Zdravotné poisťovne hospodárili za polrok so ziskom

Všetky tri zdravotné poisťovne, ktoré pôsobia na Slovensku, hospodárili v prvom polroku toho roka s kladným výsledkom.

Antibiotiká - lieky - užívanie liekov
Ilustračné foto
Autor: SHUTTERSTOCK

Najväčší zisk dosiahla štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa, ktorá vykazuje ku koncu júna zisk 17,9 mil. eur. Podľa hovorkyne VšZP Dany Gašparíkovej pritom dosiahla za toto obdobie nižší zisk, ako pôvodne očakávala. Ovplyvnilo ho najmä vyššie čerpanie zmluvných objemov poskytovateľov zdravotnej starostlivosti od 1. februára a 1. apríla toho roka, kedy sa navyšovali mzdy lekárov a sestier.

Aj súkromné zdravotné poisťovne skončili v prvom polroku 2012 v kladných číslach. Kým Dôvera so ziskom 0,2 mil. eur, Union až s 8,2 mil. eur. „Pod kladný hospodársky výsledok sa podpísali hlavne opatrenia na zlepšenie výberu poistného a zvýšená efektivita revíznych činností,“ povedala hovorkyňa Unionu Judita Smatanová.

Obe súkromné poisťovne zhodne tvrdia, že v druhom polroku tohto roka ich hospodárenie výrazne ovplyvní zavedenie nového parametra chorobnosti (PCG). Ten znamená, že poisťovniam sa od júla prerozdeľujú peniaze nielen podľa veku, pohlavia a na základe ekonomickej aktivity poistenca, ale už aj podľa jeho chorobnosti. V praxi to znamená, že poisťovne s väčším počtom chorých klientov dostanú väčší obnos peňazí. VšZP by tak mala dostať na poistnom ročne viac, Dôvera a Union naopak menej.

„V druhej polovici roka budeme čeliť zníženiu príjmov po zmene prerozdeľovacieho mechanizmu s očakávaným dopadom 21 mil. eur ročne. Na konci roka očakávame nulový hospodársky výsledok,“ uviedla PR špecialistka Dôvery Monika Šimunová. Pre Union zostáva dopad parametra PCG na financie neznámy. VšZP predpokladá podobný vývoj hospodárenia, ako to bolo prvých šesť mesiacov tohto roka.

Ďalšie články
Andrej Babiš

Česká centrálna banka prešetruje výroky Babiša

15.04.2014 20:39

Česká národná banka vyšetruje výroky ministra financií Andreja Babiša, pre ktoré výrazne krátkodobo posilnili akcie spoločnosti ČEZ.

pozemok, pôda, pole, družstvo

Cudzinci skupujú pôdu. Zákon ich má zastaviť

15.04.2014 20:00

Štát pripravuje návrh zákona, podľa ktorého sa bude musieť predávaná poľnohospodárska pôda ponúkať najprv prípadným záujemcom v dotknutej obci.

Vlak, koľaje, železnice

Leo Express chce predĺžiť vlakové spojenie z Prahy do Košíc

15.04.2014 17:54

Český súkromný osobný prepravca Leo Express má záujem o predĺženie svojho vlakového spojenia Praha - Ostrava cez Žilinu do Košíc.

Peniaze, euro, mešec

Bankrot bánk bude zaťažovať najmä ich akcionárov

15.04.2014 17:49

Európsky parlament schválil trojicu opatrení, ktoré prenášajú riziko úpadku a záchrany bánk z daňových poplatníkov na samotné banky.

Ľudia odporúčajú