Opozícia chce z fondu solidarity zvýšiť penzie z II. piliera

Opoziční poslanci navrhujú, aby Sociálna poisťovňa z fondu solidarity pridala dôchodcom v II. pilieri.

05.03.2015 12:19
debata (32)

Július Brocka (KDH), Martin Chren (nezaradený), Erika Jurinová (OĽaNO), Ľudovít Kaník (SDKÚ-DS) a Jozef Mihál (SaS) navrhujú, aby Sociálna poisťovňa z rezervného fondu solidarity dorovnávala výšku dvojpilierových dôchodkov do sumy dôchodku, ktorú by osoba dostávala, ak by v druhom pilieri nebola.

Ako uviedol Kaník, dvojpilierové penzie by sa podľa takéhoto návrhu dorovnávali o malé čiastky v sume niekoľkých eur. „Je to jednoduchšie a lacnejšie riešenie, ako ľudí vytlačiť z druhého piliera,“ povedal. Návrh novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktorá by mala byť účinná od začiatku júla tohto roka, už predložili do parlamentu.

Poslanec za SDKÚ-DS poukázal na to, že do rezervného fondu solidarity prispievajú všetci pracujúci ľudia, pričom do tohto fondu smeruje 4,75 % z ich vymeriavacieho základu. Ľudia, ktorí nie sú v druhom pilieri, pritom podľa Kaníka čerpajú z rezervného fondu Sociálnej poisťovne plnú mieru solidarity.

„Tí, ktorí sú v druhom pilieri, nemajú nárok na plnú výšku solidarity. Môžu získať maximálne 77 percent oproti tým, ktorí sú len v prvom pilieri,“ povedal Kaník.

Štvrté otvorenie druhého piliera, ktoré nastane v období od 15. marca do 15. júna tohto roka, pritom podľa neho nerieši otázku, ako zabezpečiť pre ľudí čo najvyšší dôchodok.

„Pre verejné financie a dôchodkový systém by bolo najhoršie, keby všetci z druhého piliera prešli do prvého piliera. Znamenalo by to zrútenie dôchodkového systému,“ tvrdí Kaník. Navrhované opatrenie sa podľa poslanca Júliusa Brocku v tejto chvíli ukazuje ako nevyhnutné s cieľom obrániť druhý pilier.

„Chceme pomôcť tým sporiteľom, ktorí boli poškodení Smerom počas prvej a tejto vlády Smeru,“ povedal Brocka.

Druhý dôchodkový pilier sa otvorí od 15. marca do 15. júna tohto roka. V rovnakom období vláda Roberta Fica umožní vstúpiť do druhého piliera osobám, ktoré v sporivom pilieri nie sú. Možnosť opustiť systém starobného dôchodkového sporenia dostanú všetci sporitelia okrem tých, ktorí si dohodli vyplácanie starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku s poisťovňou alebo s dôchodkovou správcovskou spoločnosťou (DSS), alebo si dohodli so svojou DSS vyplácanie výnosu z investovania.

32 debata chyba
Viac na túto tému: #dôchodok #II. pilier