Časť študentov a dôchodcov sa už zadarmo neodvezie

Štátny železničný dopravca začal počas víkendu po prvýkrát využívať v rýchlikoch limit pre cestujúcich zadarmo. Na vlastnej koži to pocítili aj cestujúci nočným rýchlikom z Bratislavy do Košíc.

cestovanie, vlaky, rýchliky
Limity zavádza štátny dopravca len v diaľkových rýchlikoch.
Autor: ,

Nie všetci študenti či poberatelia dôchodkov sa dostali do rýchlika bez zaplatenia, a ak nechceli čakať na ďalší spoj, museli si cestu riadne uhradiť. Vo vlaku sa totiž naplnila interná kvóta železníc na bezplatných cestujúcich.

To, prirodzene, vyvolalo v uličkách rýchlika Zemplín rozhorčenie bezplatne cestujúcich, pretože štátny dopravca dosiaľ počet študentov a dôchodcov nelimitoval. "Cieľom opatrenia je zabezpečiť nepreplnenosť vlakov v predvianočnom období. A takisto vyrovnanosť možnosti cestovať pre platiacich aj neplatiacich,“ vysvetľuje Jana Morháčová, hovorkyňa Železničnej spoločnosti Slovensko.

Šéf železníc Pavol Gábor minulý týždeň naznačil, že nad kvótami uvažujú. "Zatiaľ sme nemuseli zavádzať limity. Máme pripravené úseky a vlaky, koľko percent z kapacity musíme vyčleniť pre bezplatných a riadne platiacich, ale zatiaľ sa to obišlo aj bez limitov. Ak bude situácia, že budú obsadené všetky miesta na sedenie a významná časť ľudí bude stáť, tak limity zavedieme,“ hovoril pred týždňom Gábor.

Limity zavádza dopravca len v diaľkových rýchlikoch, aby sa vyhol nežiaducim situáciám, ktoré by mohli ohroziť bezpečnosť a pohodlie cestujúcich. Napríklad v rýchliku s kapacitou vyše 600 miest v bežný pracovný deň vyčlení dopravca 80 percent pre cestujúcich zadarmo. Zvyšok bude určený pre ľudí, ktorí nemajú nárok na bezplatné cestovanie. Počas cestovania v špičke by mal byť počet miest zadarmo o čosi nižší.

Toto opatrenie malo pôvodne platiť od začiatku fungovania bezplatnej prepravy, teda od 17. novembra, no cestujúcich vraj dosiaľ nebolo toľko, aby sa musel vytvárať pomyselný zoznam, ktorí ešte môžu ísť vlakom zadarmo a ktorí už nie.

Cestovať vlakmi zadarmo pritom môže od novembra 2,5 milióna ľudí v našej krajine. Okrem detí, študentov a starobných dôchodcov nemusia za vlak platiť ani invalidi a predčasní starobní dôchodcovia, no ani tí, ktorí poberajú vdovský, vdovecký a sirotský dôchodok či poberatelia invalidných, vdovských a vdoveckých výsluhových dôchodkov. Okrem slovenských dôchodcov a študentov nemusia za osobné vlaky a rýchliky na našom území platiť ani penzisti a mladí študujúci z krajín Európskej únie. Zatiaľ sa však registrovalo na bezplatnú prepravu vyše 350-tisíc cestujúcich, čo je 15,5 percenta ľudí, ktorí majú právo na získanie preukazu na cestovanie zadarmo.

To, že je vo vlakoch viac ľudí než obvykle, a títo tak dali prednosť železnici pred cestou, už hlásia aj autobusoví dopravcovia. V diaľkovej autobusovej doprave nastal pokles na celom Slovensku a rušenie niektorých spojov diaľkovej dopravy je teda len otázkou času. Napríklad dopravca SAD Prievidza úplne ukončil k 14. decembru prevádzkovanie linky medzi Prievidzou a Bratislavou. "Naša diaľková doprava je dlhodobo na okraji prežitia. Po zatvorení linky sa vodičov pokúsime umiestniť v inom druhu dopravy, aby sme ich nemuseli prepustiť,“ priznal Michal Danko, generálny riaditeľ spoločnosti. Priemerne hovoria autobusové spoločnosti o 10-percentnom úbytku cestujúcich z diaľkových spojov, niektorým autobusom však chýba až 20 percent ľudí.

Pokles cestujúcich v regionálnej autobusovej doprave však zatiaľ taký výrazný nie je. "V Prešovskom kraji sme na niektorých linkách zaznamenali úbytok cestujúcich až do 8,8 percenta. Na iných linkách evidujeme zníženie počtu cestujúcich na úrovni okolo 2,5 percenta,“ tvrdí Jozef Kičura, generálny riaditeľ SAD Prešov.

Na viac ľudí vo vlakoch sa železničný dopravca pripravil zaradením vyše stovky nových vlakov v grafikone. V diaľkovej doprave pribudlo od nedele 24 spojov a v regionálnej 79 spojov. Cestujúci sa tak vo vlakoch tlačili pomenej. Napríklad vysokoškoláčka Monika Anyalaiová cestovala včera na obed z Nitry do Nových Zámkov a ďalej do Komárna. "Z Nitry išiel vlak prázdnejší, cesta bola pohodlnejšia ako obvykle. Vlak bol tiež novší, predtým tu chodila motorka,“ vraví študentka. Vlaky medzi Banskou Bystricou a Zvolenom takisto nepraskali ráno vo švíkoch. Na trase pribudli navyše dva ranné osobné vlaky a jeden expres. Poobede zase medzi Banskou Bystricou a Zvolenom idú dva expresy a jeden osobný vlak navyše oproti predchádzajúcemu grafikonu. Pohodlnejšie sa ráno dopravili aj ľudia cestujúci z Trnavy do Bratislavy. Na tejto trati vypraví dopravca po novom o jeden rýchlik navyše. V bratislavskom regióne celkovo pribudlo 12 osobných vlakov, 16 rýchlikov a 9 expresov.

Vlaky navyše bude železničný štátny dopravca realizovať na báze variabilných nákladov, teda za náklady na použitie infraštruktúry, energie, personál a údržbu. Vyjde ho to zhruba na 11 miliónov eur. Celková štátna dotácia na bezplatnú prepravu, a teda aj na zavedenie ďalších vlakov, je 13 miliónov eur a už teraz je isté, že nebude postačovať.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

peniaze, euro

Portugalsko splatilo MMF predčasne už polovicu úveru

20.02.2017 19:08

Portugalsko minulý týždeň predčasne splatilo MMF 1,7 miliardy eur. Oznámilo to v pondelok portugalské ministerstvo financií.

euro, bankovky, peniaze, mince

Slovensko predalo dlhopisy za 400 miliónov eur

20.02.2017 16:26

Štát predal dlhopisy za vyše 400 miliónov eur. ARDAL ponúkala investorom dlhopisy splatné v januári 2029 a v máji 2026.

bratislava, byty, rekoštrukcia, stavba, bytovka

Novú daň za rozvoj vyrubila časť obcí naplno

20.02.2017 15:00

Viaceré obce na Slovensku siahli po novej dani. Zákon o miestnom poplatku za rozvoj umožňuje obciam žiadať financie pri nových stavbách.

zemetrasenie, seizmológ,

Panamu zasiahlo zemetrasenie, v metropole sa triasli mrakodrapy

20.02.2017 22:18

Silno pociťované zemetrasenie otriasalo mrakodrapmi v hlavnom meste Panamy a vynútilo si evakuáciu niektorých budov.

Herbert Raymond McMaster

Trump si za bezpečnostného poradcu vybral generála McMastera

20.02.2017 21:35

Americký prezident Donald Trump si ako nového poradcu pre národnú bezpečnosť vybral generála Herberta Raymonda McMastera.

Marián Tkáč

Matica sa podpísala pod škandalózne video

20.02.2017 20:00

Ustanovizeň, ktorá by mala budovať povedomie národa, namiesto toho pustila na verejnosť video, z ktorého cítiť obhajobu fašistického Slovenského štátu.

vitalij čurkin

Zomrel ruský veľvyslanec pri OSN Vitalij Čurkin

20.02.2017 19:10, aktualizované: 20:50

Vo veku 64 rokov v New Yorku náhle zomrel dlhoročný veľvyslanec Ruska pri OSN Vitalij Čurkin.