Obce na východe protestujú proti prieskumným vrtom

Ťažobná spoločnosť Alpine Oil and Gas, s. r. o. (AOG) začína v tomto období v troch obciach na severovýchode Slovenska s prieskumnými vrtmi, ktorých cieľom je overiť prítomnosť a potenciál prírodných ložísk ropy alebo zemného plynu.

Voči tomuto zámeru protestujú obyvatelia dotknutých obcí, ktorí v utorok v Prešove zorganizovali za účasti vyše stovky obyvateľov a aktivistov protestný míting. Spoločnosť plánuje v katastrálnom území obcí Smilno (okres Bardejov), Krivá Oľka (okr. Medzilaborce) a Ruská Poruba (okr. Humenné) realizovať tri vrty do hĺbky 1 200 až 1 500 metrov. Spoločnosť do týchto vrtov v tomto roku plánuje investovať približne 4,5 mil. eur.

"Prvý vrt by sa mal začať hĺbiť už v priebehu nasledujúcich týždňov, ďalšie naň budú nadväzovať, keďže ich bude vykonávať rovnaká vrtná súprava,“ informoval na tlačovej besede prezident spoločnosti AOG Michael P. Lewis. Ako ďalej dodal, AOG realizuje prieskum prítomnosti ropy a zemného plynu v regióne severovýchodného Slovenska už od roku 2006, kedy získala licencie na prieskumné územie. Odvtedy ich dvakrát predĺžila a ich platnosť skončí v lete 2016. Doteraz do prieskumu spoločne s partnermi, rumunskou štátnou spoločnosťou Romgaz a britskou spoločnosťou JKX, investovala AOG asi 18 mil. eur.

Počas desiatich rokov vykonávala spoločnosť geofyzikálny prieskum bez nutnosti vŕtania. V období rokov 2008 až 2011 realizovala rozsiahle seizmické meranie na území dlhom asi 700 kilometrov. V roku 2012 bolo realizované gravimetrické letecké meranie a podrobnejšie boli preskúmané štyri oblasti, kde sa javili najlepšie štruktúry, v ktorých zisťovali z hornín prítomnosť ropy. „Teraz sme v záverečnej fáze a naše predpoklady musíme potvrdiť vrtmi,” vysvetlil oblastný riaditeľ spoločnosti Stanislav Benada.

Proti vrtom sa ale postavili obyvatelia dotknutých obcí a majitelia pozemkov v daných obciach. Svoju nespokojnosť prišla vyjadriť vyše stovka z nich na protestný míting do Prešova, kde AOG prezentovala svoje aktivity v najbližšom období. S transparentmi pritom hlučne protestovali proti zámerom spoločnosti a snažili sa konfrontovať jej predstaviteľov, ktorí pri odchode využili aj služby bezpečnostnej služby. Člen petičného výboru a predseda dozornej rady urbariátu v Ruskej Porube Ladislav Andrejco uviedol, že ľudia sa obávajú znečistenia vody škodlivými látkami, najmä chrómom, takisto straty vody a znečistenia pôdy. „Tieto riziká sú veľmi reálne, pričom sa opierame o štúdie odborníkov na danú problematiku z oblasti geológie,” uviedol Andrejco s tým, že ľudia dlhé roky vôbec netušili, že na danom území realizuje ťažobná spoločnosť svoju činnosť.

Podali aj dve trestné oznámenia s podozrením na porušenie zákona pri výrube drevín v Oľke a za prípravné práce napriek nevykonateľnosti predbežného opatrenia v Ruskej Porube dva dni pred Vianocami. Ľudia proti aktivitám spísali aj miestne petície. V Ruskej Porube ju podpísalo 163 ľudí, čo je väčšina obce. Petície boli tiež v Smilne a Oľke. V ostatných dotknutých obciach Závada, Ruská Kajňa, Pakostov boli prijaté uznesenia poslancov obecných zastupiteľstiev proti ťažbe ropy. Obyvatelia tiež adresovali list predsedovi vlády aj prezidentovi, odpovede z oboch úradov zatiaľ nedostali. "Preto sme sa rozhodli, že im budeme posielať každý týždeň ten istý list,” dodal Andrejco.

Podľa zástupcov AOG sú ale všetky činnosti spoločnosti bezpečné a riešené s ohľadom na životné prostredie. Doterajšie činnosti majú byť kontrolované a koordinované Banským úradom a Ministerstvom životného prostredia SR. „Ide o veľmi bezpečnú technológiu. Vždy dbáme o to, aby sme maximálne ochránili podzemné vody, ich kontaminácia nehrozí,“ uviedol výkonný riaditeľ a hlavný inžinier spoločnosti L. Ron Crow. Podotkol, že každý rok sa na Slovensku a tiež v Poľsku touto technológiou vŕtajú desiatky hlbokých vrtov nielen na ropu, zemný plyn, ale aj na termálne alebo geotermálne vody.

Ako dodal prezident AOG v prípade, že by bol prieskum úspešný, Slovensko by získalo nový a relatívne ekologický zdroj energie. "Zvlášť zemný plyn vedie k dramatickému znižovaniu emisií oxidu uhličitého pri spaľovaní namiesto uhlia. Ložiská ropy zasa môžu výrazne zvýšiť ekologickú bezpečnosť Slovenska, pretože surovina bude ťažená na jeho území,“ uviedol Lewis. Dodal, že vlastníci pozemkov a obce pritom dostávajú už vo fáze prieskumu poplatky vo výške niekoľko tisíc eur. Doteraz mala spoločnosť AOG zaplatiť na poplatkoch celkom vyše 4,6 mil. eur, z čoho prijala obec Smilno 17 803 eur, Ruská Poruba 15 316 eur a Krivá Oľka 39 992 eur.

Starosta obce Ruská Poruba Demeter Ferko, ktorý vedie obec päť rokov, ale o žiadnych prijatých poplatkoch nevie. Nevylúčil, že môžu byť skryté v príspevkoch z envirofondu, z ktorého ale dostala obec v posledných dvoch rokoch len zhruba po tisíc eur. "Také sumy, o akých je reč, sme ale v období môjho starostovania určite nedostali,” odpovedal Ferko na otázku agentúry SITA s tým, že aj tamojšie obecné zastupiteľstvo prijalo uznesenie a vyjadrilo nesúhlas s vrtmi. Protest prišli podporiť aj členovia Lesoochranárskeho združenia VLK, ktoré sa problémom ťažby ropy dlhodobo zaoberá. Jeho náčelník Juraj Lukáč uviedol, že protest je výsledkom toho, že developeri nezačali prípravu ťažby jednaním s občanmi. „To je ešte väčšia chyba ako environmentálne ohrozenie územia,” uviedol. Dodal, že jediným potenciálom severovýchodu Slovenska je turistický potenciál, s ktorým ale ropné veže nie sú v súlade. „To všetko bolo potrebné riešiť predtým, ako sa vybavovali povolenia na ťažbu. Následné stretnutia z pozície sily už nemajú nikdy dobrý výsledok,” povedal Lukáč.

euro, eurozóna, peniaze, graf

Slovensko je konkurencieschopnejšie ako pred rokom

30.05.2016 15:54

Konkurencieschopnosť slovenskej ekonomiky v porovnaní s ďalšími 60 krajinami sveta v tomto roku solídne vzrástla.

SACR, virtuána prehliadka Slovenska, Darley Newmanová

Promo Slovenska viazne na peniazoch

30.05.2016 14:30

Podarí sa domácemu turizmu tento rok zdolať vlaňajší rekord v počte návštevníkov? Úspech závisí aj od toho, do akej miery sa podarí Slovensko vo svete predať.

Volkswagen, karosáreň, Audi Q7, roboty

Vláda chce investovať do inovácií technológií

30.05.2016 14:19

Vláda SR chce investovať obrovské množstvo finančných prostriedkov do oblasti inovácií a nových technológií cez európske fondy.

Jens Stoltenberg

Stoltenberg prisľúbil Poľsku viac vojakov NATO

30.05.2016 21:58

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v pondelok vo Varšave povedal, že v Poľsku bude rozmiestnených viac vojakov NATO.

USA, vojenský konvoj, vojaci

Konvoj americkej armády opustil Česko

30.05.2016 21:47

Konvoj amerických vojakov, ktorí smerujú do Pobaltia na cvičenie Saber Strike, v pondelok pred 17.00 h opustil územie Českej republiky.

auto, nehoda, autonehoda, havária, dopravná nehoda,

Košice: Vodička, ktorá spôsobila tragickú nehodu, mala 2,5 promile

30.05.2016 18:47

Vodička, ktorá v nedeľu popoludní spôsobila tragickú nehodu medzi obcami Vojčice v okrese Trebišov a Horovce v Michalovskom okrese, bola poriadne opitá.

most SNP, zničené hniezda, belorítka,

Bratislava pomôže belorítkam v stavaní hniezd pod Mostom SNP

30.05.2016 17:32

Hlavné mesto SR Bratislava zabezpečí do priestoru pod bratislavským Mostom SNP nádoby s vodou a hlinou tak, aby si belorítky mohli opäť postaviť svoje hniezda.