Šéf PSA sľúbil, že britskú automobilku Vauxhall nepotopia

Šéf francúzskej automobilky PSA Group Carlos Tavares v piatok uistil Londýn, že prípadné prevzatie európskej divízie americkej skupiny General Motors (GM) nebude znamenať ohrozenie britských tovární značky Vauxhall a zamestnanosti v nich.

PSA výrobu nemieni utlmovať, ale naopak rozširovať, povedal britský minister pre podnikanie a energetiku Greg Clark po stretnutí s Tavaresom. Šéf PSA predtým telefonicky hovoril aj s britskou premiérkou Theresa Mayovou.

Čítajte viac

„Hovorili sme o tom, že prístupom PSA je zvyšovať podiel na trhu a produkciu, nie uzatvárať továrne. Boli sme uistení, že záväzky voči týmto (dvom britským) továrňam budú dodržané,“ citovala Clarka agentúra Reuters.

V súvislosti s plánom PSA na prevzatie značiek Opel a Vauxhall sa v Nemecku a najmä v Británii objavili obavy z uzatvárania tovární a rušenie pracovných miest. Podľa niektorých analytikov bude musieť PSA v prípade prevzatia prikročiť k rozsiahlemu rušeniu pracovných miest, aby obnovila ziskovosť aktivít, ktoré teraz patria do európskej divízie GM.

Tavares sa zišiel aj so zástupcami britského odborového zväzu Unite. „Hovoril o tom, že tu nie je preto, aby uzatváral továrne, že to nie je v jeho prirodzenosti,“ povedal po stretnutí odborový predák Len McCluskey. Podľa neho ale naďalej zostávajú problémy, o ktorých je nutné diskutovať, najmä otázka firemných penzií. PSA tento týždeň uviedla, že v prípade prevzatia bude rešpektovať doterajšie dohody s odbormi.

Tavares na začiatku týždňa uistil o dodržaní záväzkov Oplu voči nemeckým zamestnancom nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú. O dopadoch možného prevzatia rokoval so zástupcami závodnej rady Opelu a vplyvného nemeckého odborového zväzu IG Metall.

GM v Európe zamestnáva okolo 38 000 ľudí, z toho zhruba polovicu v Nemecku. V Británii má GM asi 4500 zamestnancov, továrne prevádzkuje tiež v Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a Španielsku.

Česko, koruna, mena, peniaze

Zvýšenie sily českej koruny očakávajú ekonómovia už v apríli

27.03.2017 10:00

Devízové ​​intervencie ukončí Česká národná banka zrejme už v apríli, vyplýva z odhadov viacerých českých analytikov.

Jadro, nukleárne, jadrové, atómové zbrane

Westinghouse speje k bankrotu, reaktory v USA ho ťahajú ku dnu

27.03.2017 09:38

Pripravovaný bankrot americkej jadrovej divízie japonského konglomerátu Toshiba sa oproti pôvodnej správe uskutoční už v utorok.

dane, kalkulačka, odvody, peniaze

Nemecké podniky sa obávajú zhoršenia ekonomických podmienok

27.03.2017 09:18

Veľa nemeckých podnikov sa obáva zhoršenia ekonomických podmienok, uviedol šéf mníchovského ekonomického inštitútu Ifo Clemens Fuest.

NATO, vojaci

Cez Slovensko sa budú opäť presúvať spojenci s technikou

27.03.2017 10:02

Cez územie Slovenska sa bude tento týždeň opäť presúvať vojenská technika. Pôjde spolu o 15 cestných tranzitov spojeneckých ozbrojených síl.

Česko, koruna, mena, peniaze

Zvýšenie sily českej koruny očakávajú ekonómovia už v apríli

27.03.2017 10:00

Devízové ​​intervencie ukončí Česká národná banka zrejme už v apríli, vyplýva z odhadov viacerých českých analytikov.

navaľný, rusko, protest

EÚ a USA odsúdili zadržanie protestujúcich proti korupcii v Rusku

27.03.2017 09:47

V policajnej cele skončil aj organizátor protestov, opozičný líder Alexej Navaľnyj. S výzvou prepustiť zadržaných demonštrantov sa na Rusko obrátili USA aj EÚ.

londýn, útok, terorista

Útočník z Londýna použil WhatsApp, firma by mala polícii pomôcť

27.03.2017 09:38

Útočník z londýnskeho Westminsteru Khalid Masood poslal niekoľko minút pred svojím útokom v stredu textovú správu cez WhatsApp.