Juncker: Cyprus má vážne problémy, musí urýchliť rokovania s veriteľmi

Problémy Cypru sú natoľko vážne, že vláda v Nikózii musia urýchliť rokovania o čerpaní pomoci so zástupcami takzvanej trojky medzinárodných veriteľov, teda Európskej únie, Európskej centrálnej banky (ECB) a Medzinárodného menového fondu (MMF). Uviedol to v piatok predseda Euroskupiny Jean-Claude Juncker.

Jean-Claude Juncker
Jean-Claude Juncker
Autor: SITA

Cyprus dopláca na previazanosť svojej ekonomiky s Gréckom.

„Myslím, že Cyprus a ‚trojka‘ musia ten proces urýchliť, nie je čas nazvyš a ja som pevne presvedčený, že odpoveď na problémy tejto krajiny, a sú to problémy veľmi vážne, sa nájde v nadchádzajúcich týždňoch,“ povedal Juncker v Nikózii.

Cyprus už v júni požiadal EÚ a MMF, aby mu pomohli zachrániť bankový sektor. Veľké cyperské banky sa totiž výrazne angažujú v Grécku, a dostali tak priamy zásah. Grécko je už viac ako dva roky závislé na finančnej pomoci, bez ktorej by zrejme muselo vyhlásiť štátny bankrot. Rokovania Cypru so zástupcami ‚trojky‘ ale zatiaľ k ničomu neviedla.

Zatiaľ nie je jasné, o koľko peňazí bude Cyprus žiadať. Ak by sa zobral do úvahy požiadavku na kapitálovú primeranosť podľa medzinárodných pravidiel, potom cyperským bankám kvôli odpisom gréckeho dlhu chýba viac ako 2,4 miliardy eur. To je viac ako desať percent hrubého domáceho produktu Cypre, ktorý sa pohybuje okolo 17 miliárd eur.

Podľa agentúry Reuters sa objavujú informácie, že by Cyprus mohol požiadať až o desať miliárd eur. Juncker, ktorý v Nikózii rokoval okrem iného s prezidentom ECB Mariom Draghim alebo s riaditeľkou MMF Christine Lagardeovou, sa zišiel aj s cyperským prezidentom Demetrisom Christofiasom. Schôdzka podľa neho objasnila zámery, ktoré teraz Cyprus má.

Podľa dokumentov, ktoré unikli do médií, „trojka“ žiada zníženie platov v prebujnelom verejnom sektore, presadenie dôchodkovej reformy a privatizáciu. To sa ale verejnosti nebude ľahko vysvetľovať, pretože o päť mesiacov sú na Cypre voľby. Cyperskí predstavitelia uviedli, že načasovanie novej návštevy zahraničných veriteľov by mohlo byť jasné budúci týždeň.

Ďalšie články
Doláre, euro, rifle, peniaze

Ukrajinské úrady prešetrujú Sberbank, či nefinancuje separatistov

17.04.2014 11:22

Ukrajina začala vyšetrovať najväčšiu ruskú banku Sberbank. Dôvodom sú podozrenia, že banka pomáha financovať separatistov.

Graf, ekonomika

Slovensko stlačilo deficit pod kľúčovú hranicu tri percentá

17.04.2014 10:15

Slovensko vlani stlačilo deficit verejných financií pod kľúčovú hranicu troch percent výkonu ekonomiky, ako to vyžadujú pravidlá EÚ.

Autá, autosalón

Predaj áut v únii rastie už sedem mesiacov

17.04.2014 08:53

Predaj nových osobných automobilov v Európskej únii sa v tohtoročnom prvom štvrťroku medziročne zvýšil o 8,4 percenta.

peniaze, plat, výplata, dôchodok

Ďalšie pracovné miesta na úkor daní

17.04.2014 07:00

Šesť súkromných spoločností vytvorí 657 nových pracovných miest. Plánujú investovať 77 miliónov eur, dostanú stimuly 20 miliónov eur.

Ľudia odporúčajú