Čínsky prezident kritizoval protekcionizmus a populizmus

Čínsky prezident Si Ťin-pching Si sa v pondelok dôrazne vyslovil proti rastúcim ochranárskym tendenciám v globálnej ekonomike.

Prezident to uviedol na oficiálnej návšteve Švajčiarska, deň pred začatím stretnutí Svetového ekonomického fóra v Davose, ktorých sa Si zúčastní ako prvá hlava čínskeho štátu.

„Protekcionizmus, populizmus a deglobalizáia sú na vzostupe. To nie je dobré pre užšiu globálnu spoluprácu,“ citovala čínskeho prezidenta agentúra Reuters. Si chce v Davose vystupovať ako hlavný zástanca globalizácie a obchodnej liberalizácie, ktoré sú u verejnosti západných krajín od finančnej krízy stále viac v nemilosti.

Čínska ekonomika v roku 2016 rástla podľa odhadov tempom 6,7 percenta a podľa prezidenta vstúpila po období spomaľovania do „nového normálu“ stabilného rastu. Medzinárodný menový fond v pondelok zlepšil odhad rastu druhej najväčšej ekonomiky sveta na budúci rok na 6,5 ​​percenta.

Čína je napriek radikálnej liberalizácii ekonomiky za posledné štvrťstoročie zároveň svojimi obchodnými partnermi často kritizovaná za pretrvávajúce obchodné bariéry a protekcionistický prístup k zahraničným investíciám. Nemecké veľvyslanectvo v Pekingu preto v pondelok čínsku vládu vyzvalo, aby prešla od slov k činom a viac otvorila čínsky trh zahraničným firmám.

Si Ťin-pching je prvým čínskym prezidentom, ktorý sa zúčastní stretnutí globálnych finančných a politických vodcov vo švajčiarskom Davose, ktoré sa koná tento týždeň. Čaká sa, že tohtoročným stretnutiam budú dominovať diskusia o rastúcom odpore verejnosti voči globalizácii, ktorý prispel k minuloročnému zvoleniu Donalda Trumpa za amerického prezidenta.

Súvisiace články:

schody, peniaze, mince, prsty, investovanie, sporenie

Nálada v slovenskej ekonomike sa v marci zhoršila

30.03.2017 09:48

Nálada v slovenskej ekonomike sa v marci zhoršila. Indikátor ekonomického sentimentu klesol na 104,6 bodu.

banka, peniaze

Banky dvíhajú poplatky

30.03.2017 07:00

Banky pokračujú vo zvyšovaní poplatkov, ale mnohí ľudia už neťahajú za kratší koniec. Podľa zistení Pravdy si tisíce zriadili štátom garantovaný účet zdarma.

Big Ben, Londýn, Anglicko, červený autobus

Firmy v Británii žiadajú Londýn o garanciu prístupu na trh EÚ

30.03.2017 06:30

Automobilky, aerolinky a ďalšie firmy v Británii po oficiálnom začatí brexitu žiadajú Londýn, aby im garantoval prístup na jednotný európsky trh.

migranti, utečenci, Stredozomné more, člny

Nemecký minister: Z Afriky môže tento rok prísť 400 000 migrantov

30.03.2017 10:18

Až 400 000 migrantov by mohlo tento rok podľa nemeckého ministra pre rozvojovú pomoc Gerda Müllera priplávať do Európy cez Stredozemné more.

schody, peniaze, mince, prsty, investovanie, sporenie

Nálada v slovenskej ekonomike sa v marci zhoršila

30.03.2017 09:48

Nálada v slovenskej ekonomike sa v marci zhoršila. Indikátor ekonomického sentimentu klesol na 104,6 bodu.

Antonio Guterres

Šéf OSN prišiel do Iraku posúdiť humanitárnu situáciu

30.03.2017 09:47

Generálny tajomník OSN António Guterres dnes prišiel do Iraku, aby sa tam zaoberal humanitárnou pomocou, ktorú krajina potrebuje.

autobusy

Prešovčanom zakázali protest v Bratislave

30.03.2017 09:30

Občianska iniciatíva Lepší Prešov chce na protestných zhromaždeniach upozorniť na mimoriadne negatívnu dopravnú situáciu v meste.