Štátu hrozí na rok 2013 výpadok 300 miliónov eur

Nižší výber daní a slabá spotreba domácností spôsobujú, že nová vláda bude musieť pri zostavovaní rozpočtu na rok 2013 počítať s menšími príjmami do štátnej kasy oproti tomuto roku.

Peniaze, euro, bankovky, mince
Peniaze, euro, bankovky, mince
Autor: SHUTTERSTOCK

Kým rozpočet verejných financií schválený predchádzajúcou vládou počítal na tento rok s príjmami vo výške 13,6 miliardy eur, východiská rozpočtu na rok 2013, ktoré minister financií Peter Kažimír (Smer) predkladá vláde, hovoria pre ďalší rok o sume nižšej o takmer 300 miliónov.

Nová vláda aj preto bude musieť výrazne ozdravovať verejné financie. Brusel hovorí jasne, Slovensko musí znížiť defi cit pod tri percentá hrubého domáceho produktu do roku 2013. Kabinet už pripravuje na rok 2013 úsporný balíček za 1,5 miliardy eur, ktorým sa majú znížiť výdavky štátu a zvýšiť dane najmä pre bohatších ľudí.

„Riziko splnenia takej výraznej konsolidácie hrozí, a to najmä pre nízku razanciu pri prijímaní domácich opatrení, čo by následne predražilo financovanie nášho dlhu. Chýba odvaha prijať niektoré opatrenia a potom ich samotné včasné a bezchybné uvedenie do praxe,“ povedal analytik Tatra banky Boris Fojtík. Ako dodáva, opatrenia na konsolidáciu verejných financií sa budú musieť robiť aj na výdavkovej strane, kde sa môže ťažšie hľadať politická vôľa.

Isté je, že sa od roku 2013 zavedie 25–percentná daň pre lepšie zarábajúcich ľudí a 22– až 23–percentná daň pre najziskovejšie firmy. Vyššiu daň zaplatia banky či ľudia pri nákupe cigariet, a to zrejme už od jesene tohto roka.

Skresávanie deficitu verejných financií sa bude musieť zaobísť aj bez vyššieho hospodárskeho rastu krajiny. Pripravované východiská rozpočtu nového vedenia ministerstva financií predpokladajú, že krajina tento rok porastie tempom 1,1 percenta, kým minulé vedenie ministerstva odhadovalo rast najprv na úrovni 1,7 percenta a potom na 2,3 percenta. Podľa analytikov sa nadhodnotenie ekonomického rastu Slovenska začína pomaly prejavovať aj v rozpočte. Dôsledky prestrelenia plánovaného rozpočtu a defi citu sú podľa analytika Volksbank Vladimíra Vaňa oveľa vážnejšie a bolestivejšie, ako je úsilie nevyhnutné na to, aby sa pri znižovaní deficitu nenechalo nič na náhodu.

„Svedkami podobného podcenenia vážnosti situácie vo verejných financiách sme boli len nedávno, vo volebnom roku 2010, keď pre otáľanie s prijímaním operatívnych nápravných opatrení skončil deficit verejných financií namiesto plánovaných 5,5 percenta hrubého domáceho produktu až na úrovni 7,7 percenta,“ konštatuje Vaňo.

Dôvodom zníženia rastu ekonomiky je podľa súčasného vedenia rezortu financií najmä jej otvorenosť.

„Súčasné obdobie je charakteristické vysokou miery neistoty ohľadom budúceho vývoja. Pretrvávajúcim rizikom je akcelerácia dlhovej krízy a potenciálne problémy bankového systému v eurozóne. K tomu sa pridáva aj možné riziko spomalenia rastu na trhoch, najmä v Číne,“ povedal hovorca ministerstva financií Radko Kuruc.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

vlak, Arriva

Súkromný vlak do Trenčína zacieli na študentov

06.05.2015 12:00

Arriva mieri ako tretí súkromný dopravca na slovenské železnice. Svojimi službami chce spojiť Trenčín s Prahou.

kupónová, privatizácia, knižka

Bezplatný prevod bezcenných akcií na FNM sa zrejme obnoví

06.05.2015 11:41

Možnosť bezodplatne previesť bezcenné akcie na Fond národného majetku SR (FNM) sa zrejme opäť obnoví.

Euro, peniaze, bankovky, ekonomika, eurofondy

Bild: Grécka vláda chce zdaniť 500 najbohatších rodín

06.05.2015 11:25

Grécka vláda navrhuje zaviesť mimoriadnu daň pre 500 najbohatších gréckych rodín, tvrdí nemecký denník Bild.

zrážka vlakov, Rakúsko

V Rakúsku sa čelne zrazili osobné vlaky, rušňovodič je mŕtvy

06.05.2015 13:13

V Rakúsku severne od mesta Graz sa čelne zrazili dva osobné vlaky štajerských železníc, pričom zahynul jeden rušňovodič.

RUSSIA-ANNIVERSARY/

Noční vlci nie sú len motorkári. Štát im dáva peniaze na 'vychovu' detí

06.05.2015 12:52

Ruskí Noční vlci dostali za posledných 18 mesiacov z vládnych grantov 56 miliónov rubľov, peniaze využili aj na "výchovné" predstavenia pre deti, kde sa učia o "zlom Západe".

MK SR, ministerstvo kultury

Nový autorský zákon neprikáže organizátorom nahlasovať ľudovky

06.05.2015 12:45

Niekoľkomesačná diskusia pri príprave takmer 100-stranového autorského zákona sa okrem iného týkala folklóru. Parlament posunul návrh zákona do druhého čítania.

vlak, Arriva

Súkromný vlak do Trenčína zacieli na študentov

06.05.2015 12:00

Arriva mieri ako tretí súkromný dopravca na slovenské železnice. Svojimi službami chce spojiť Trenčín s Prahou.