Slovensko je už svetová veľmoc vo výrobe áut

Časy, keď sa Slovensko tesne striedalo s Českom na čele svetového rebríčka vo výrobe vozidiel vzhľadom na počet obyvateľov, sú preč. Slovensko po vlaňajšku už svetovej výrobe áut s veľkým náskokom kraľuje a malo by to tak byť aj tento rok.

Automobilka Volkswagen
Autor:

Tento stav prináša pre krajinu výhody aj riziká. V čase krízy, v ktorej je momentálne eurozóna pre vysoké dlhy, patria autá medzi prvé tovary, ktorých kúpu ľudia odložia.

Slovenská ekonomika aj preto v roku 2009 zažila veľký prepad. Momentálne sme tiež vo fáze stagnácie, kým ešte pred rokom, keď krajiny EÚ natoľko nešetrili a nezvyšovali dane, stúpalo slovenské hospodárstvo trojpercentným tempom. Výroba áut vtedy krajine pomáhala skokovo tvoriť tisíce nových pracovných miest. Ekonomika bola vlani najmä vďaka závodom VW v Bratislave, PSA Peugeot Citroën v Trnave a Kii v Žiline k okolitému svetu rekordne otvorená. Podiel vývozu a dovozu na hrubom domácom produkte dosahoval úroveň až takmer 185 percent hrubého domáceho produktu.

Prispeli k tomu najmä automobilky. „V prepočte na tisíc obyvateľov sa v roku 2012 na Slovensku vyrobilo 171 automobilov,“ povedal Jaroslav Holeček, prezident Združenia automobilového priemyslu Slovenska. Na Slovensku vzrástla produkcia automobilov o 45 percent, kým v susednom Česku prišlo k prepadu o necelé 2 percentá a naši západní susedia po prepočte na tisíc obyvateľov vyrobili ako svetová dvojka „len“ 111 automobilov.

Najrýchlejší rast výroby automobilov až o viac ako 93 percent zaznamenalo Slovensko v roku 2007 po rozbehnutí v žilinskej Kii a trnavskom PSA Peugeot Citroën. „Čo sa týka súčasnosti, tak prvé dva mesiace roku 2013 boli o trochu slabšie ako v roku 2012. Stále však veríme, že výroba automobilov bude mierne rásť aj v tomto roku a nakoniec vyrobíme za celý rok 930-tisíc automobilov,“ uviedol Holeček. Za minulý rok sa pritom v krajine pod Tatrami vyrobilo 926¤938 osobných motorových vozidiel.

„Slovensko by si malo udržať prvé miesto na svete v produkcii na obyvateľa, keďže jeho náskok pred druhou Českou republikou je už relatívne veľký a ani v ostatných krajinách sa neočakáva masívny nárast produkcie,“ povedal Ľubomír Koršňák, analytik UniCredit Bank. Slovenské automobilky budú musieť v tomto roku najmä vyriešiť, ako sa presadiť na klesajúcom európskom trhu, kam smerujú až dve tretiny ich produkcie. Ekonomickí analytici oživenie predaja očakávajú až po naštartovaní ekonomického rastu spojeného so znižovaním vysokej nezamestnanosti.

„V tomto roku tak predaje v Európe pravdepodobne stále zostanú blízko svojich miním,“ dodal Koršňák.

Konkrétne za prvé dva mesiace tohto roku klesol predaj automobilov v Európe pri francúzskej značke PSA Peugeot Citroën o 14,8 percenta, s poklesom o 11 percent sa nedarilo ani nemeckému Volkswagenu a ako jedna z mála značiek rast o 2,4 percenta zaznamenala kórejská Kia. Z troch slovenských závodov sa tento pokles zatiaľ výraznejšie prejavil len na trnavskom závode PSA Peugeot Citroën, ktorému pre nedostatok zákaziek hrozilo zrušenie celej tretej výrobnej zmeny. Po dohode s odbormi sa nakoniec odvrátilo prepustenie takmer tisíc zamestnancov s tým, že sa zmrazia platy a v časoch odstávok budú ľudia poberať plnú náhradu mzdy a následne si preplatené hodiny odpracujú zadarmo v rámci nadčasov.

Slovenský automobilový priemysel dáva momentálne prácu viac ako 74-tisíc ľuďom. „Na udržanie našej konkurencieschop­nosti aj do budúcnosti je najdôležitejšie podporovať vzdelávanie a napomáhať rozvoju kvalifikovanej pracovnej sily a rozvoju aplikovaného výskumu hlavne u subdodávateľov,“ zhodnotil Holeček. V takomto prípade nebude ani v budúcnosti hroziť presun výroby do krajín s lacnejšou pracovnou silou. „Sto percent našej výroby ide do zahraničia a vyvážame aj do krajín ako sú Brazília, Mexiko, Južná Amerika a Čína,“ povedal konateľ spoločnosti Huhn PressTech, Rastislav Škulec.

Na čínskom trhu sa podnik zameraný na výrobu brzdových posilňovačov dokáže presadiť vďaka vysoko automatizovanej výrobe. „Pri plnoautomatizo­vaných linkách sa cena jedného nástroja pohybuje v stovkách tisícov eur a tento vysoký vstupný náklad nedokáže amortizovať ani lacnejšia pracovná sila v Číne,“ vysvetlil Škulec. Osemdesiat percent výroby firmy sídliacej vo Vrábľoch však ide na európsky trh. Tento trh má po prekonaní súčasnej krízy stále slušné vyhliadky rastu.

V celej Európskej únii sa minulý rok vyrobilo 14,6 milióna automobilov. „V prípade, že by priemerné predaje len v členských krajinách Európskej únie, nachádzajúcich sa v strednej a východnej Európe, dosiahli priemer krajín západnej Európy, predaje osobných automobilov by sa zvýšili o viac ako dva milióny kusov,“ uzavrel Koršňák To by pre súčasnú produkciu automobiliek znamenalo približne 15-percentný rast výroby.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

palivá, benzín, nafta

Kartel OPEC prekvapil, dohodol sa na znížení ťažby ropy

29.09.2016 07:00

Členovia Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) sa v stredu nečakane dohodli na prvom znížení svojej ťažby za osem rokov.

Euro, peniaze, bankovky, ekonomika, eurofondy

Berlín poprel, že pripravuje finančnú záchranu Deutsche Bank

28.09.2016 20:52

Nemecká vláda v stredu poprela správy tlače, podľa ktorých chystá finančnú záchranu najväčšej nemeckej bankovej inštitúcie Deutsche Bank.

Plyn, energia, bývanie, oheň

Prípadná plynová kríza Slovensko nezaskočí

28.09.2016 16:56

Slovensko je v porovnaní s rokom 2009 lepšie pripravená na situáciu, ak by sa zopakovalo prerušenie dodávok plynu.

parlament, danko

Čoho sa boja národniari?

29.09.2016 07:00

Už takmer desať rokov štát neuznal novú cirkev či náboženskú spoločnosť. Napriek tomu plánujú národniari sprísniť podmienky ich registrácie.

TOMÁŠ: Reakcia na TB strany SaS

Matka Natálie z Čistého dňa podáva trestné oznámenie na Erika Tomáša

28.09.2016 22:20

Poslanec Národnej rady SR Erik Tomáš (Smer) o stretnutí s matkou Natálie zo zariadenia Čistý deň zavádzal médiá, ako aj ju samotnú.

Pedro Sánchez

Vedenie španielskych socialistov rezignovalo, chce umožniť vládu

28.09.2016 22:09

Skupina členov vedenia španielskej socialistickej strany dnes podala demisiu, aby donútila k odchodu šéfa strany Pedra Sáncheza, a tým pomohla ukončiť deväť mesiacov trvajúci volebný pat v krajine.

Euro, peniaze, bankovky, ekonomika, eurofondy

Berlín poprel, že pripravuje finančnú záchranu Deutsche Bank

28.09.2016 20:52

Nemecká vláda v stredu poprela správy tlače, podľa ktorých chystá finančnú záchranu najväčšej nemeckej bankovej inštitúcie Deutsche Bank.