Maďarsko začalo rokovať s MMF o záložnom úvere

Maďarsko v utorok začalo rokovať s Medzinárodným menovým fondom (MMF) o získaní nového záložného úveru. V stredu by sa mali do týchto rozhovorov zapojiť aj zástupcovia Európskej únie.

forint, Maďarsko
Ilustračné foto
Autor: SHUTTERSTOCK

Maďarská vláda predpokladá, že rokovania budú dokončené približne v októbri. Podľa analytikov by sa však mohli natiahnuť až do budúceho roka kvôli odhodlaniu vlády udržať si svoju neortodoxnú hospodársku politiku.

Maďarský premiér Viktor Orbán naznačil, že vláda uskutoční nové kroky na podporu hospodárskeho rastu, ktoré budú mať negatívny dopad na stav verejných financií. Opatrenia by mohli zahŕňať napríklad rozšírenie daňových úľav pre zamestnávateľov.

Tieto daňové úľavy už teraz ohrozujú rozpočtové ciele maďarskej vlády. Financovanie úľav bude podľa analytikov háklivou témou rozhovorov s medzinárodnými veriteľmi.

„Musíme doma bojovať za akčný plán na ochranu pracovných miest,“ uviedol Orbán. „Budeme musieť viesť aj medzinárodnú bitku, a to najmä vzhľadom k rozhovorom s MMF, ktoré sa teraz začínajú. Som na to pripravený,“ dodal.

Prvé kolo rozhovorov bude trvať do 25. júla. „Postoj trhov k maďarskej hospodárskej politike by sa mohol výrazne zlepšiť, ak by boli maďarskí politici viazaní podmienkami úverovej dohody s MMF,“ uviedol ekonóm Janos Samu zo spoločnosti Concorde Securities. „Zvýšilo by to predvídateľnosť politických rozhodnutí v Maďarsku,“ dodal.

Cesta k rokovaniu o úvere sa otvorila, keď maďarský parlament začiatkom mesiaca schválil zmeny v kontroverznom zákone o centrálnej banke. Zákon v pôvodnej podobe podľa EÚ a MMF ohrozoval nezávislosť maďarskej centrálnej banky. Prijatie zákona sa koncom minulého roka stalo dôvodom na prerušenie prípravných rokovaní o úvere.

Jean-Claude Juncker, Európska komisia, EÚ

Juncker: Grexit nie je možnosťou, Gréci však musia spraviť viac

05.05.2015 09:17

Atény musia pristúpiť k výraznejším krokom, aby dosiahli kompromis s veriteľmi, tvrdí šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker.

SPP, plynovod

Kyjev berie dvakrát viac plynu z Ruska, menej zo Slovenska

05.05.2015 07:39

Dodávky ruského zemného plynu na Ukrajinu sa na začiatku mája zdvojnásobili. Reverzným tokom, aj zo Slovenska, ide menej plynu.

Peniaze, euro, graf, ekonomika

Slováci, Česi, Rakúšania, Maďari a Bulhari chcú zmeny v DPH

05.05.2015 06:20

Päť členských štátov Európskej únie chce požiadať Brusel o zmeny v opatreniach, ktoré by uľahčili boj proti podvodom s DPH.

pištoľ, zbraň, lúpež, krádež, zlodej

Po streľbe v Bratislave polícia našla mŕtveho muža

05.05.2015 10:08

Po pondelkovej nočnej streľbe našli v jednom z bytov v bratislavskej Devínskej Novej Vsi mŕtveho 45-ročného muža.

Štrajk železničiarov vo Francúzsku

Do štrajku v Nemecku vstúpili strojvodcovia osobných vlakov

05.05.2015 09:47

Do najdlhšieho štrajku v histórii nemeckých železníc vstúpili v utorok aj strojvodcovia osobnej železničnej dopravy.

Benjamin Netanjahu

Netanjahu: Izrael musí eliminovať rasizmus

05.05.2015 09:40

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vyhlásil, že rasizmus v krajine je nutné eliminovať. Vyjadril sa po protestoch etiópskych Izraelčanov proti diskriminácii.

británia, voľby, Nicole Sturgeon

Kto s kým, rozmýšľa pred voľbami Británia

05.05.2015 09:32

Ani vládnuci konzervatívci, ani opoziční labouristi si podľa prieskumov nemôžu robiť nárok, že po voľbách 7. mája získajú v parlamente väčšinu.