Automobilka PSA kupuje Opel a Vauxhall za 2,2 miliardy eur

Francúzska automobilka PSA Group kúpi stratovú európsku divíziu americkej automobilovej skupiny General Motors (GM) za 2,2 miliardy eur.

Transakciou, ktorú obe spoločnosti oznámili v pondelok v Paríži, vznikne európska automobilová dvojka za nemeckou skupinou Volkswagen.

Čítajte viac

Spojená spoločnosť chce vyrábať ročne vyše päť miliónov vozidiel ročne. Hlavnou súčasťou európskej divízie GM je nemecká automobilka Opel, v Británii vyrába autá sesterská značka Vauxhall. GM v Európe zamestnáva v 12 výrobných závodoch okolo 38 000 ľudí, z toho zhruba polovicu v Nemecku. V Británii má GM asi 4500 zamestnancov.

Plány transakcie, ktoré obe firmy oznámili v polovici februára, vyvolali v Nemecku a Británii obavy zo zatvárania tovární a rušenia pracovných miest. Šéf PSA Carlos Tavares sľúbil, že si bude ctiť doterajšie záväzky GM voči výrobe a zamestnanosti.

Tavares minulý týždeň povedal, že prevzatie Opla ponúka príležitosť na vytvorenie európskeho automobilového šampióna, ktorý by mohol čoskoro predávať viac ako päť miliónov vozidiel ročne. Vlani PSA predala 3,15 milióna vozidiel. PSA očakáva zo spojenia do roku 2026 ročnú úsporu 1,7 miliardy eur, uviedla v pondelok francúzska automobilka podľa agentúry Reuters.

Spojením PSA s európskou divíziou GM vznikne skupina sa zhruba 16-percentným podielom na európskom automobilovom trhu a vystrieda francúzsky Renault na pozícii druhej najväčšej európskej automobilky za Volkswagenom, ktorý má na európskom trhu podiel 24 percent. PSA pritom ešte pred tromi rokmi bola v problémoch a využila pomoc francúzskeho štátu spoločne s čínskym investorom, automobilkou Dongfeng Motor.

Opel sa v čase svetovej finančnej krízy dostal do existenčných problémov. GM uvažovala o jeho predaji, nakoniec sa ho ale rozhodla reštrukturalizovať. Opel dúfal, že do vlaňajška sa vymaní zo strát, za minulý rok ale utrpel ďalšiu stratu 257 miliónov dolárov. Firma vlani zvýšila predaj na európskom trhu o zhruba štyri percentá na 1,16 milióna vozidiel, čo bolo maximum od roku 2011.

PSA má na Slovensku výrobný závod v Trnave.

Súvisiace články:

Česko, koruna, mena, peniaze

Zvýšenie sily českej koruny očakávajú ekonómovia už v apríli

27.03.2017 10:00

Devízové ​​intervencie ukončí Česká národná banka zrejme už v apríli, vyplýva z odhadov viacerých českých analytikov.

Jadro, nukleárne, jadrové, atómové zbrane

Westinghouse speje k bankrotu, reaktory v USA ho ťahajú ku dnu

27.03.2017 09:38

Pripravovaný bankrot americkej jadrovej divízie japonského konglomerátu Toshiba sa oproti pôvodnej správe uskutoční už v utorok.

dane, kalkulačka, odvody, peniaze

Nemecké podniky sa obávajú zhoršenia ekonomických podmienok

27.03.2017 09:18

Veľa nemeckých podnikov sa obáva zhoršenia ekonomických podmienok, uviedol šéf mníchovského ekonomického inštitútu Ifo Clemens Fuest.

NATO, vojaci

Cez Slovensko sa budú opäť presúvať spojenci s technikou

27.03.2017 10:02

Cez územie Slovenska sa bude tento týždeň opäť presúvať vojenská technika. Pôjde spolu o 15 cestných tranzitov spojeneckých ozbrojených síl.

Česko, koruna, mena, peniaze

Zvýšenie sily českej koruny očakávajú ekonómovia už v apríli

27.03.2017 10:00

Devízové ​​intervencie ukončí Česká národná banka zrejme už v apríli, vyplýva z odhadov viacerých českých analytikov.

navaľný, rusko, protest

EÚ a USA odsúdili zadržanie protestujúcich proti korupcii v Rusku

27.03.2017 09:47

V policajnej cele skončil aj organizátor protestov, opozičný líder Alexej Navaľnyj. S výzvou prepustiť zadržaných demonštrantov sa na Rusko obrátili USA aj EÚ.

londýn, útok, terorista

Útočník z Londýna použil WhatsApp, firma by mala polícii pomôcť

27.03.2017 09:38

Útočník z londýnskeho Westminsteru Khalid Masood poslal niekoľko minút pred svojím útokom v stredu textovú správu cez WhatsApp.