Plynárne chcú predať za 2,5 miliardy eur

Jeden z najvýznamnejších podnikov Slovenský plynárenský priemysel by mal nový majiteľ získať za 2,5 miliardy eur. Za túto sumu predávajú nemeckí a francúzski majitelia 49 percent akcií vrátane manažérskych právomocí. Denníku Pravda to potvrdil dôveryhodný zdroj blízky vláde, ktorá sa v stredu transakciou zaoberala, ale zatiaľ ju nepožehnala. Premiér Robert Fico chce, aby sa preverila možnosť, že plynárne sa vrátia štátu.

Plyn, energie, vykurovanie, bývanie
Ilustračné foto
Autor:

Najvážnejším záujemcom je stále český Energetický a průmyslový holding. Štát má však predkupné právo. Predpokladá sa, že takmer polovica akcií plynární by mala najbližšie roky na dividendách prinášať 300 miliónov eur ročne. Prípadná kúpa podielu by sa tak len cez dividendy vrátila zhruba za osem rokov, čo je z pohľadu návratnosti v sektore energetiky výhodná investícia. Vláda však voľné peniaze nemá.

„V súčasnosti je zrejmé, že na to nemáme,“ povedal v stredu premiér, ktorý však dal ministrovi hospodárstva Tomášovi Malatinskému týždeň na to, aby vyhodnotil všetky možnosti.

Vláda zrejme zváži najmä alternatívu vytvorenia špeciálneho podniku, ktorého účelom by bol len nákup akcií a spravovanie majetku tak, aby sa zo ziskov SPP splácal úver. Je možné, že v takom prípade by sa splnila kľúčová podmienka a kúpa by sa nemusela započítať do štátneho dlhu.

Je paradoxné, že SPP sa predáva za 2,5 miliardy eur, kým v roku 2002 za akcie zaplatili privatizéri sumu takmer 121 miliárd slovenských korún, čo bolo v prepočte 2,9 miliardy eur. Dzurindova vláda pri predaji očakávala, že nemecký E. ON Ruhrgas a francúzsky Gaz de France podnik zhodnotia.

Kým terajšia suma za predávané akcie sa javí ako nízka, aj privatizačná cena z roku 2002 mohla byť podľa analytika podstatne vyššia. Privatizérom sa investícia cez vyplatené dividendy už vrátila.

„Návratnosť na úrovni desiatich rokov je veľmi rýchla. Je pravdepodobné, že štát mohol pri predaji požadovať vyššiu cenu. Ideálna doba návratnosti pri podobných investíciách je tak okolo dvadsať rokov,“ povedal analytik Next Finance Martin Prokop.

Jedným z možných dôvodov, prečo sa teraz podiel v SPP predáva lacnejšie ako pred desiatimi rokmi, je pokles ziskov najhodnotnejšej časti skupiny SPP, ktorou je spoločnosť Eustream. Za desať rokov totiž klesol objem plynu, ktorý firma tranzituje od východných hraníc smerom na západ. Plynárom tiež pre kurzové rozdiely výrazne klesli zisky z tranzitných poplatkov.

SPP je z pohľadu tranzitu, ale aj dodávok plynu strategickým podnikom. Vláda má však podľa Radovana Ďuranu z Inštitútu pre ekonomické a sociálne štúdie INESS málo možností, ako zaplatiť za podiel vo firme bez hrozby zväčšenia už aj tak veľkého dlhu štátu.

„Možnosti financovania bez vplyvu na verejný dlh sú limitované. Snáď len pôžička od iného verejného subjektu by nemusela zvyšovať konsolidovaný dlh,“ naznačil Ďurana. „Každopádne táto otázka má z pohľadu deficitného rozpočtu druhoradý význam. Ďaleko dôležitejšia je otázka, ako by štát nahradil výpadok príjmov z dividend, ktoré by museli ísť na splácanie dlhu, v tomto roku ide zhruba o 327 miliónov eur,“ dodal analytik.

Na hodnotu spoločnosti môžu vplývať aj hroziace arbitráže a súdne procesy, ktoré už SPP spustil. Firma by v nich totiž mohla vysúdiť odškodné. Daniel Křetínský, šéf holdingu EPH, ktorý sa o podnik zaujíma, v minulosti naznačoval že existujúce súdne procesy a hroziace arbitráže mohla firma stiahnuť. V podmienkach kúpy predložených rezortom hospodárstva však takéto ustanovenie nebolo. Hovorca rezortu Stanislav Jurikovič však nevylúčil, že sa rezortu podarí vyrokovať aj túto možnosť. „Je našou ambíciou a výhodné pre Slovensko, aby sa docielila dohoda aj v tomto smere,“ povedal.

Nové súdne procesy by však už nemuseli byť spustené. Podľa návrhu podmienok sa budúci majiteľ podielu zriekne nových súdnych konaní za podmienky, že firma nebude produkovať stratu. Súčasní vlastníci tvrdia, že na predaji plynu domácnostiam už firma stratila približne 200 miliónov eur. Šéf regulačného úradu Jozef Holjenčík však tento údaj dlhodobo odmieta so zdôvodnením, že ide o fiktívne číslo.

Podmienky kúpy SPP sa dotýkajú aj cien plynu. Nový vlastník sa podľa návrhu má zaručiť, že bude žiadať Slovensko o vydanie súhlasu s akýmkoľvek návrhom týkajúcim sa cenových rozhodnutí vydávaných v režime cenovej regulácie pre dodávky plynu chráneným odberateľom.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

sucho, zavlažovanie, postrek, poľnohospodárstvo

Roľníci majú výhrady k spoplatneniu závlahovej vody

30.08.2016 16:49

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora má výhrady k pripravovanému nariadeniu, ktoré spoplatní využívanie závlahovej vody.

Diaľnice

NDS: Obchvat Košíc, Prešova a kompletné Branisko sú nevyhnutné

30.08.2016 15:55

Výstavba obchvatu Košíc, obchvatu Prešova ako aj druhej rúry tunela Branisko sú podľa NDS nevyhnutnosťou.

Hollande

Hollande o obchodnej dohode s USA: Nerovnováha je očividná

30.08.2016 14:41

Francúzsky prezident Francois Hollande označil rokovania o dohode o voľnom obchode medzi Európskou úniou a USA za nevyvážené.

Angela Merkelová

Merkelová pripustila chyby v migračnej politike Nemecka

30.08.2016 22:38

Nemecká kancelárka Angela Merkelová pripustila chyby Nemecka v oblasti utečeneckej politiky. Uviedla v rozhovore pre denník Süddeutschen Zeitung.

utečenci, migranti,

Pred poľskými hranicami tábori asi 200 utečencov z Čečenska

30.08.2016 22:24

Asi 200 utečencov, Čečenov s ruským občianstvom, tábori pri bielorusko-poľskom hraničnom priechode v nádeji, že ich poľskí pohraničníci pustia do krajiny.

putá

Menovca Vladimira Putina zadržali vo floridskom supermarkete

30.08.2016 21:58

V supermarkete v americkom štáte Florida zadržali Vladimira Putina. Nešlo však o ruského prezidenta, ale o jeho menovca.

Islamský štát, IS, vlajka

V Aleppe zahynul hovorca tzv. Islamského štátu Adnání

30.08.2016 21:02, aktualizované: 22:08

Za zatiaľ nezistených okolností zahynul v bojoch v severosýrskom meste Aleppo hlavný hovorca extrémistickej organizácie Islamský štát abú Muhammad Adnání.