10:00

Česi chcú v budúcnosti investovať viac ako desať miliárd českých korún do modernizácie trate, po ktorej jazdia expresy z Prahy na Slovensko.

Recep Tayyip Erdogan

Turecko pripravuje rozšírenie vojenských aktivít v Sýrii

22.10.2016 17:24

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v sobotu oznámil, že jeho krajina rozšíri vojenské operácie na severe Sýrie.

Mursí

Egypt definitívne potvrdil trest 20 rokov väzenia pre Mursího

22.10.2016 17:16

Egyptský súd definitívne potvrdil rozsudok pre bývalého egyptského prezidenta Muhammada Mursího - trest odňatia slobody na 20 rokov.

Brusel, útok, policajti

Do nákupného centra pri Bruseli vtrhol muž a začal strieľať

22.10.2016 14:19

Desiatky ľudí evakuovali z nákupného centra v belgickom meste Chatelineau 50 kilometrov južne od Bruselu po tom, ako tam neznámy muž spustil streľbu.

Robert Fico, summit EÚ

Kiska je plne v rukách svojich poradcov, vyhlásil opäť Fico

22.10.2016 14:08

Vláda bude musieť naprávať škody, ktoré spôsobilo stretnutie Kisku a tibetského duchovného dalajlámu. Vyhlásil to premiér Robert Fico.