Podmienky pre hypotéku sa sprísňujú, z vlastných treba mať pätinu

Od marca sa menia podmienky pri získavaní hypotekárnych úverov. Zmeny vyplývajú z opatrenia Národnej banky Slovenska.

Ako ďalej informuje portál voFinanciach.sk, banky budú musieť obmedziť hypotéky, ktoré sú vyššie ako 80 % hodnoty zakladanej nehnuteľnosti. Takýchto hypoték nebude môcť byť na trhu viac ako polovica zo všetkých poskytnutých hypoték. Podľa výkonného riaditeľa portálu FinancnyKompas.sk Maroša Ovčarika neskôr podiel takýchto hypoték poklesne ešte na 40 %. K stopercentnej hypotéke sa podľa Michala Kozáka z Partners Group SK dostane už len jeden klient z desiatich.

Pokiaľ bude človek žiadať o hypotéku, banka bude musieť prísnejšie vyhodnotiť jeho finančnú situáciu. Z príjmu musí banka podľa Ovčarika odpočítať nielen životné minimum, ak je žiadateľ napríklad ženatý, tak aj životné minimum na manželku a deti, ale musí odpočítať ešte aj rezervu 20 % a až zvyšok bude môcť byť použitý na splátku úveru. Rezerva vo výške 20 % však bude do praxe nabiehať postupne.

Od marca bude povinná rezerva vo výške 5 % a postupne sa bude zvyšovať až na 20 % z disponibilného príjmu. “Už v súčasnosti väčšina bánk počíta s rezervou, tá však obvykle nie je vo výške 20 %. Na túto úroveň sa dostaneme povinne do 1. júla 2018, preto sa táto časť opatrenia naplno prejaví skôr v roku 2018,” povedal senior analytik spoločnosti Fincentrum Peter Világi.

Pri výpočte bonity musia banky zároveň povinne zohľadňovať možnosť budúceho rastu úrokových sadzieb. K úrokovým sadzbám tak budú musieť pripočítať dva percentuálne body, čo disponibilný príjem klienta žiadajúceho o úver opäť značne zníži. “Najviac to môže postihnúť mladých záujemcov o bývanie, pri ktorých sa dvojpercentný stres test bude počítať pri hypotéke so štátnym príspevkom pre mladých pred znížením o príspevky štátu a banky,” skonštatoval Világi. Najlepšou možnosťou pre klientov je preto podľa Kozáka finančné plánovanie a príprava na bývanie už v predstihu.

Pri úveroch na bývanie bude môcť byť po novom maximálna splatnosť 30 rokov. S dlhšou splatnosťou bude môcť byť poskytnutých podľa Ovčarika len 10 % úverov na bývanie banky. Zároveň nebude môcť byť na začiatku v zmluve dohodnutý pri poskytovaní úveru odklad splátok alebo napríklad progresívne splácanie, teda postupne rastúce mesačné splátky, ktoré sa v praxi v minulosti vyskytovalo.

Prechod na nové podmienky od 1. marca nebude podľa Világiho skokový. Banky nečakajú so zmenami a povinnosti z opatrenia Národnej banky Slovenska už priebežne implementujú od začiatku roka. Avšak domnieva sa, že klientov sa tieto zmeny dotknú prevažne negatívne. Banky im totiž pri rovnakom príjme poskytnú oveľa nižšiu hypotéku ako v minulom roku. Podľa Ovčarika sa opatrenia dotknú skôr nízkopríjmových ľudí, prípadne takých, ktorí nemajú našetrené žiadne vlastné zdroje.

Súvisiace články:

schody, peniaze, mince, prsty, investovanie, sporenie

Nálada v slovenskej ekonomike sa v marci zhoršila

30.03.2017 09:48

Nálada v slovenskej ekonomike sa v marci zhoršila. Indikátor ekonomického sentimentu klesol na 104,6 bodu.

banka, peniaze

Banky dvíhajú poplatky

30.03.2017 07:00

Banky pokračujú vo zvyšovaní poplatkov, ale mnohí ľudia už neťahajú za kratší koniec. Podľa zistení Pravdy si tisíce zriadili štátom garantovaný účet zdarma.

Big Ben, Londýn, Anglicko, červený autobus

Firmy v Británii žiadajú Londýn o garanciu prístupu na trh EÚ

30.03.2017 06:30

Automobilky, aerolinky a ďalšie firmy v Británii po oficiálnom začatí brexitu žiadajú Londýn, aby im garantoval prístup na jednotný európsky trh.

migranti, utečenci, Stredozomné more, člny

Nemecký minister: Z Afriky môže tento rok prísť 400 000 migrantov

30.03.2017 10:18

Až 400 000 migrantov by mohlo tento rok podľa nemeckého ministra pre rozvojovú pomoc Gerda Müllera priplávať do Európy cez Stredozemné more.

schody, peniaze, mince, prsty, investovanie, sporenie

Nálada v slovenskej ekonomike sa v marci zhoršila

30.03.2017 09:48

Nálada v slovenskej ekonomike sa v marci zhoršila. Indikátor ekonomického sentimentu klesol na 104,6 bodu.

Antonio Guterres

Šéf OSN prišiel do Iraku posúdiť humanitárnu situáciu

30.03.2017 09:47

Generálny tajomník OSN António Guterres dnes prišiel do Iraku, aby sa tam zaoberal humanitárnou pomocou, ktorú krajina potrebuje.

autobusy

Prešovčanom zakázali protest v Bratislave

30.03.2017 09:30

Občianska iniciatíva Lepší Prešov chce na protestných zhromaždeniach upozorniť na mimoriadne negatívnu dopravnú situáciu v meste.