Kúp si americkú káru. Automobilové odbory v USA chystajú kampaň

Americký odborový zväz automobilového priemyslu United Auto Workers (UAW) chystá reklamnú kampaň na podporu nákupov automobilov vyrábaných v Spojených štátoch.

Dennis Williams, UAW
Šéf odborového zväzu United Auto Workers (UAW) Dennis Williams.
Autor: ,

Povedal to vo štvrtok novinárom šéf UAW Dennis Williams. Odbory využívajú ochranársky trend nastolený prezidentom Donaldom Trumpom.

Ten po svojom nástupe varoval americké aj ďalšie automobilky pred tým, aby na americkom trhu predávali vozidlá vyrobené v cudzine.

UAW teraz diskutuje o podobe reklamy a Williams naznačil, že by sa mohla inšpirovať úspešnými kampaňami typu „Buy American“ z minulosti. Podľa neho odbory chcú využiť súčasné „hnutie“ za návrat priemyselných pracovných miest, ktoré v minulých desaťročiach prešli do lacnejších krajín, ako je Mexiko.

Predák UAW ocenil Trumpa za to, že tlačí na americké automobilky, aby prestali dovážať svoje vozidlá do USA z Mexika, a že sľubuje prepracovať obchodnú dohodu NAFTA s Kanadou a Mexikom. Povedal, že odborári budú presviedčať ľudí, aby nekupovali auta, ktoré neboli vyrobené v USA.

„Ak to nebolo vyrobené v Amerike, nekupujte to,“ povedal Williams v detroitskej odborovej centrále. Poukázal na to, že najväčšia americká automobilka GM dováža z Mexika vozidlá Chevrolet Cruze a z Číny dováža model SUV Buick Envision. „Mohli by sa vrátiť aj bojkoty,“ citovala šéfa UAW agentúra Reuters.

laptop, notebook, digitalizácia

V Istanbule balia počítače do fólie, do kabín lietadiel do USA nesmú

25.03.2017 17:35

Zákaz určitých elektronických prístrojov v kabínach mnohých dopravných lietadiel smerujúcich do Spojených štátov začal platiť v sobotu na letisku v Istanbule.

londýn, pub, banky, brexit, veľká británia

Koľko stojí pivo? Bankári hľadajú náhradu za Londýn

25.03.2017 08:00

Ak by finančníci vyberali náhradu za Londýn podľa ceny piva, zvolili by možno aj Bratislavu. Pol litra čapovaného piva sa v Bratislave dá zohnať pod tri eurá.

euro, bankovky, peniaze, mince

VÚB vyplatí dividendu 5,55 eura na akciu

24.03.2017 21:34

VÚB banka, ktorá v minulom roku dosiahla zisk 265,17 mil. eur, dá na výplatu dividend niečo cez 72 mil. eur.

Jemen, útok, Saudská Arábia

Nálety na dve rôzne oblasti v Sýrii zabili 32 ľudí vrátane 8 detí

25.03.2017 21:14

Osem detí sa nachádzalo medzi najmenej 32 ľuďmi zabitými pri dnešných náletoch na dve rôzne oblasti v Sýrii, ovládané povstalcami.

Erdogan

Turecko podľa Erdogana môže usporiadať referendum o členstve v EÚ

25.03.2017 19:27

"Teraz nás 16. apríla čaká referendum a potom sa môžeme rozhodnúť, že urobíme ešte jedno, o prístupových rozhovoroch," povedal turecký prezident.

výstava, poprad,

Rezidencia smrti je obrazom nacistických hrôz

25.03.2017 19:20

Dvadsať nafotografovaných grafických obrazov tvorí výstavu pod názvom Rezidencia smrti.

laptop, notebook, digitalizácia

V Istanbule balia počítače do fólie, do kabín lietadiel do USA nesmú

25.03.2017 17:35

Zákaz určitých elektronických prístrojov v kabínach mnohých dopravných lietadiel smerujúcich do Spojených štátov začal platiť v sobotu na letisku v Istanbule.