Daň od SDKÚ by znevýhodnila platby kartou

Dosiaľ vládu kritizovali pre zvyšovanie daní, teraz vyššie zdanenie sami navrhujú. Opozičná pravicová SDKÚ navrhuje, aby z každej platby kartou v obchode či prevodu peňazí z bankového účtu, odvádzali nielen podnikateľské subjekty, ale aj bežní ľudia 0,1 percenta z každej transakcie.

Ľudovít Kaník
Ľudovít Kaník, jeden z navrhovateľov 0,1–percentnej dane z obratu, tvrdí, že výmenou za to by mali byť nižšie dane z príjmu
Autor:

Znamená to, že ak by bežná rodina platila za nákup v obchode 60 eur, štátu by odviedla ešte šesť centov navyše. Poslanec Ľudovít Kaník (SDKÚ), jeden z navrhovateľov tejto dane z obratu, tvrdí, že výmenou za to by mali byť nižšie dane z príjmu a 15–percentná daň z pridanej hodnoty.

PIANO

Prečítajte si komentár Petra Javůrka Harakiri naživo.
Ak si chcete prečítať tento článok, zaregistrujte sa v systéme plateného obsahu Piano.

Ekonómovia však návrhu vyčítajú, že výpadok štátnych príjmov zo zníženia daní sa novou daňou nevykryje. Ani samotný predkladateľ návrhu Ľudovít Kaník (SDKU) prepočty a dosahy opatrenia zatiaľ vyčíslené nemá. Napriek tomu predpokladá, že štát získa z dane ročne do rozpočtu zhruba dve až tri miliardy eur.

„Reálne výnosy by nedosiahli odhady, keďže jednotlivé subjekty by sa začali v rámci svojich možností vyhýbať bezhotovostným transakciám na Slovensku. Krajina má navyše pomerne veľkú sivú ekonomiku a daň z finančných transakcií by občanov a malých podnikateľov motivovala k využívaniu hotovostných platieb,“ hovorí ekonóm Tomáš Dudáš z Paneurópskej vysokej školy.

Napríklad Ivan Švejna (Most– Híd) na margo návrhu opozičného kolegu odkázal, že ide proti filozofi i pravicovej politiky. „Daň z obratu poškodí práve podnikateľov, ktorí vo veľkom využívajú bezhotovostný styk,“ hovorí Švejna.

Kaník však oponuje, že sa to najviac dotkne inštitúcií, v ktorých sa kapitál obracia rýchlo, malí a strední podnikatelia a zamestnanci na tom podľa neho získajú.

„Títo podnikatelia predsa neoperujú s obrovským kapitálom, tých sa to výrazne nedotkne. Ak sa zníži daň z príjmu, aj plat bežného zamestnanca bude vyšší. Takisto zníženie DPH znamená tlak na úpravu cien tovarov smerom dole. V konečnom dôsledku život ľuďom zlacnie. V prípade, že na to bude priestor, škrtneme aj niektoré odvody, napríklad zdravotné,“ domnieva sa Kaník.

Analytik Inštitútu ekonomických a sociálnych štúdií INESS Richard Ďurana upozorňuje na riziko, že veľký objem transakcií umožní politikom novú daň nastaviť na relatívne nízku úroveň. „V prípade jej zvýšenia o 100 percent z 0,1 na 0,2 percenta asi ťažko možno očakávať ľudí v uliciach. Keby sa zvyšovala daň z príjmu z 19 na 38 percent, situácia by asi bola iná. Preto táto daň v sebe nesie potenciál ľahkého zneužitia na ďalšie zvyšovanie daňového zaťaženia,“ hovorí Ďurana.

S novou daňou nesúhlasia nielen opoziční partneri, ale aj samotní poslanci vnútri strany. „Chceme, aby nás odlišovalo od súčasnej vlády práve to, že my cestou zvyšovania daní nepôjdeme. Transakčná daň na všetky platby nie je rozumným riešením, toto opatrenie bude mať podľa môjho názoru negatívny dopad na hospodársky rast krajiny, určite ho nepodporím,“ hovorí podpredseda SDKÚ pre ekonomiku Ivan Štefanec.

Výber takejto dane by bol podľa Kaníka jednoduchý a neznamená veľké administratívne zaťaženie. „Daň by vyberali banky cez svoje softvéry a odtiaľ by to išlo rovno do štátnej kasy. Na konci roka by občan dostal výpis, koľko zaplatil a o to by sa mu znížil daňový základ z príjmu,“ hovorí Kaník.

Podobnú daň, s ktorou doteraz súhlasilo 11 európskych krajín vrátane Slovenska, navrhuje aj Brusel. Nová daň sa má však týkať len obchodov medzi bankami, finančných derivátov a operácií na peňažnom a devízovom trhu, keď banka obchoduje vo vlastnom mene. Transakčná daň dostala aj prívlastok daň Robina Hooda, v našich končinách Jánošíkova daň. Jej zámerom je totiž získať viac peňazí na protikrízové opatrenia od bánk a menej zo škrtania štátnych výdavkov na čo najviac doplácajú chudobní. Podobnú daň zaviedlo Švédsko ešte v roku 1984, ktoré ju muselo v roku 1991 zrušiť.

Z dane totiž štát očakával výnos na úrovni 1,5 miliardy švédskych korún, výsledkom bol 30–násobne menší zisk. Dôvodom je prirodzená reakcia finančných inštitúcií, ktoré sa presunuli do iných krajín s cieľom vyhnúť sa plateniu. Do roku 1990 sa do Londýna presunulo až 50 percent všetkého obchodovania so švédskymi aktívami.

„Pri návrhu zdaniť všetky platby kartou takisto hrozí, že penzijné fondy presunú náklady tejto dane na svojich zákazníkov prostredníctvom zvýšených poplatkov,“ hovorí Michal Valentík, hlavný investičný stratég Generali PPF Invest.

Politológ Tomáš Koziak z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika považuje programový návrh strany za reakciu na štýl Ficovej populistickej politiky, ktorá na voličov zaberá. Smer tvrdenia o populizme dlhodobo odmieta.

„V SDKÚ začali otázkou Rómov, teraz prešli na radikálne zníženie daní. Chcú osloviť väčšiu skupinu ľudí ako doteraz. Využívajú na to spôsoby, s ktorými bola vo voľbách úspešná terajšia vládna strana,“ dodáva Koziak. Upozorňuje však na odlišnosť voličskej základne.

„SDKÚ bola dlhodobo známa tým, že prichádzala s koncepčnými, prepracovanými riešeniami ekonomických otázok. Strana sa vždy hrdila ekonomickými expertmi. Teraz ide odbornosť bokom, snažia sa populizmom odlepiť v prieskumoch voličských preferencií od hranice zvoliteľnosti,“ konštatuje Koziak.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

Vauxhall - výroba policjaných áut

Šéf PSA sľúbil, že britskú automobilku Vauxhall nepotopia

25.02.2017 09:35

Šéf francúzskej automobilky PSA Group Carlos Tavares uistil Londýn, že prípadné prevzatie európskej divízie GM neohrozí značku Vauxhall.

Volkswagen T-Prime GTE Concept - 2016

Prevádzkový zisk Volkswagenu vlani vzrástol na nový rekord

25.02.2017 08:56

Prevádzkový zisk Volkswagenu pred odpisom jednorazových nákladov vlani vzrástol o 14 percent na rekordných 14,6 miliardy eur.

PREZIDENT, andrej kiska, peter kažimír, minister financii

Politika škodí diaľnici v Prešove

25.02.2017 07:00

Prešovčania sa aktuálnymi protestami márne dožadujú štartu výstavbu roky očakávaného diaľničného obchvatu.

Azerbajdžan, vojak

Pri bojoch v Náhornom Karabachu zahynulo viacero vojakov

25.02.2017 14:20

Azerbajdžan v sobotu oznámil, že viacero jeho vojakov zahynulo počas bojov v oblasti sporného Náhorného Karabachu.

Aleppo, Sýria

Rusko je pripravené vetovať rezolúciu OSN o sankciách voči Sýrii

25.02.2017 14:13

Rusko je pripravené vetovať návrh rezolúcie OSN o uvalení sankcií voči Sýrii ohľadom jej údajného použitia chemických zbraní proti tamojšiemu civilnému obyvateľstvu.

Sýria, Homs, kríza, bombardovanie,

Pri sérii samovražedných útokov v Homse zahynulo vyše 40 ľudí

25.02.2017 12:52

Najmenej 42 príslušníkov bezpečnostných zložiek sýrskej vlády zahynulo pri sérii samovražedných útokov, ku ktorým došlo v meste Homs v západnej časti krajiny.

Kim Čong-nam, Kim Čong-un

Cena za útok na Kim Čong-nama? Podozrivej údajne zaplatili 90 dolárov

25.02.2017 11:40

Indonézanka, ktorú zadržali ako jednu z podozrivých v prípade vraždy nevlastného brata severokórejského vodcu, tvrdí, že jej zaplatili 90 dolárov za útok.