Partneri v eurozóne chvália reformný pokrok Grécka

Na partnerov Grécka v rámci eurozóny urobil dojem pokrok, ktorý Grécko urobilo v rámci zavádzania opatrení dohodnutých v aktuálnom programe pomoci.

14.01.2016 09:35
debata

Majú však pochybnosti o návrhoch dôchodkovej reformy, ktorá ma byť čiastočne financovaná vyššími príspevkami zo strany občanov. V stredu o tom informovala agentúra Reuters, s odvolaním sa na predstaviteľov EÚ.

Grécky minister financií Euclid Tsakalotos navštívil šesť partnerských krajín v rámci eurozóny a objasňoval reformné kroky v krajine. Zároveň hľadal podporu pre skorý pozitívny výsledok revízie záchranného programu. Jeho cesta vyvrcholila v stredu v Nemecku, kde sa stretol so šéfom nemeckého rezortu financií Wolfgangom Schäublem. "Stretnutie bolo konštruktívne,“ povedal grécky vládny predstaviteľ. "Záver je, že pokrok je uspokojivý, je spoločná vôľa riešiť problémy, ktoré by sa mohli objaviť,“ doplnil.

"Bola to konštruktívna atmosféra, v ktorej išlo o fakty. Hovorili o stave reformného programu. Pán Schäuble jasne povedal, že Grécko musí zaviesť dohodnuté opatrenia,“ uviedlo nemecké ministerstvo financií. "Iba v takom prípade nastane úspešné ukončenie revízie,“ uvádza sa v stanovisku rezortu.

Ministri financií eurozóny (eurogroup) sa stretnú vo štvrtok a mohli by rozhodnúť o tom, že revízia gréckeho záchranného programu sa začne budúci týždeň, pričom by sa mohla skončiť vo februári. Uviedla to agentúra Reuters s odvolaním sa na ďalšie zdroje z EÚ. Šéf eurogroup Jeroen Dijsselbloem minulý týždeň uviedol, že revízia môže trvať skôr mesiace ako týždne.

Vysoko postavený predstaviteľ EÚ poznamenal, že experti stále skúmajú návrh dôchodkovej reformy, ktorý predstavila grécka vláda. Objavujú sa obavy, že vyššie príspevky občanov by mohli zabrzdiť rast a tvorbu pracovných miest v súkromnom sektore. Reforma počíta so zjednotením šiestich dôchodkových fondov do jedného. Podľa predstaviteľa EÚ tak systém získa dlhodobo udržateľný základ. Pretrvávajú však obavy spojené s financovaním, ktoré sa spolieha na vyššie dane.

debata chyba
Viac na túto tému: #Grécko