Po dostavbe novej nemocnice by mali väčšiu časť Kramárov zavrieť

Po dokončení novej bratislavskej nemocnice by väčšia časť Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) na Kramároch mala skončiť.

Po stredajšom rokovaní vlády to novinárom povedal minister zdravotníctva Tomáš Drucker. Počíta sa s tým, že drvivá väčšina budov by sa mala stať prebytočným majetkom, ktorý by mal smerovať na predaj. Ďalšiu časť by mali pričleniť k vedľa stojacej Detskej fakultnej nemocnici, ktorá chce dobudovať hotelovú časť pre rodičov, či chirurgický pavilón.

UNB v Ružinove by mali zrekonštruovať a nová nemocnica by mala vzniknúť dostavbou alebo novou stavbou na Rázsochách. „Tieto dve nemocnice by mali byť základnými piliermi UNB,“ vysvetlil Drucker. 

Nemocnica na Rázsochách by sa mala venovať napríklad transplantáciám, vede a výskumu. Podľa Druckera bude vznik novej nemocnice súvisieť so zmenou konceptu zdravotníckeho vzdelávania v Bratislave.

Ministerstvo zdravotníctva už v tejto súvislosti predložilo do medzirezortného pripomienkového konania Koncepciu rozvoja novej Univerzitnej nemocnice Bratislava a návrh realizácie výstavby novej univerzitnej nemocnice v Bratislave. Materiál obsahuje základné informácie o reorganizácii súčasného profilu Univerzitnej nemocnice v Bratislave, koncepciu nového univerzitného vzdelávania, investičnú činnosť pre výstavbu novej Univerzitnej nemocnice v lokalite Rázsochy a investičnú činnosť pre rekonštrukciu Univerzitnej nemocnice Ružinov.

„Ministerstvo zdravotníctva predložilo materiál po dôkladnej analýze a konzultácii so Slovenskou lekárskou komorou, Slovenskou lekárskou spoločnosťou, Lekárskou fakultou UK v Bratislave, Slovenskou zdravotníckou univerzitou, problematiku rezort konzultoval aj s Úradom pre verejné obstarávanie, Inštitútom finančnej politiky, ale aj so zástupcami Slovenskej akadémie vied,“ konštatuje rezort zdravotníctva.

V komplexe novej Univerzitnej nemocnice majú byť podľa ministra Druckera vysokošpeciali­zované medicínske oblasti naviazané na vedecko-výskumné pracoviská. V novej nemocnici sa plánujú aj Centrá excelentnosti, ktoré budú podľa rezortu zdravotníctva poskytovať pacientom s vybranými diagnózami komplexný servis a najšpičkovejšiu zdravotnú starostlivosť pod jednou strechou v krajine. Má pritom ísť o najmodernejšie vybavené centralizované pracovisko na  Slovensku. „Prezentované riešenia v predloženom materiáli považujeme za najefektívnejšie, realizovateľné v najkratšom čase a v rámci kooperácie s akademickou obcou a výskumom zabezpečia vysokokvalitnú starostlivosť, vzdelávanie a výskum pre budúce generácie,“ dodal Drucker.

Materiál pritom pre umiestnenie novej Univerzitnej nemocnice posudzoval štyri lokality v rámci hlavného mesta. Boli medzi nimi aj nedostavaný areál Rázsochy a lokalita Ružinov, ktoré sú najpravdepodob­nejším variantom. Na základe analýzy sa vylúčili lokality na území okrajovej časti Bratislavy a areál Patrónky z minulosti posudzovaného PPP projektu. Nemocnica na Rázsochách by mala byť podľa ministerstva uvedená do prevádzky v roku 2022 a predpokladané náklady na jej výstavbu sú na úrovni 263 mil. eur, náklady na rekonštrukciu Ružinova sa predpokladajú v sume 80 mil. eur.

Súvisiace články:

Ivo Nesrovnal,

Mesto nevydáva povolenie na nové bilbordy, tvrdí Nesrovnal

24.03.2017 15:03

Bratislava podľa primátora Iva Nesrovnala pokračuje s odstraňovaním nelegálnej reklamy, budúci týždeň chcú odstrániť približne tridsať reklám z parkov.

ftáčnik

Ftáčnik potvrdil kandidatúru na post bratislavského župana

24.03.2017 13:37

Milan Ftáčnik potvrdil, že sa v nadchádzajúcich voľbách do vyšších územných celkov bude uchádzať o post predsedu Bratislavského samosprávneho kraja.

starý most, bratislava

Starý most získal dve architektonické ocenenia

23.03.2017 21:18

Bratislavský Starý most získal v rámci súťaže Stavba roka 2016 cenu za najlepšie projektové riešenie ako aj cenu za vysokú kvalitu realizácie.

euro, bankovky, peniaze, mince

VÚB vyplatí dividendu 5,55 eura na akciu

24.03.2017 21:34

VÚB banka, ktorá v minulom roku dosiahla zisk 265,17 mil. eur, dá na výplatu dividend niečo cez 72 mil. eur.

summit, pápež, eu, rím

Pápež sa stretol s lídrami EÚ. Vyzval ich na solidaritu a jednotu

24.03.2017 21:19

Solidarita je podľa pápeža najúčinnejším prostriedkom proti moderným formám populizmu, nesmie však pozostávať len zo slov, tvrdí pápež.

Hollande

Hollande: Fillon obvineniami vlády zo sprisahania prekračuje medze

24.03.2017 21:10

Francúzsky prezident François Hollande sa dnes ohradil proti výrokom pravicového kandidáta na hlavu štátu Françoise Fillona.

Obama

Trump viní z neúspechu boja proti Obamacare demokratov

24.03.2017 20:57, aktualizované: 22:54

Americký prezident Donald Trump požiadal šéfa Snemovne reprezentantov Paula Ryana, aby hlasovanie o zrušení programu Obamacare bolo stiahnuté z dnešného programu.