Dallara: Grécko bez eura? Niečo medzi katastrofou a Armagedonom

Nechcem ani počítať náklady, ktoré by Európa mala po odchode Grécka z eurozóny, povedal šéf Ústavu pre medzinárodné financie (IIF)Charles Dallara.

euro, peniaze, hotovosť, financie, bankovky
Ilustračné foto
Autor:

Vývoj po parlamentných voľbách v Grécku signalizuje, že krajina môže byť na ceste z eurozóny. Vzhľadom na to, že politické zoskupenie nebolo schopné dohodnúť sa po voľbách na zostavení vlády, budú sa v júni konať voľby znova. V nich by pritom podľa pozorovateľov mohli uspieť strany, ktoré budú chcieť krajinu z eurozóny vyviesť.

Prečítajte si „viac o téme DLHOVÁ KRÍZA “:[http://spravy.pravda.sk/…konomika.asp?…]

„Tlak na Španielsko, Portugalsko, dokonca aj na Taliansko a možno aj na Írsko by bol obrovský,“ povedal riaditeľ Ústavu pre medzinárodné financie Charles Dallara k dopadom odchodu Grécka z eurozóny. „Nechcem ani počítať náklady, ktoré by Európa mala, keby sa snažila o stabilizáciu v prípade, že Grécko odíde. Boli by ale značné,“ dodal. Rozsahom by vraj škody bolo možné označiť za niečo medzi katastrofou a Armagedonom.

DISKUTUJTE: Myslíte si, že Grécko zostane v eurozóne?" NAPÍŠTE NÁM SVOJ NÁZOR ":[http://tema.pravda.sk/…one-799.aspx]

Podľa Dallara neexistuje žiadny plán organizovaného odchodu Grécka z eurozóny. Namiesto toho by sa vraj mal aktualizovať súčasný záchranný plán, ktorý je potrebné upraviť tak, aby odrážal „novú realitu“. Do úvahy napríklad pripadá posun termínu pre splnenie fiškálnych cieľov o rok až 18 mesiacov. To by Európu stálo ďalších šesť až desať miliárd eur.

Tempo odlivu vkladov z gréckych bánk sa zrýchľuje, upozornil Dallara. Situáciu podľa neho môže upokojiť nová grécka vláda, ak presvedčí, že je v jej záujme udržať Grécko v eurozóne. IIF, ktorému Dallara šéfuje, nedávno dohodol za medzinárodné banky masívnu reštrukturalizáciu gréckeho dlhu, vďaka čomu sa Grécko zatiaľ vyhlo štátnemu bankrotu.

„Tempo odlivu vkladov z Grécka sa zrýchlilo, ja si ale myslím, že sa to dá stabilizovať, až bude zostavená nová vláda, ak ale potvrdí záujem zostať v eurozóne,“ povedal Dallara. Grécki sporitelia len v pondelok z účtov vybrali najmenej 700 miliónov eur.

Dallara odporúča znížiť tempo rozpočtových reforiem aj inde, hlavne v Španielsku a Portugalsku. Európa by sa podľa neho mala menej venovať krátkodobým škrtom a viac sa zamerať na ťažké reformy pracovného trhu. Medzi riešenia môže patriť aj to, že európske záchranné fondy by priamo investovali do slabých finančných inštitúcií, najmä v Španielsku.

Európski politici väčšinou uisťujú, že odchod Grécka z eurozóny si nikto nepraje a podľa prieskumov verejnej mienky chcú naďalej platiť eurom aj samotní Gréci. Zároveň ale v krajine rastie odpor voči drastickým úsporným opatreniam, ktoré od Grécka žiadajú jeho medzinárodní veritelia. To je najmä Medzinárodný menový fond a ostatné krajiny eurozóny.

Želanie, aby Grécko zostalo v eurozóne, v stredu deklaroval aj prezident Európskej centrálnej banky (ECB) Mario Draghi. Upozornil, že zmluvy o EÚ nepočítajú s variantom, že by z eurozóny niektorá členská krajina odišla.

„Chcem oznámiť, že jednoznačnou prioritou Rady guvernérov ECB je, aby Grécko zostalo v eurozóne,“ povedal Draghi. O osude Grécka ale vraj nemôže rozhodnúť ECB. Politici však možnosť odchodu Grécka z eurozóny pripúšťajú stále častejšie. Grécko je v recesii piaty rok, nedostane sa z nej ani v roku 2012.

Dallara povedal, že odchod Grécka z eurozóny možný je, podľa neho to ale nie je nutné. „Ani by som to neoznačil za pravdepodobné, pretože náklady pre Grécko, Európu i globálnu ekonomiku by v každom jednotlivom prípade boli ohromné,“ povedal. Európa by musela prijať opatrenia na podporu svojich bánk.

Šéf IIF tiež vyhlásil, že rozhodnutie Grécka zaplatiť držiteľom dlhopisov, ktorí pôvodne odmietli pristúpiť na reštrukturalizáciu dlhu, vzbudzuje obavy. Platba by sa podľa neho ťažko uskutočnila, nebyť „výnimočnej konštelácie politickej neistoty“.

Grécko sa v utorok na poslednú chvíľu rozhodlo, že uhradí splatné dlhopisy v objeme 435 miliónov eur tým držiteľom, ktorí s výmenou pôvodne nesúhlasili. Tým Atény zrejme nahnevajú veriteľov, ktorí na výmenu dlhopisov po sérii zložitých vyjednávaní pristúpili, a odpísali tak veľkú časť svojej pôvodnej investície.

Súvisiace články:

Grécko, karta, peniaze, kríza

Gréci zoškrtali úradníkov, otvorí im to cestu k peniazom

29.04.2013 07:24

Grécky parlament schválil nový súbor opatrení, ktoré počítajú okrem iného s prepustením tisícov štátnych zamestnancov.

Euro, peniaze, kríza, nožnice

Drastické škrty v Pobaltí receptom pre Slovensko?

22.01.2013 01:00

Slovensko čaká v roku 2014 ďalšie uťahovanie opaskov. Štíhlejší má byť tentoraz štát v oblasti výdavkov. Drastickými škrtmi prešli napríklad pobaltské štáty.

Španielsko

Rajoy: Bohaté krajiny by mali podporovať rast v EÚ

16.01.2013 08:46

Silné európske ekonomiky by mali urobiť viac, aby podporili rast hospodárstva v regióne, vyhlásil v stredu španielsky predseda vlády Mariano Rajoy.

Dobrý anjel

DOBRÝ ANJEL - nezisková organizácia

27.03.2017 00:02

Systém, ktorý pravidelnými mesačnými finančnými príspevkami pomáha rodinám s deťmi, kde je niekto chorý na rakovinu, alebo dieťa trpí na inú zákernú diagnózu.

SOLAR Hvezdáreň Senec

SOLAR Hvezdáreň Senec

26.03.2017 23:52

Astronomické združenie SOLAR Hvezdáreň Senec.

Rusko, prehliadka, vrtuľník

Nehodu vojenského vrtuľníka na Ukrajine neprežilo 5 ľudí

26.03.2017 21:42

Životy piatich ľudí si vyžiadala nehoda vrtuľníka ukrajinskej armády, ktorý sa zrútil blízko vojnovej oblasti na východe Ukrajiny.

Bojko Borisov

V odhadoch výsledkov bulharských volieb vedie GERB

26.03.2017 20:18

Najlepší výsledok v predčasných parlamentných voľbách v Bulharsku dosiahla podľa prvých odhadov stredopravicová strana Občania za európsky rozvoj Bulharska.