Vymeniť ruské jadrové palivo za iné by bolo zložité

Vymeniť ruské jadrové palivo v slovenských atómových elektrárňach za iné nie je také jednoduché. Výmena paliva za napríklad západného typu si vyžaduje veľa projektantskej práce a príprav, uviedla predsedníčka Úradu jadrového dozoru SR (ÚJD) Marta Žiaková.

26.12.2014 12:21
debata (45)

"Ak následne preukáže prevádzkovateľ jadrových elektrární výpočtami a simuláciami, že to palivo je schopné zvládnuť to, čo sa od neho požaduje, tak najprv majú povolené zaviesť do reaktora šesť pilotných palivových kaziet z 312. Potom sa rok sleduje, ako sa to palivo správa, vyhodnocuje sa a skúma. A až keď je preukázateľné, že to nové palivo sa správalo v reaktore tak, ako sa malo, že výsledky z analýzy sú dobré, tak sa začne povoľovať to nové palivo,“ dodala Žiaková.

Generálny riaditeľ sekcie hodnotenia bezpečnosti a kontrolných činností ÚJD Peter Uhrík nie je fanúšikom pokusov s výmenami jedného druhu jadrového paliva za iné. „Ja ako hlavný inšpektor by som nerád videl v našich reaktoroch iné palivo, ako to, ktoré tam patrí,“ zdôraznil Uhrík. Podľa neho je však licencovanie nového jadrového paliva možné. "Je to však náročné na čas. Určite by to nebolo iba rok či dva. To by trvalo dlhšie, kým by sa nové palivo povolilo. Jadrové palivo je totiž kľúčová vec. Keď raz zavlečiete jadrové palivo do reaktora, tak musíte mať stopercentnú istotu, že je dobré,“ doplnil Uhrík.

Predsedníčka dozorujúceho úradu Žiaková poukázala, že v Európe už boli snahy meniť jeden druh jadrového paliva za iný. Nedopadli však podľa predstáv. „K inému palivu prešli napríklad Fíni a Česi a neskôr sa vrátili naspäť k ruskému palivu,“ konštatovala Žiaková.

Po výmene ruského jadrového paliva za iný druh, napríklad západného typu, volali poslanci Národnej rady SR. Parlamentný brannobezpečnostný výbor dokonca schválil uznesenie, ktoré hovorí o potrebe diverzifikovať dodávky jadrového paliva, aby Slovensko nebolo závislé na Rusku. Slovenské elektrárne, ktoré jadrové elektrárne na Slovensku prevádzkujú, už priznali, že s cieľom diverzifikovať dodávky paliva uzatvorili s alternatívnym dodávateľom zmluvu o dodávke obohateného uránu. Zmluva má byť účinná od roku 2015. Elektrárne zatiaľ nechceli konkretizovať, s ktorou spoločnosťou zmluvu podpísali. Podľa informácií portálu vEnergetike.sk by však malo ísť o francúzsku spoločnosť Areva.

Slovenské elektrárne, ktoré prevádzkujú dva jadrové bloky v Jaslovských Bohuniciach a dva v Mochovciach, majú zmluvu o dodávkach jadrového paliva s firmou TVEL. Tú podpísali ešte v roku 2008. Platnosť nadobudla v roku 2011. Ruská tlačová agentúra Ria Novosti vtedy informovala, že išlo o kontrakt v hodnote 500 miliónov eur. Spoločnosti pri podpise zmluvy podpísali aj dohodu, ktorá hovorí o podmienkach spolupráce aj po roku 2015, pričom dohoda predpokladá, že TVEL bude vyrábať a dodávať palivo pre súčasné a plánované reaktory na Slovensku.

45 debata chyba
Viac na túto tému: #jadrová elektráreň