Benzín zlacnel, ale tešiť sa z toho nedá

Zlacňovanie pohonných hmôt je v Európe sprevádzané čoraz väčšími obavami z návratu ekonomickej krízy.

tankovanie, pumpa, nafta, benzín
Palivá od piatku zlacneli o dva centy. Benzín Natural 95 stojí v priemere 1,46 eura za liter a nafta 1,30 eura.
Autor: ,

Ani slovenskí motoristi sa tak naplno nemôžu tešiť z toho, že od piatku tankujú do svojich automobilov o dva centy lacnejší benzín aj naftu. Padajúce ceny palív sú totiž jednou z predzvestí spomaľovania ekonomického rastu spojeného so slabou tvorbou nových pracovných miest a stagnáciou platov.

Ďalšia výstraha prišla v strede pracovného týždňa v podobe razantných pádov akciových trhov. Americká centrálna banka sa totiž práve v októbri rozhodla skončiť niekoľko rokov trvajúce tlačenie peňazí.

„Akcie tak už nemá čo držať na súčasných vysokých úrovniach. Ak nepríde k nejakej forme podpory zo strany Európskej centrálnej banky, tak do konca roka očakávam prepad akcií o 5 až 10 percent,“ povedal Ronald Ižip, analytik spoločnosti Trim Broker.

Amerika si prepad akcií môže dovoliť, keďže má na rozdiel od Európy nízku nezamestnanosť a slušný ekonomický rast.

„Európa ma momentálne druhé najhoršie vyhliadky do budúcnosti za posledné tri roky. Pomalá inflácia nedovoľuje rýchlejší ekonomický rast, tým sa znovu vyostruje situácia okolo zadlženia južných štátov eurozóny a investori opäť viac pochybujú o schopnosti Grécka splácať svoje budúce dlhy,“ pokračoval Ižip.

Budúcnosť Európy vyzerala podstatne horšie pred necelými dvoma rokmi, keď veľká časť investorov očakávala odchod Grécka z Európskej únie a rozpad eurozóny. Obavy teraz nie sú zatiaľ také silné, ale všetko bude závisieť aj od údajov o hospodárení kľúčových krajín Európy.

V auguste bol v Nemecku útlm v priemysle a ak by sa ešte raz zopakoval, čoraz viac by sa hovorilo o prudkom páde akcií a návrate recesie, v ktorej bola eurozóna naposledy vlani. Medzinárodný menový fond varuje Európsku úniu pred čoraz väčšou hrozbou recesie, aj keď zatiaľ ju nepredpovedá. Európska centrálna banka sa súčasné problémy snaží riešiť znižovaním úrokov, lacnými pôžičkami pre súkromné banky a predstavením programu nakupovania krytých dlhopisov. Časť trhu tak očakáva, že po skončení tlačenia peňazí v USA, preberie štafetu Európska únia a ECB nakoniec rozbehne istou formou tlačiarne na peniaze. To môže mať dosahy na infláciu. Spomaľovanie európskeho hospodárstva momentálne nahráva klesaniu cien pohonných hmôt.

„Na Slovensku môžu motoristi v priebehu najbližších dvoch týždňov očakávať zníženie cien pohonných hmôt až o 5 centov,“ odhadol Boris Tomčiak, analytik spoločnosti Colosseum. Prvé zlacnenie o 2 centy pocítili motoristi už tento piatok, keď priemerné ceny benzínu natural 95 klesli na 1,46 eura za liter a v prípade nafty na úroveň 1,30 eura.

Nízke ceny by mali trvať najbližšie dva mesiace, keďže súčasné prebytky ropy na trhu, môžu byť zredukované najskôr až po novembrovom zasadnutí OPEC. Tradičným producentom ropy navyše nízke ceny čierneho zlata vyhovujú, keďže ich konkurencia ťažiaca ropu z bridlicových pieskov, potrebuje na dosiahnutie zisku udržať cenu ropy na úrovni minimálne 80 dolárov za barel.

„OPEC pochopil, že ak budú ceny ropy vysoko, tak sa ešte viac rozbehne ťažba bridlicovej ropy, čo klasickú ťažbu zruinuje. Naopak, ak OPEC nechá ešte viac klesnúť cenu, mnoho vrtov v USA prestane byť ziskových,“ uzavrel Vladimír Pikora, hlavný ekonóm spoločnosti Next Finance.

Cena londýnskej ropy Brent sa aktuálne pohybuje okolo 87 dolárov za barel, kým ešte v septembri stála cez 100 dolárov. V prepočte na eurá ešte koncom júla vyšiel barel na 80 eur a teraz je cena zhruba 66 eur za barel.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

Spotreba paliva

Trend sa otáča, ceny palív na Slovensku začínajú stúpať

21.02.2015 11:47

Od soboty začnú na slovenských čerpacích staniciach rásť ceny nafty aj benzínov v priemere o 1,5 centa na liter.

Benzín, nafta, tankovanie, pumpa

Benzín zlacnie o 2,5 centa, nafta o 1,5 centa

29.01.2015 16:09

Ceny palív na slovenských pumpách pokračujú v poklese. Benzín ide od piatku dolu o 2,5 centa, nafta bude lacnejšia o 1,5 centa na liter.

pumpa, benzín, nafta, palivá

Na pumpách bude opäť lacnejšie, ceny klesnú o 2,5 centa

22.01.2015 15:35

Pokles cien benzínov a nafty na pumpách na Slovensku pokračuje. Od piatku sa ceny znížia o 2,5 centa na liter.

Dobrý anjel

DOBRÝ ANJEL - nezisková organizácia

27.03.2017 00:02

Systém, ktorý pravidelnými mesačnými finančnými príspevkami pomáha rodinám s deťmi, kde je niekto chorý na rakovinu, alebo dieťa trpí na inú zákernú diagnózu.

SOLAR Hvezdáreň Senec

SOLAR Hvezdáreň Senec

26.03.2017 23:52

Astronomické združenie SOLAR Hvezdáreň Senec.

Rusko, prehliadka, vrtuľník

Nehodu vojenského vrtuľníka na Ukrajine neprežilo 5 ľudí

26.03.2017 21:42

Životy piatich ľudí si vyžiadala nehoda vrtuľníka ukrajinskej armády, ktorý sa zrútil blízko vojnovej oblasti na východe Ukrajiny.

Bojko Borisov

V odhadoch výsledkov bulharských volieb vedie GERB

26.03.2017 20:18

Najlepší výsledok v predčasných parlamentných voľbách v Bulharsku dosiahla podľa prvých odhadov stredopravicová strana Občania za európsky rozvoj Bulharska.