Ističová aféra sa skončila zlacňovaním

Ceny elektriny po ističovej afére napokon predsa len klesli. Stredoslovenská energetika (SSE) v utorok oznámila, že jej odberateľom z radov domácností klesnú koncové ceny elektriny v porovnaní s minulým rokom priemerne o 6 %. Elektrina zlacnie aj pre podnikateľov, a to priemerne o 3 %.

istič, elektrina
Elektrina má na budúci rok zdražieť. Vylúčený nie je ani návrat poplatkov za ističe. Ilustračné foto.
Autor:

Nové ceny elektriny, ktoré Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) schválil koncom februára, budú platiť spätne od začiatku roka. Na nové cenníky sa čaká aj v prípade Západoslovenskej energetiky a tiež Východoslovenskej energetiky.

Pôvodne regulačný úrad vlani ohlásil, že ceny elektriny priemerne klesnú o 4,3 percenta. Po zverejnení cenníkov sa však ukázalo, že úrad umožnil zavedenie nových poplatkov za ističe. Hlavne odberateľom s malým odberom, ako sú 1-izbové byty, chaty či garáže mali tak platby prudko stúpnuť. Úrad aj distribučné spoločnosti hovorili, že je to spravodlivé, keďže teraz sa na investície spojené s rozvodom elektriny neúmerne viac skladajú domácnosti s väčšou spotrebou. Po protestoch odberateľov však zasiahla vláda, šéf regulačného úradu Jozef Holjenčík odstúpil a ceny sa napokon určili podľa pravidiel regulácie platných vlani. Pokles cien na burzách sa prejavil v opravených cenách.

Odberatelia, ktorí už dostali faktúry v januári a vo februári, v najbližších dňoch dostanú opravné faktúry. Prípadný rozdiel, ktorý vznikol od začiatku roka, bude v opravnej faktúre zohľadnený. „Prvé opravné faktúry s novými cenami odídu zo Stredoslovenskej energetiky už v najbližších dňoch. Zákazníci nič nemusia robiť,“ povedal generálny riaditeľ SSE Zdeněk Schraml. Pre podnikateľov a samosprávy s mesačnou fakturáciou platí to isté ako pre domácnosti. Riaditeľ divízie Obchodu a služieb SSE Szilárd Mangult však upozorňuje podnikateľov, u ktorých fakturácia prebieha na ročnej báze, vždy ku koncu roka, aby nezabudli uhradiť ročné faktúry za minulý rok. „Tí síce ešte neboli fakturovaní, bola im však zaslaná vyúčtovacia faktúra za minulý rok, ktorú je potrebné uhradiť,“ upozornil Mangult. Zdôraznil, že domácnosti sa nemusia obávať pokút alebo odpájaní od dodávok elektriny, čo sa však nebude týkať podnikateľov, ktorí neuhradili svoje faktúry za vlaňajšok.

Šéf SSE Schraml sa nevedel vyjadriť za spoločnosť Stredoslovenská energetika – Distribúcia, ako to v budúcnosti bude s výmenou ističov, ktoré boli jedným z hlavných „problémov“ pri náraste cien elektriny na začiatku roka. „Treba si uvedomiť, že na západnom a východnom Slovensku je už dnes táto problematika aplikovaná. Vzhľadom na tú spravodlivú platbu sa ÚRSO snažil aplikovať aj na území stredného Slovenska. Niekedy to príde. Treba si optimalizovať ističe a fázy i napriek tomu, že sa ceny vrátili na minuloročnú úroveň,“ povedal Schraml s tým, že zákazníci pre zvýšenie cien elektriny na burzách môžu v budúcom roku očakávať rast cien elektriny.

Podľa riaditeľa divízie Stratégie a rozvoja podnikania SSE Pavla Bárdoša to, kedy sa budú aplikovať nové platby za ističe, bude záležať na regulačnom úrade. Nateraz platí regulačná vyhláška do roku 2021. Podľa neho dovtedy sa nič meniť nemusí.

Čítajte viac

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

Spravodlivosť, súd, súdnictvo, kladivko

Kyjev nedokázal súdu vysvetliť, prečo nesplatil Rusku pôžičku

29.03.2017 18:45

Ukrajina nedokázala uspokojivo vysvetliť, prečo nesplatila Rusku dlh tri miliardy dolárov z roku 2013.

peniaze, eurá

Brexit môže výrazne zvýšiť platby Slovenska do EÚ

29.03.2017 16:09

Vystúpenie Veľkej Británie z EÚ môže pre Slovensko znamenať dodatočné desiatky miliónov eur, ktorými bude musieť prispieť do rozpočtu únie.

dane, odvody, účtovník, peniaze

Brusel zablokoval fúziu London Stock Exchange a Deutsche Börse

29.03.2017 14:31

Európska komisia v stredu zablokovala plánované zlúčenie spoločností London Stock Exchange (LSE) a Deutsche Börse.

Spravodlivosť, súd, súdnictvo, kladivko

Kyjev nedokázal súdu vysvetliť, prečo nesplatil Rusku pôžičku

29.03.2017 18:45

Ukrajina nedokázala uspokojivo vysvetliť, prečo nesplatila Rusku dlh tri miliardy dolárov z roku 2013.

peniaze, eurá

Brexit môže výrazne zvýšiť platby Slovenska do EÚ

29.03.2017 16:09

Vystúpenie Veľkej Británie z EÚ môže pre Slovensko znamenať dodatočné desiatky miliónov eur, ktorými bude musieť prispieť do rozpočtu únie.

Kiska, Andrej Kiska,

Kiska súkromne prelietal takmer milión eur

29.03.2017 16:03, aktualizované: 18:39

Takmer miliónovú sekeru zaťal do štátnej kasy prezident Andrej Kiska. Toľko stáli jeho súkromné lety z Bratislavy na východné Slovensko.

denník Pravda, ocenenie

Pravda má prestížnu cenu Best Buy Award

29.03.2017 16:00

Pravda získala ocenenie Best Buy Award 2017/2018 za najlepší pomer ceny a kvality na slovenskom trhu v kategórii denníkov.