Košice žiadajú desiatky miliónov eur od únie na električky

Poslanci košického mestského zastupiteľstva v pondelok schválili predloženie žiadosti Dopravného podniku mesta Košice (DPMK) o poskytnutie nenávratných finančných prostriedkov na projekt Obnova vozového parku električiek Dopravného podniku mesta Košice.

Projekt ráta s nákupom 28 električiek za 40,572 milióna eur, požadovaná výška nenávratného príspevku je 38,543 mil. eur, spolufinancovanie košického dopravného podniku presiahne dva milióny eur. Predkladaný projekt je v súlade s uznesením mestského zastupiteľstva zo septembra minulého roka. Poslanci návrh schválili bez rozpravy.

Rozpočet vychádza z výsledkov verejného obstarávania, ktoré sa uskutočnilo vlani. Predmetom zákazky je nákup 23 električiek a ďalších maximálne 23 jednosmerných mestských električiek s využitím opčného práva. V elektronickej akcii bola vybraná ako najlepšia ponuka od spoločnosti PRAGOIMEX a.s., Česká republika. Spoločnosť dodá minimálne 23 kusov električiek VARIO LF 2plus v cene 1,449 mil. eur za jedno vozidlo bez DPH. Kúpnu zmluvu podpísali obe zmluvné strany 12. februára a nadobudne účinnosť dňom účinnosti zmluvy o poskytnutí nenávratného finančného príspevku medzi DPMK, a.s. a ministerstvom dopravy.

Realizáciou projektu sa podstatne zvýši prevádzková a technická kvalita i prostredie pre cestujúcich, čo výrazne prispeje k naplneniu cieľa zvýšiť konkurencieschop­nosť električkovej dopravy. Zvýši sa bezpečnosť dopravy, komfort cestujúcich, plynulosť prevádzky a prepravná rýchlosť, zníži sa hlučnosť, vibrácie, poruchovosť a náklady na údržbu. Súčasne realizácia projektu umožní pokračovať v budovaní integrovaného dopravného systému v meste Košice. Projekt bude mať pozitívne dopady aj na hospodárenie DPMK, hlavne na úspory nákladov na údržbu, ale tiež predpokladaným nárastom tržieb za zvýšený počet cestujúcich.

Dopravný podnik mesta Košice, akciová spoločnosť, je zapísaný v Obchodnom registri SR od 11. januára 1995. Prevádzkuje mestskú hromadnú dopravu v Košiciach. Zakladateľom spoločnosti je mesto Košice. Akciová spoločnosť bola založená na základe rozhodnutia zakladateľa v súlade so zakladateľskou listinou z 25. mája 1994. Spoločnosť nesie súčasný názov od októbra 1999, predtým sa volala Dopravné podniky mesta Košice, akciová spoločnosť.

Súvisiace články:

Kia, Žilina, výroba, profesia

Kia a odbory sa dohodli na zvýšení miezd

27.03.2017 18:17

Odborári sa s manažmentom automobilky Kia dohodli na zvýšení tarifných miezd i príplatku za nočné zmeny a ukončili štrajkovú pohotovosť.

wizz air

Wizz Air lieta z Bratislavy do bosnianskej Tuzly

27.03.2017 16:21

Letisko M. R Štefánika v Bratislave má od pondelka 27. marca nové letecké spojenie s Tuzlou v Bosne a Hercegovine.

platobný terminál, kontaktná platba, platobná karta, POS

Prieskum: Deväť z desiatich Slovákov platí v obchode kartou

27.03.2017 15:50

Prevažná väčšina Slovákov používa na platenie pri nákupoch platobnú kartu.

Kiska, Izrael, lekár, operácia, Haifa

Kiska na návšteve Izraela: Zdieľanie skúseností je cestou k úspechu

27.03.2017 22:21

Unikátna univerzita musí mať špičkových študentov a profesorov, musí slúžiť štátu, spoločnosti a meniť ju. Uviedol Kiska na pôde technickej univerzity Technion v Haife.

Hasan Rúhání

Medvedev rokoval s Rúháním: ‘Otvárame novú kapitolu‘

27.03.2017 22:00

Ruský premiér Dmitrij Medvedev vyjadril v pondelok presvedčenie, že prebiehajúca návšteva iránskeho prezidenta Hasana Rúháního v Rusku otvorí novú kapitolu vo vzťahoch medzi oboma krajinami.

James Brokenshire

Severní Íri nezostavili vládu, Londýn poskytol ďalšiu lehotu

27.03.2017 21:52

V Severnom Írsku sa nepodarilo zostaviť novú vládu, potvrdili v pondelok popoludní obe strany snažiace sa o koalíciu.

Putin, Vučič

Putin zaželal Vučičovi úspech v srbských voľbách

27.03.2017 20:26

Ruský prezident Vladimir Putin v pondelok v Moskve prijal srbského premiéra Aleksandara Vučiča.