Z brexitu môžu výrazne ťažiť Poliaci a ich bankovníctvo

Krajinou, kam sa po odchode Británie z Európskej únie presunie najväčšia časť pracovných miest z londýnskeho finančného centra, zrejme nebude Nemecko ani Francúzsko, ale Poľsko.

Poľská vláda počíta s tvorbou desaťtisícov miest. S odvolaním sa na zástupcu bankových kruhov to vo štvrtok uviedla agentúra Reuters.

Kým finančné centrá veľkosti Frankfurtu či Paríža bojujú v Británii o špičkových odborníkov, Poľsko sa zameralo na stredné kádre tak vo sfére finančných služieb, ako aj vo sfére informačných technológií, kde je viac pozícií a kde platy nemusia dosahovať astronomické čiastky.

Od pripojenia Poľska k Európskej únii v roku 2004 odišlo pracovať do Británie veľa Poliakov a vláda sa ich teraz snaží získať späť. Príslušná asociácia podnikateľov už preto začala rokovania s bankami, poisťovňami či investičnými fondmi, ktoré plánujú presun podnikania do zahraničia, najmä v súvislosti s brexitom. Predstaviteľ jednej z nadnárodných investičných bánk agentúre Reuters povedal, že do Poľska by sa z Londýna mohlo presunúť až 20 percent jej pracovných miest.

Poľsko sa etablovalo ako popredné zahraničné bankové centrum už skôr. Odhaduje sa, že zo západu Európy sa tam už presunulo 35 000 až 45 000 pracovných miest. Administratívnu a IT základňu si v Poľsku vybudovali už napríklad Credit Suisse a UBS. V súčasnej dobe tam finančníci začínajú sťahovať sofistikovanejšie sekcie, pričom ťažia z kvalifikovanej a pritom v porovnaní s väčšinou európskych krajín lacnej pracovnej sily.

Banky na začiatku verbovali mladých ľudí a nevyžadovali vysokú kvalifikáciu, to však už vďaka rozvoju techniky neplatí, uviedol Brunon Bartkiewicz z ING Bank. Časom, keď boli na burzovom parkete stovky obchodníkov, už odzvonilo. Banky dnes potrebujú viac zamestnancov vo sfére IT aj špičkových manažérov, ktorí sa vedia pohybovať v prostredí prísnejších pravidiel zavedených v súvislosti s globálnou finančnou krízou.

O stále menšiu množinu špičkových bankárov bojujú Frankfurt a Paríž, Varšava ale mieri nižšie. Kým frankfurtskému a parížskemu finančnému centru sa podľa lobistov po brexite podarí získať okolo 10 000 týchto pozícií v každom z miest, poľská vláda počíta s 25 000 30 000 miestami v sektore služieb pre podnikateľskú sféru, predovšetkým práve v bankovníctve.

Niektorí odborníci porovnávajú súčasne kvality poľského finančného sektora s luxemburským. Mladí Poliaci dnes už nemajú dôvod odchádzať za prácou do západnej Európy. Platové rozdiely rýchlo miznú, zamestnanie ponúkajú nadnárodné firmy, pritom životné náklady sú v Poľsku podstatne nižšie, poznamenala konzultantka personálnej spoločnosti Manpower Marta Aserigadová.

Súvisiace články:

Česko, koruna, mena, peniaze

Zvýšenie sily českej koruny očakávajú ekonómovia už v apríli

27.03.2017 10:00

Devízové ​​intervencie ukončí Česká národná banka zrejme už v apríli, vyplýva z odhadov viacerých českých analytikov.

Jadro, nukleárne, jadrové, atómové zbrane

Westinghouse speje k bankrotu, reaktory v USA ho ťahajú ku dnu

27.03.2017 09:38

Pripravovaný bankrot americkej jadrovej divízie japonského konglomerátu Toshiba sa oproti pôvodnej správe uskutoční už v utorok.

dane, kalkulačka, odvody, peniaze

Nemecké podniky sa obávajú zhoršenia ekonomických podmienok

27.03.2017 09:18

Veľa nemeckých podnikov sa obáva zhoršenia ekonomických podmienok, uviedol šéf mníchovského ekonomického inštitútu Ifo Clemens Fuest.

NATO, vojaci

Cez Slovensko sa budú opäť presúvať spojenci s technikou

27.03.2017 10:02

Cez územie Slovenska sa bude tento týždeň opäť presúvať vojenská technika. Pôjde spolu o 15 cestných tranzitov spojeneckých ozbrojených síl.

Česko, koruna, mena, peniaze

Zvýšenie sily českej koruny očakávajú ekonómovia už v apríli

27.03.2017 10:00

Devízové ​​intervencie ukončí Česká národná banka zrejme už v apríli, vyplýva z odhadov viacerých českých analytikov.

navaľný, rusko, protest

EÚ a USA odsúdili zadržanie protestujúcich proti korupcii v Rusku

27.03.2017 09:47

V policajnej cele skončil aj organizátor protestov, opozičný líder Alexej Navaľnyj. S výzvou prepustiť zadržaných demonštrantov sa na Rusko obrátili USA aj EÚ.

londýn, útok, terorista

Útočník z Londýna použil WhatsApp, firma by mala polícii pomôcť

27.03.2017 09:38

Útočník z londýnskeho Westminsteru Khalid Masood poslal niekoľko minút pred svojím útokom v stredu textovú správu cez WhatsApp.