Esperantisti dúfajú, že Európa prijme spoločný jazyk

Esperanto je síce umelina, ale podľa ľudí, ktorí sa tento nezvyčajný jazyk prišli učiť do Nitry, chutí veľmi dobre. Letná škola esperanta, ktorá sa rozbehla v sobotu, má rekordnú účasť - takmer 300 ľudí z 30 krajín.

23.07.2012 11:26
Peter Baláž Foto:
Peter Baláž pri esperantskej vlajke, hviezda symbolizuje päť kontinentov, zelená znamená nádej.
debata (5)

Podľa hlavného organizátora Petra Baláža prišli ľudia z celej Európy, z Kanady, zo Spojených štátov, či dokonca z Čile. Najmladší účastník má 4 roky, nastarší o 80 viac. Aj napriek kultúrnym a jazykovým rozdielom sa všetci títo ľudia dokážu plynulo porozprávať. Vďaka esperantu.

„Tento umelý jazyk bol vytvorený práve preto, aby vytváral mosty medzi jazykmi,“ naznačila spoluorganizátorka Katarína Nosková. Je to ľahko zvládnuteľný jazyk. Lektori tvrdia, že šikovný človek sa naučí základy už za tri mesiace. Ruský spisovateľ Tolstoj to vraj zvládol za tri hodiny. Žiaci v letnej škole sa budú učiť do 29. júla, na tých zdatnejších čakajú skúšky.

Čaro je v jednoduchej gramatike a v šikovne zvolených slovách. „Väčšina z nich má medzinárodný charakter a možno im porozumieť vo viacerých jazykoch. Niektorým pripomína španielčinu, možno aj preto, že 80 percent koreňov slov má pôvod v románskych jazykoch,“ dodala Nosková. Časť slov je z germánskych jazykov.

Zo slovanského sveta si esperanto požičalo voľnú vetnú skladbu a tiež zásadu – píš ako počuješ. Pri písaní sa zas používajú obrátené mäkčene. Veta potom vyzerá asi takto: Se Eŭropa Unio enkondukis la neŭtralan valuton Eŭro, ĉu ĝi ne povus uzi ankaŭ unu neutralan lingvon? Čo v preklade znamená: Ak Európska únia zaviedla neutrálnu menu Euro, nemohla by používať aj jeden neutrálny jazyk? Aj táto otázka rezonovala na podujatí.

Podľa Baláža by totiž mohutný byrokratický aparát Európskej únie dokázal vďaka esperantu ušetriť milióny eur. Všetko sa dnes musí prekladať a okopírovať do 23 úradných jazykov. „Silnejú hlasy o posilňovaní únie. Len ťažko si viem predstaviť federálnu Európu bez jednotného jazyka.“

S esperantom si najnovšie rozumejú aj stroje. Presvedčil sa o tom internetový gigant Google, keď vo februári 2012 pridal podporovaným jazykom esperanto. Automatické prekladacie systémy dosahujú s týmto jazykom veľkú úspešnosť.

Esperanto znamená Dúfajúci. Pod týmto pseudonymom vydal v roku 1887 prvú učebnicu zakladateľ poľský lekár Ludwig Lazarus Zamenhof. Dúfal, že takto zamedzí sporom medzi ľuďmi, ktoré pramenia často len z nepochopenia. Výskumy preukázali, že esperantisti sa ľahšie učia ďalšie jazyky. Podľa odhadov je na svete do dvoch miliónov esperantistov, píšu knihy, básne aj texty piesní. Skupina Team naspievala svoj prvý album v esperante.

© Autorské práva vyhradené

5 debata chyba