Namiesto gastrolístkov elektronická karta?

Už takmer desať rokov sa v európskych krajinách využívajú na platenie obedov elektronické stravné lístky. Na Slovensku ľudia stále preferujú ich papierovú podobu. A to aj napriek tomu, že často majú problém pri platení, lebo z klasických gastrolístkov obchodníci zákazníkom nevydávajú. Pri elektronickej karte sa pritom len odrátava z kreditu presná suma. Debata o prehodnotení súčasného systému poskytovania stravných lístkov sa začala ešte v roku 2011, keď za vtedajšej vlády Ivety Radičovej hrozil ich zánik.

Elektronickou gastrokartou je možné zaplatiť presnú sumu
bez nutnosti doplácania alebo vydávania peňazí. (Ilustračné foto)
Elektronickou gastrokartou je možné zaplatiť presnú sumu bez nutnosti doplácania alebo vydávania peňazí. (Ilustračné foto)
Autor: SHUTTERSTOCK

Teraz sa o nich začalo horlivo diskutovať po tom, čo vo štvrtok udelil Protimonopolný úrad za kartelové dohody piatim veľkým gastrofirmám pokuty spolu za 2,9 milióna eur. Úrad navrhuje zmenu – priamy finančný príspevok k mzde s rovnakým daňovým a odvodovým zvýhodnením ako gastrolístky. Ak by ministerstvo práce tento návrh neprijalo, úrad odporúča zmeniť súčasný systém na dobrovoľný.

Stravník namiesto papierového kupónu dostane od zamestnávateľa plstovú predplatenú kartu.

spoločnosť Edenred

Gabriel Csollár, predseda predstavenstva COOP Jednota Slovensko, pre Pravdu povedal, že už s gastrofirmami viedli rokovania, ktoré boli „zamerané výlučne na automatizáciu papierových stravných poukážok, ako aj ich postupné nahradenie elektronickými stravnými lístkami“. K tomuto kroku by chceli pristúpiť aj ďalšie obchodné reťazce, tie najväčšie to už ponúkajú. „Vo všetkých našich predajniach akceptujeme aj Callio Gastro kartu,“ odkázal hovorca spoločnosti Lidl Tomáš Bezák. Podobne aj Billa vo svojich prevádzkach akceptuje elektronické gastrolístky od spoločnosti Ticket Restaurant a Callio Gastro. „Zákazníci spoločnosti Tesco majú v našich obchodoch možnosť platiť elektronickými gastrokartami. Pre našich zákazníkov pri platbe neplatí žiadne obmedzenie použitia množstva klasických papierových gastrolístkov,“ povedala hovorkyňa Tesca Katarína Kadašiová.

Výhody a nevýhody elektronizácie

Stravovacie karty na Slovensku zaviedla ako prvá firma Edenred už v decembri 2009, ide o kartu Ticket Restaurant. Nasledovala Callio gastrokarta a Gastro Pass Card od Sodexa, táto sa však prestala ponúkať. „Stravník namiesto papierového kupónu dostane od zamestnávateľa plastovú predplatenú kartu, ktorá je bezkontaktná a dobíjateľná,“ odkázala spoločnosť Edenred.

Analytik si však myslí, že elektronizácia straveniek problémy nerieši. „Síce môžu znížiť administratívne náklady spracovania papierových gastrolístkov, ale aj v tomto prípade budú pre zamestnancov nevýhodné. Gastrofirmy si budú účtovať na obidvoch koncoch, to znamená za poskytnutie kreditu zamestnancovi aj za uplatnenie kreditu zo strany reštaurácie,“ hovorí analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz Iness Radovan Ďurana. Zamestnávatelia totiž vo veľkom zatiaľ preferujú práve papierové gastrolístky. Elektronické si zaobstarávajú najmä živnostníci.

Čítajte viac:

Potreba gastrolístkov kvôli zdraviu?

Súčasná vláda Roberta Fica gastrolístky nezrušila, a to aj napriek tomu, že opoziční poslanci v roku 2014 to viackrát predložili do parlamentu na prerokovanie. Rezort práce to odôvodňoval tým, že „zrušenie súčasného systému by mohlo ohroziť stravovanie zamestnancov. Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie najmä poskytovaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja“.

Gastrolístky, ktoré sa majú využívať výhradne na platbu obeda, však sú už v súčasnosti ľuďmi využívané aj na platenie za drogériu či potreby do domácnosti, aj keď to oficiálne nie je povolené. Zrušenie gastrolístkov navrhujú viaceré opozičné strany. Ceny gastrolístkov sa pohybujú v rozmedzí od 3,15 do 4,20 eura. Momentálne gastrolístky používa približne 750-tisíc zamestnancov a tisíce živnostníkov.

Časť zamestnávateľov má z návrhov obavy. "Obávame sa, že finančný príspevok sa minie účelu, ktorým je stravovanie zamestnancov, čo sa neskôr môže negatívne odraziť na ich zdravotnom stave, znížení pracovných výkonoch a v konečnom dôsledku na zvýšení nákladov pre zamestnávateľov, napríklad z dôvodu vyššieho čerpania práceneschopnosti zamestnancami,” vysvetľuje Oto Nevický, generálny sekretár Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR.

Kritický postoj však majú hotelieri a prevádzkovatelia reštaurácií. „Viacerí naši členovia poukazujú na zvyšovanie provízií za spätné odkúpenie stravných lístkov ich emitentmi,“ povedal Marek Harbuľák, generálny sekretár Zväzu hotelov a reštaurácií SR. „Z predajnej ceny ktoréhokoľvek jedla alebo nápoja odvádza podnikateľ takmer 30 percent do štátneho rozpočtu vo forme kompenzovanej dane z pridanej hodnoty a odvodov do Sociálnej a zdravotnej poisťovne. Práve toto je dôvod na odmietanie rastu provízie i poplatkov akéhokoľvek druhu,“ dodal Harbuľák.

Tvrdenia Asociácie eminentov stravovacích poukážok, že zrušením stravných lístkov klesnú tržby v reštauráciách zhruba o 210 miliónov eur ročne a o prácu v tomto sektore príde približne 15-tisíc ľudí, pričom súčasne reštaurácie zvýšia ceny pre zákazníkov, považujú hotelieri za zbytočné strašenie.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
plyn, energie

Plynovod TurkStream začnú klásť pod morom v budúcom roku

07.12.2016 09:08

Práce na podmorskej časti plynovodu Turkish Stream, známeho tiež ako TurkStream, začnú v druhej polovici budúceho roka.

Turecko, Kusadasi

Turecké hotely potápa vyhrotená situácia. Zatvárajú, prepúšťajú

07.12.2016 06:49

Turecké hotely bojujú s vážnymi problémami, pretože ich obsadenosť prudko klesla a je najnižšia v Európe.

LinkedIn, sociálna sieť

Brusel schválil Microsoftu prevzatie siete LinkedIn

06.12.2016 19:15

Európska komisia schválila americkej softvérovej spoločnosti Microsoft zámer kúpiť za 26 miliárd dolárov internetovú sociálnu sieť LinkedIn.

Juraj Draxler

Draxler: Zlé výsledky žiakov nás musia znepokojiť

07.12.2016 11:00

Bývalý minister školstva Juraj Draxler tvrdí, že zlé výsledky našich školákov nás musia znepokojovať . Východisko vidí aj v lepšej podpore učiteľov a riaditeľov škôl.

Andrej Babiš

Politico: Babiš patrí medzi tých, ktorí formujú či otriasajú Európou

07.12.2016 10:02

Český vicepremiér a minister financií Andrej Babiš sa ocitol na tohtoročnom zozname osobností, ktoré podľa názoru spravodajského serveru Politico formujú, otriasajú či vzrušujú Európu.

Petro Porošenko

Porošenko čelí ďalšiemu úderu

07.12.2016 10:00

"Existujú nahrávky? Tak sem s nimi. Kde sú konkrétne mená ľudí? Nazvite ich," reagoval ukrajinský prezident Petro Porošenko na rokovaní parlamentnej frakcie nesúcej jeho meno na ďalší úder v podobe najnovšieho škandálu.

aleppo

Ruský plukovník zranený pri ostreľovaní západnej časti Aleppa zomrel

07.12.2016 09:56

Ruské ministerstvo obrany informovalo, že ruský plukovník pôsobiaci v Sýrii ako vojenský poradca podľahol zraneniam, ktoré utrpel pri ostreľovaní jednej zo štvrtí v západnej časti severosýrskeho mesta Aleppo.