Cesty pre park pri Nitre zhotovia Doprastav a Strabag

Prípravu cestnej infraštruktúry v súvislosti s výstavbou Strategického parku Nitra zabezpečí Združenie Infraštruktúra Nitra zložené zo stavebných spoločnosti Doprastav, a. s. (vedúci člen) a Strabag, s. r. o.

Práce sa zaviazali uskutočniť za zmluvnú cenu 185,9 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty (223,1 mil. eur vrátane dane). Štátna spoločnosť MH Invest, s. r. o., zadala zákazku uvedenému združeniu spomedzi ponúk troch uchádzačov. Vyplýva to z výsledku verejnej súťaže vyhlásenej vlani v auguste, zmluva o dielo bola uzatvorená ešte v decembri minulého roka.

Predpokladaná cena prác plánovaných na osemnásť mesiacov bola 198,9 mil. eur (238,7 mil. eur s daňou). Výstavba cestnej infraštruktúry sa uskutoční na území nitrianskych mestských častí Dražovce a Zobor, ako aj obcí Lužianky, Zbehy a Čakajovce. Ďalšie dve ponuky v tendri predložili spoločnosti Metrostav, a. s., Praha a skupina Váhostav – SK, a. s. a M-Silnice, a. s., Pardubice. MH Invest v informácii o výsledku vyhodnotenia ponúk nezverejnil ich cenové návrhy. V strategickom parku pri Nitre bude umiestnený výrobný závod automobilky Jaguar Land Rover.

„Z dôvodu zvýšenia dopravných nárokov je potrebné vybudovať novú cestnú infraštruktúru, ktorá bude slúžiť najmä na rozvoj územia danej lokality. Komunikácie budú napojené na nadradenú cestnú sieť (cesta I/64 a rýchlostná cesta R1A), ale aj na ostatné jestvujúce komunikácie v dotknutom území. Navrhovaná vonkajšia infraštruktúra bude po ukončení ich výstavby slúžiť ako verejná infraštruktúra,“ oznámil pri vyhlásení súťaže MH Invest.

Súčasťou zákazky je zriadenie trvalej vonkajšej infraštruktúry, vrátane ciest, mostov, múrov, protihlukových stien prekládok potokov, zriadenie verejného osvetlenia, prípojok nízkeho napätia, odvodnenia, preložiek inžinierskych sietí zasahujúcich do budúcich ciest a vegetačné úpravy.

Spoločnosť MH Invest, s. r. o. vznikla v januári 2007 ako dcérska spoločnosť ministerstva hospodárstva, od roku 2016 sa jej spoločníkom stalo ministerstvo dopravy a výstavby. Základné imanie spoločnosti vlani v januári vzrástlo z 8,33 mil. eur na 108,12 mil. eur.

boeing

Boeing otvorí svoju prvú továreň v Európe. V Británii

25.02.2017 23:49

Americký výrobca lietadiel Boeing otvorí v Británii továreň na súčiastky a chystá sa do nej investovať 20 miliónov libier.

USA/

Rast cien akcií za Trumpa pomáha aj 'veštcovi z Omahy' Buffettovi

25.02.2017 17:40

Čistý zisk Berkshire Hathaway miliardára Warrena Buffetta v štvrtom štvrťroku vzrástol medziročne o 15 percent na 6,29 miliardy dolárov.

Vauxhall - výroba policjaných áut

Šéf PSA sľúbil, že britskú automobilku Vauxhall nepotopia

25.02.2017 09:35

Šéf francúzskej automobilky PSA Group Carlos Tavares uistil Londýn, že prípadné prevzatie európskej divízie GM neohrozí značku Vauxhall.

boeing

Boeing otvorí svoju prvú továreň v Európe. V Británii

25.02.2017 23:49

Americký výrobca lietadiel Boeing otvorí v Británii továreň na súčiastky a chystá sa do nej investovať 20 miliónov libier.

polícia, vyšetrovatelia, Malajzia, Kim Čong-nam

Malajzia pohrozila zatykačom na severokórejského diplomata

25.02.2017 19:51

Malajzijská polícia oznámila, že vydá zatykač na severokórejského diplomata, ak odmietne spolupracovať v prípade útoku na Kim Čong-nama.

Nemecko, polícia

V Heidelbergu narazil muž autom do ľudí, jeden zo zranených zomrel

25.02.2017 19:24, aktualizované: 22:00

Polícia v Nemecku postrelila muža, ktorý v sobotu zjavne zámerne nabúral autom do chodcov v juhozápadnom meste Heidelberg.

SNS? Janusek, Stefanov

Začína sa súdny proces v kauze 'nástenkového tendra'

25.02.2017 18:26

V stredu 1. marca sa pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Pezinku začína pojednávanie v kauze takzvaného „nástenkového tendra“.