Slovensko-maďarský plynovod je znova prázdny

Slovensko-maďarský plynovod sa znova nevyužíva. Po tom, ako v marci prešli slovensko-maďarským plynovod prvé kubíky zemného plynu, sa v súčasnosti opäť nevyužíva.

20.05.2016 13:31
Fico, Orbán, plyn Foto: ,
Maďarský premiér Viktor Orbán (vpravo) a slovenský premiér Robert Fico pri slávnostnom prepojení plynovodov.
debata (5)

Slovenská spoločnosť Eustream stále verí, že slovensko-maďarské plynovodné prepojenie má budúcnosť.

"Napriek len postupnému nábehu vo využívaní nových kapacít, vnímame nové prepojenie ako dôležitú a perspektívnu súčasť strategickej infraštruktúry, ktorá prispieva k celkovej stabilite a posilneniu bezpečnosti dodávok v stredoeurópskom regióne,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk hovorca Eustreamu Pavol Kubík.

Počas marca sa smerom zo Slovenska do Maďarska prepravilo denne zhruba 531 tisíc metrov kubických plynu. Po úspešnom využívaní kapacít v marci sa záujem trhu o využívanie plynovodu prejavil objednaním kapacity aj na mesiac apríl, hoci tieto kapacity nakoniec využité neboli. Plynovodné prepojenie medzi Slovenskom a Maďarskom bude zrejme viac využívané po dobudovaní plynovodného prepojenia medzi Slovenskom a Poľskom. Z Poľska budú potom môcť totiž dodávatelia ponúknuť svojim zákazníkom aj LNG plyn. Plynovod by mal byť podľa odborníkov viac využívaný aj v prípade rôznych krízových situácii.

Slovensko-maďarský plynovod uviedli do komerčnej prevádzky 1. júla minulého roka. Plynovod ponúka trhu prepravnú kapacitu v objeme 4,5 miliardy metrov kubických plynu ročne v smere zo Slovenska do Maďarska na pevnej báze. V opačnom smere je k dispozícii prerušiteľná kapacita vo výške 1,8 miliardy metrov kubických ročne. Plynovodné prepojenie Slovenska a Maďarska spojilo vysokotlakové prepravné systémy medzi Veľkými Zlievcami na slovenskej strane a maďarskou obcou Vecsés na predmestí Budapešti. Obojsmerný plynovod má dĺžku 110,7 kilometra. Z toho 92,1 kilometra je na území Maďarska a 18,6 kilometra na slovenskom území.

Výstavba plynovodu stála 170 miliónov eur, z toho na slovenskej strane asi 21 miliónov eur. Projekt podporila aj Európska únia, a to v rámci Európskeho energetického programu pre obnovu sumou 30 miliónov eur.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #Maďarsko #Slovensko #plyn