MMF zatiaľ Kyjevu nepošle peniaze, skúma dopady blokády Donbasu

Medzinárodný menový fond odložil rozhodnutie o uvoľnení ďalšej časti finančnej pomoci Ukrajine. Fond musí zhodnotiť dopad nedávneho rozhodnutia Kyjeva o zablokovaní nákladnej dopravy na východ krajiny, ktorý ovládajú separatisti. Povedali to v nedeľu ukrajinskí vládni činitelia a MMF to potvrdil.

Výkonná rada MMF mala v pondelok schváliť uvoľnenie ďalšej sumy z programu z roku 2014, ktorý predpokladá pomoc v celkovom objeme 17,5 miliardy dolárov. Ministerstvo financií a centrálna banka ale uviedli, že pred poskytnutím peňazí sa musí posúdiť ekonomický dopad stredajšieho rozhodnutia ukrajinskej bezpečnostnej rady pozastaviť všetku nákladnú dopravu na separatistické územia.

Čítajte viac

Podľa ekonómov by tento krok mohol výrazne zhoršiť ukrajinské hospodárske problémy a ohroziť krehké prímerie na východe. Vodcovia separatistov v reakcii na vládne krok pohrozili usporiadaním referenda o pripojení východoukrajinského Donbasu k Rusku.

Kyjev podmienil zrušenie blokády nákladnej dopravy tým, že separatistické republiky musia vrátiť Ukrajine zhabané priemyselné podniky. Tie ale separatisti na začiatku mesiaca prevzali pod svoju kontrolu v reakcii na blokádu železničného spojenia s Donbasom, ktorú uplatňujú ukrajinskí nacionalistickí radikáli. Ich blokáda od januára spôsobuje ťažkosti tiež Kyjevu, pretože ochromila prepravu uhlia z východu na západ krajiny a ohrozila dodávky elektriny mnohých ukrajinských podnikov a domácností.

Centrálna banka už skôr uviedla, že hospodársky rast krajiny by v prípade pokračovania blokády východu mohol tento rok spomaliť na 1,5 percenta, na polovicu oproti doteraz predpovedanému tempu. MMF teraz zabezpečí aktualizované makroekonomické prognózy, uviedla centrálna banka.

Súvisiace články:

euro, bankovky, peniaze, mince

VÚB vyplatí dividendu 5,55 eura na akciu

24.03.2017 21:34

VÚB banka, ktorá v minulom roku dosiahla zisk 265,17 mil. eur, dá na výplatu dividend niečo cez 72 mil. eur.

žilina letisko

Letisko Žilina dotujú aj jeho zamestnanci

24.03.2017 20:00

Zamestnanci žilinského letiska tento rok ešte nedostali svoje výplaty.

Nový terminál na letisku v Bratislave

Z Bratislavy môžete letieť 44 linkami do 41 destinácií

24.03.2017 15:58

Z bratislavského letiska budú môcť cestujúci využiť počas letného letového poriadku spolu 44 pravidelných liniek do 41 destinácií v 22 krajinách.

euro, bankovky, peniaze, mince

VÚB vyplatí dividendu 5,55 eura na akciu

24.03.2017 21:34

VÚB banka, ktorá v minulom roku dosiahla zisk 265,17 mil. eur, dá na výplatu dividend niečo cez 72 mil. eur.

summit, pápež, eu, rím

Pápež sa stretol s lídrami EÚ. Vyzval ich na solidaritu a jednotu

24.03.2017 21:19

Solidarita je podľa pápeža najúčinnejším prostriedkom proti moderným formám populizmu, nesmie však pozostávať len zo slov, tvrdí pápež.

Hollande

Hollande: Fillon obvineniami vlády zo sprisahania prekračuje medze

24.03.2017 21:10

Francúzsky prezident François Hollande sa dnes ohradil proti výrokom pravicového kandidáta na hlavu štátu Françoise Fillona.

Obama

Trump viní z neúspechu boja proti Obamacare demokratov

24.03.2017 20:57, aktualizované: 22:54

Americký prezident Donald Trump požiadal šéfa Snemovne reprezentantov Paula Ryana, aby hlasovanie o zrušení programu Obamacare bolo stiahnuté z dnešného programu.