Časť železničiarov vyhlásila štrajkovú pohotovosť

Odborári sa pokúsia rokovaním zmierniť sociálne dosahy programu revitalizácie železničných spoločností, ktorý pripravilo ministerstvo dopravy. Ak sa im to nepodarí, chcú pristúpiť k nátlakovým akciám vrátane štrajku.

Vlak, železnica, koľaj
Ilustračné foto
Autor: Pravda

Do štrajkovej pohotovosti už vstúpil odborový zväz zamestnancov železníc. Zástupcovia trinástich odborových centrál na železniciach v utorok predstavili na rezorte ministra dopravy Jána Figeľa (KDH) svoje výhrady.

Súčasťou plánovaných opatrení na zlepšenie finančnej situácie zadlžených železničných spoločností je aj uvoľnenie zhruba 5–tisíc z 31–tisíc zamestnancov počas tohto a ďalších dvoch rokov, ako aj rušenie a obmedzenie vlakových spojov.

Odborový zväz zamestnancov železníc očakáva, že bude možné rokovaním napraviť návrhy ministerstva dopravy, ktoré „majú tvrdý dopad na zamestnancov i na existenciu všetkých troch spoločnosti“. Federácia strojvodcov dostala od svojej rady poverenie na vyhlásenie štrajku. Prezident federácie strojvodcov Martin Hošták včera povedal, že ešte nevie, kedy a či vyhlásia avizovaný štrajk. Podľa neho to bude závisieť od rokovaní odborárov s rezortom dopravy. Na zaujatie stanoviska sa čaká najmä v prípade odborového združenia železničiarov, najväčšej organizácie odborov na železniciach.

Odborový zväz zamestnancov železníc navrhuje vytvorenie vlastného sociálneho systému pre železničný sektor. „Sociálne kompenzácie, ktoré boli s odborovými centrálami prerokované, sú pekným gestom, ale v hladových dolinách pomôžu iba krátkodobo. Rovnako ak príde o prácu zamestnanec vo veku okolo 50 rokov, nemá šancu uplatniť sa na trhu práce. Medové reči o tom, že úrady práce si vytvoria pracoviská podľa potreby železníc, nič nevyriešia,“ tvrdí šéf zväzu Zdeněk Friedrich.

Ďalšie články
Euro, peniaze, mince

Šesť DSS vytvorilo vlani úhrnný zisk 6,7 milióna eur

25.04.2014 10:40

Šesť DSS vyprodukovalo spolu za rok 2013 zisk v hodnote 6,7 mil. eur, čo bolo o 22 % viac ako v roku 2012.

Ekonomika, peniaze, graf

S&P znížila úverový rating Ruska, potápa ho ukrajinská kríza

25.04.2014 10:05

Medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor's (S&P) znížila hodnotenie úverovej spoľahlivosti Ruska o jeden stupeň na BBB-.

euro, peniaze, sporenie, úver, splátka

MMF posúdi záchranný balík pre Ukrajinu 30. apríla

25.04.2014 09:42

Predstavitelia Medzinárodného menového fondu (MMF) sa stretnú 30. apríla, aby diskutovali o záchrannom balíku pre Ukrajinu.

windows 8.1 Preview

Zisk Microsofu klesol, aj tak však prekonal očakávania

25.04.2014 08:43

Spoločnosť Microsoft zaznamenala v treťom kvartáli hospodárskeho roka mierny pokles zisku. Predaj osobných počítačov totiž naďalej oslaboval.

Ľudia odporúčajú