Mladí Gréci sú už unavení. Koniec šetrenia, nech to stojí, čo to stojí

Päť rokov sa Grécko potáca od krízy ku kríze a tacká sa k možnej platobnej neschopnosti alebo, ešte horšie, k odchodu z eurozóny. Mnoho Grékov je už vyčerpaných a unavených z nepretržitého pocitu katastrofy, ktorá sa zdá byť už za rohom, a stálej snahy EÚ a veriteľov nájsť spôsob, ako - hoci len na chvíľu - odvrátiť nepredstaviteľné. Tentokrát sa však Kostelinos pýta, aký to má zmysel, píše denník Financial Times.

29.06.2015 14:54
Grécko, protesty Foto: ,
Členovia ľavicových gréckych strán kričia heslá za spálenou vlajkou Európskej únie počas protestu proti únii v gréckom meste Thessaloniki.
debata (102)

„Nechcem žiadne ďalšie peniaze z EÚ,“ povedal denníku Financial Times 28-ročný mladík pri krájaní citrónov za pultom baru v centre Atén, ktorý vedie. „Posledných päť rokov ukázalo, že to nefunguje. To nie je riešenie.“

„Samozrejme návrat k drachme ma desí, nie je to pekné, že nebudeme v tíme s Európou. Ale budem hlasovať proti balíku,“ dodal muž, ktorý odmietol prezradiť svoje priezvisko.

Ultimátum pripravené premiérom Alexisom Tsiprasom odkrylo rozdelenie gréckej spoločnosti. Šesť rokov úspor ovplyvnilo hlavne pracujúcu triedu, študentov a penzistov a postavilo ich proti strednej triede a bohatým, ktorí budú najviac stratovi na prípadnom odchode z eurozóny.

Mnohým mladým Aténčanom, ako je Kostelinos, dáva hlasovanie šancu zopakovať to, čo žiadali v januári, keď ich milióny podporili Tsiprasovu stranu Syriza – žiadne ďalšie úsporné opatrenia, a to bez ohľadu na náklady.

„Videla som výsledky prvej alternatívy (pomoci), a aby som bola úprimná, sú príšerné,“ hovorí 23-ročná aténska študentka Eleni, ktorá volila Syrizu. Dodáva, že v referende bude určite hlasovať proti pomoci. „Je to o dôstojnosti.“

Dokonca aj tí, ktorí toho môžu stratiť viac, vítajú referendum ako šancu raz a navždy odmietnuť opatrenia uložené veriteľmi, ako je Medzinárodný menový fond. „Päť rokov sme žili bez dôstojnosti. Európania ma udreli a odkopli,“ povedal denníku Financial Times Kostas, manažér baru štvorhviezdičkového hotela v centre mesta. „Mám tri deti. A bol by som radšej, aby vyrastali s menej peniazmi, ale dôstojne. S týmito opatreniami pre nás nevidím budúcnosť.“

Nie každý si je však istý, že eventuálny finančný chaos je vhodnou alternatívou. Len niekoľko hodín po tom, ako Tsipras oznámil svoj úmysel vyhlásiť referendum, sa pred bankomatmi po celej krajine vytvorili rady. Sporitelia sa snažili vybrať všetku možnú hotovosť, ktorú nechali na svojich účtoch, v obavách z obmedzenia pre pohyb kapitálu. To vláda nakoniec oznámila v nedeľu večer. Rady čiastočne vymizli v nedeľu, pretože mnohým bankám v centre Atén sa minula hotovosť.

„Referendum je hlúpe, je to zlá pokerová hra,“ vyhlasuje 46-ročný vodič taxi Apostolos. „Ale musím hlasovať, a hlasovať áno, pretože je to jediná dobrá voľba pre grécku ekonomiku a tiež pre moje podnikanie. Samozrejme, musíme zostať v európskej rodine,“ dodáva.

Zatiaľ čo niektorí v Aténach sa bavia čiernym humorom a rozprávajú vtipy o obrovskom gréckom poľnohospodárskom sektore a jeho schopnosti uživiť celú krajinu v prípade kolapsu ekonomiky, ďalší sa rozhodli využiť víkend na to, aby sa zásobili potravinami. Zatiaľ sa neobjavujú známky širšej paniky a hromadných nákupov, mnoho zákazníkov však vychádza z obchodov s taškami plnými základných potravín ako zemiaky a paradajky. V niektorých častiach hlavného mesta sa tvoria rady pred čerpacími stanicami, pretože sa šíria zvesti o nedostatku pohonných hmôt

„Je to rozsiahly plán proti nám,“ tvrdí 62-ročný manažér stávkovej kancelárie v Aténach, ktorý odmietol povedať svoje meno. „Ste to vy, novinári, a tiež ďalší Európania, ktorí toto chcú,“ hovorí, zatiaľ čo hŕstka stávkarov zíza na karty binga na televíznych obrazovkách v kancelárii. „Problém nie je taký veľký.“

102 debata chyba
Viac na túto tému: #Grécko #trojka veriteľov #eurozóna