MMF zatiaľ Kyjevu nepošle peniaze, skúma dopady blokády Donbasu

Medzinárodný menový fond odložil rozhodnutie o uvoľnení ďalšej časti finančnej pomoci Ukrajine. Fond musí zhodnotiť dopad nedávneho rozhodnutia Kyjeva o zablokovaní nákladnej dopravy na východ krajiny, ktorý ovládajú separatisti. Povedali to v nedeľu ukrajinskí vládni činitelia a MMF to potvrdil.

Výkonná rada MMF mala v pondelok schváliť uvoľnenie ďalšej sumy z programu z roku 2014, ktorý predpokladá pomoc v celkovom objeme 17,5 miliardy dolárov. Ministerstvo financií a centrálna banka ale uviedli, že pred poskytnutím peňazí sa musí posúdiť ekonomický dopad stredajšieho rozhodnutia ukrajinskej bezpečnostnej rady pozastaviť všetku nákladnú dopravu na separatistické územia.

Čítajte viac

Podľa ekonómov by tento krok mohol výrazne zhoršiť ukrajinské hospodárske problémy a ohroziť krehké prímerie na východe. Vodcovia separatistov v reakcii na vládne krok pohrozili usporiadaním referenda o pripojení východoukrajinského Donbasu k Rusku.

Kyjev podmienil zrušenie blokády nákladnej dopravy tým, že separatistické republiky musia vrátiť Ukrajine zhabané priemyselné podniky. Tie ale separatisti na začiatku mesiaca prevzali pod svoju kontrolu v reakcii na blokádu železničného spojenia s Donbasom, ktorú uplatňujú ukrajinskí nacionalistickí radikáli. Ich blokáda od januára spôsobuje ťažkosti tiež Kyjevu, pretože ochromila prepravu uhlia z východu na západ krajiny a ohrozila dodávky elektriny mnohých ukrajinských podnikov a domácností.

Centrálna banka už skôr uviedla, že hospodársky rast krajiny by v prípade pokračovania blokády východu mohol tento rok spomaliť na 1,5 percenta, na polovicu oproti doteraz predpovedanému tempu. MMF teraz zabezpečí aktualizované makroekonomické prognózy, uviedla centrálna banka.

Súvisiace články:

Česko, koruna, mena, peniaze

Zvýšenie sily českej koruny očakávajú ekonómovia už v apríli

27.03.2017 10:00

Devízové ​​intervencie ukončí Česká národná banka zrejme už v apríli, vyplýva z odhadov viacerých českých analytikov.

Jadro, nukleárne, jadrové, atómové zbrane

Westinghouse speje k bankrotu, reaktory v USA ho ťahajú ku dnu

27.03.2017 09:38

Pripravovaný bankrot americkej jadrovej divízie japonského konglomerátu Toshiba sa oproti pôvodnej správe uskutoční už v utorok.

dane, kalkulačka, odvody, peniaze

Nemecké podniky sa obávajú zhoršenia ekonomických podmienok

27.03.2017 09:18

Veľa nemeckých podnikov sa obáva zhoršenia ekonomických podmienok, uviedol šéf mníchovského ekonomického inštitútu Ifo Clemens Fuest.

NATO, vojaci

Cez Slovensko sa budú opäť presúvať spojenci s technikou

27.03.2017 10:02

Cez územie Slovenska sa bude tento týždeň opäť presúvať vojenská technika. Pôjde spolu o 15 cestných tranzitov spojeneckých ozbrojených síl.

Česko, koruna, mena, peniaze

Zvýšenie sily českej koruny očakávajú ekonómovia už v apríli

27.03.2017 10:00

Devízové ​​intervencie ukončí Česká národná banka zrejme už v apríli, vyplýva z odhadov viacerých českých analytikov.

navaľný, rusko, protest

EÚ a USA odsúdili zadržanie protestujúcich proti korupcii v Rusku

27.03.2017 09:47

V policajnej cele skončil aj organizátor protestov, opozičný líder Alexej Navaľnyj. S výzvou prepustiť zadržaných demonštrantov sa na Rusko obrátili USA aj EÚ.

londýn, útok, terorista

Útočník z Londýna použil WhatsApp, firma by mala polícii pomôcť

27.03.2017 09:38

Útočník z londýnskeho Westminsteru Khalid Masood poslal niekoľko minút pred svojím útokom v stredu textovú správu cez WhatsApp.