Ministri financií krajín G20 nepodporili vo vyhlásení voľný obchod

Ministri financií krajín G20 sa na zasadnutí v západonemeckom Baden-Badene nedohodli v spoločnom vyhlásení na jasnej podpore voľného obchodu. Na tlačovej konferencii to pripustil nemecký minister financií Wolfgang Schäuble.

Proti boli Spojené štáty, ktoré po zvolení Donalda Trumpa za prezidenta smerujú k výrazným zmenám v obchodnej politike. Agentúra Reuters hovorí o doteraz najväčšom strete novej americkej administratívy s medzinárodným spoločenstvom.

Čítajte viac

Trump síce podľa svojich slov podporuje voľný obchod, zároveň ale požaduje, aby bol tiež férový. Už pred vstupom do úradu si dal za cieľ narovnať výrazne zápornú obchodnú bilanciu Spojených štátov s krajinami ako Čína, Mexiko alebo Nemecko. Nevylučuje pritom použitie ciel a ďalších prostriedkov, aby to dosiahol, čo ostatné krajiny znepokojuje.

Zmena americkej obchodnej politiky sa už v prvých mesiacoch Trumpovho úradovania prejavila rozhodnutím, že sa Spojené štáty nebudú zúčastňovať už predtým dohodnutého Transpacifického partnerstva (TPP) alebo tvrdou kritikou Severoamerickej dohody o voľnom obchode (NAFTA).

Na dvojdňovom stretnutí ministrov financií a šéfov centrálnych bánk krajín G20 v Nemecku sa odlišný prístup novej administratívy ukázal znovu. Zástupcovia Spojených štátov totiž odmietli kompromisný návrh záverečného vyhlásenia, ktoré malo ako v minulých rokoch podporiť voľný obchod a vysloviť sa proti protekcionizmu. Reuters to hodnotí ako zmenu politiky, ktorá bola po desiatky rokov normou.

Schäuble zasadnutie aj napriek nezhodám vníma ako úspešné. Krajiny G20 z neho vyšli skôr posilnené, než oslabené, myslí si. „Nie je to tak, že nie sme zajedno, (pokiaľ ide o voľný obchod), nezhodli sme sa ale na niektorých formuláciách,“ vysvetľoval na tlačovej konferencii po zasadnutí. Je podľa neho jasné, že krajiny G20 nie sú pre protekcionizmus, nie je ale úplne zrejmé, čo týmto pojmom ktorá z nich myslí.

Rokovania bolo podľa Schäubleho veľmi otvorené, ale nie zraňujúce. Zároveň však poznamenal, že možno tá či oná krajina ešte musí získať cit pre medzinárodnú spoluprácu a uvedomiť si, že v nej nejde len o konfrontáciu. Konkrétne štáty pritom nemenoval.

Francúzsky minister financií Michel Sapin ocenil, že sa do záverečného vyhlásenia dostali body týkajúce sa boja proti kráteniu daní, financovania terorizmu alebo podpory súkromných investícií do Afriky.

„Napriek tomu ľutujem, že sme v našich dnešných diskusiách nedokázali dôjsť k uspokojivému záveru pri dvoch prioritách, ktoré sú v dnešnom svete úplne kľúčové,“ podotkol s odkazom na voľný obchod a boj proti klimatickým zmenám.

Na rozdiel od nich záverečné vyhlásenie nezabudlo na záväzok krajín zdržať sa manipulovania s menami, ktorými by sa snažili zvýšiť svoju konkurencieschop­nosť. Bola to jedna z hlavných požiadaviek Washingtonu.

Súvisiace články:

Spravodlivosť, súd, súdnictvo, kladivko

Kyjev nedokázal súdu vysvetliť, prečo nesplatil Rusku pôžičku

29.03.2017 18:45

Ukrajina nedokázala uspokojivo vysvetliť, prečo nesplatila Rusku dlh tri miliardy dolárov z roku 2013.

peniaze, eurá

Brexit môže výrazne zvýšiť platby Slovenska do EÚ

29.03.2017 16:09

Vystúpenie Veľkej Británie z EÚ môže pre Slovensko znamenať dodatočné desiatky miliónov eur, ktorými bude musieť prispieť do rozpočtu únie.

dane, odvody, účtovník, peniaze

Brusel zablokoval fúziu London Stock Exchange a Deutsche Börse

29.03.2017 14:31

Európska komisia v stredu zablokovala plánované zlúčenie spoločností London Stock Exchange (LSE) a Deutsche Börse.

Spravodlivosť, súd, súdnictvo, kladivko

Kyjev nedokázal súdu vysvetliť, prečo nesplatil Rusku pôžičku

29.03.2017 18:45

Ukrajina nedokázala uspokojivo vysvetliť, prečo nesplatila Rusku dlh tri miliardy dolárov z roku 2013.

peniaze, eurá

Brexit môže výrazne zvýšiť platby Slovenska do EÚ

29.03.2017 16:09

Vystúpenie Veľkej Británie z EÚ môže pre Slovensko znamenať dodatočné desiatky miliónov eur, ktorými bude musieť prispieť do rozpočtu únie.

Kiska, Andrej Kiska,

Kiska súkromne prelietal takmer milión eur

29.03.2017 16:03, aktualizované: 18:39

Takmer miliónovú sekeru zaťal do štátnej kasy prezident Andrej Kiska. Toľko stáli jeho súkromné lety z Bratislavy na východné Slovensko.

denník Pravda, ocenenie

Pravda má prestížnu cenu Best Buy Award

29.03.2017 16:00

Pravda získala ocenenie Best Buy Award 2017/2018 za najlepší pomer ceny a kvality na slovenskom trhu v kategórii denníkov.