Východ sa sťažuje: Cítime sa byť odtrhnutí od zvyšku krajiny

Podnikatelia z Košického a Prešovského kraja sa cítia, akoby boli odtrhnutí od celkového ekonomického života ostatnej časti Slovenska.

Mnohí to pripisujú tomu, že tu nie je dobrá cestná infraštruktúra, že sa oba tieto regióny vyprázdňujú ľudsky i intelektuálne. Konštatoval to predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) Peter Mihók, ktorý to povedal po skončení piatkového valného zhromaždenia Košickej regionálnej komory SOPK.

Ako ďalej  uviedol Mihók, vyprázdňovanie regiónu považuje za veľké riziko, lebo mladí sa potom už ťažko vracajú a reštaurovanie týchto regiónov bude veľmi problematické. Podľa jeho názoru duálne vzdelávanie je u nás stále ešte len v plienkach. "Celkovo zákon o odbornom vzdelávaní, ku ktorému patrí aj duálne vzdelávanie, je nedokonalý. Aby mohlo normálne bežať, od ministerstva školstva a ministerstva práce požadujeme novelizáciu tohto zákona,“ povedal Mihók. Dodal, že ak má byť efektívne, treba na to vytvoriť také zákony a finančné podmienky, ako sú napríklad v Rakúsku, či Nemecku, a na to musí byť politická vôľa vo vláde.

Ako uviedol novozvolený predseda Košickej regionálnej komory SOPK Ladislav Drábik, v diskusii sa hovorilo najmä o školstve, ktoré nepripravuje dostatok kvalifikovaných ľudí pre potreby priemyslu. Podnikateľov z východu Slovenska trápi nielen nedostatok zákaziek, ale aj vysoké odvodové zaťaženie, rýchlo sa meniaca legislatíva týkajúca sa podnikateľskej sféry, či vysoké náklady na energie. Doplnil, že v oblasti zákaziek poskytuje SOPK svojim členom pomoc prostredníctvom centrálneho portálu, kde sú zverejňované informácie o zahraničných zákazkách, o ktoré sa môžu uchádzať. Podľa Drábika sa urobila chyba, že Košický kraj nie je napojený na diaľničnú sieť a mnoho investorov na východ neprišlo práve preto

Podpredseda regionálnej komory Milan Dolný podotkol, že podnikatelia už aj na východe začínajú pociťovať nedostatok technicky zdatných pracovníkov, pričom školy chrlia množstvo ľudí so vzdelaním, no v praxi sa nedokážu zamestnať. Podľa neho treba zmeniť systém vzdelávania od základu. Drábik uviedol, že za posledné tri roky sa činnosť košickej regionálnej komory SOPK stabilizovala a skvalitnila, čo vidieť aj na raste členskej základne, ktorá má už takmer sto členov, pričom pred tromi rokmi ich bolo dvadsať.

Marián Šóth, Asociácia súkromných lekárov

ASL: Ozdravný plán VšZP prenesie riziko na občanov

28.02.2017 10:36

Asociácia súkromných lekárov (ASL) SR nikde nenašla objektívne zdôvodnenie návrhov ozdravného plánu, respektíve na základe čoho konkrétne návrhy vznikli.

euro, peniaze, hotovosť, financie, bankovky

Skupine Slovenskej sporiteľne stúpol zisk na 215 miliónov eur

28.02.2017 09:54

Skupina Slovenskej sporiteľne dosiahla v minulom roku zisk 214,6 mil. eur pri medziročnom náraste o 15,9 %.

Peniaze, euro, kalkulačka, dane

Ceny v priemysle po rokoch medziročne rástli

28.02.2017 09:50

Ceny v slovenskom priemysle zaznamenali po niekoľkých rokoch opäť v medziročnom porovnaní rast.

Marián Šóth, Asociácia súkromných lekárov

ASL: Opatrenia ozdravného plánu VšZP prenesú riziko na občanov

28.02.2017 10:36

Asociácia súkromných lekárov (ASL) SR nikde nenašla objektívne zdôvodnenie návrhov ozdravného plánu, respektíve na základe čoho konkrétne návrhy vznikli.

Nicola Sturgeonová

Sturgeonová: Za druhé škótske referendum bude zodpovedná Mayová

28.02.2017 10:27

Škótska premiérka Nicole Sturgeonová povedala, že ak dôjde k druhému referendu o nezávislosti Škótska, bude za to zodpovedná premiérka Theresa Mayová.

polícia, Berlín, razia, radikál, islamisti, Nemecko

Nemecká polícia vykonáva v Berlíne raziu proti islamistom

28.02.2017 10:17

V Berlíne je od dnešného rána rušno. Tamojšia polícia vykonáva raziu proti radikálnym islamistom. Prehľadáva predovšetkým miesta spojené s činnosťou mešity vo štvrti Moabit.

vojak, Afganistan, Afganec, Kandahár, húfnica

Afganský policajt zastrelil najmenej 11 kolegov

28.02.2017 10:02

Najmenej 11 afganských policajtov zahynulo v pondelok na kontrolnom stanovišti v provincii Helmand, keď na nich začal strieľať jeden z kolegov.