EÚ: Plat a materská majú byť rovnaké

Dajte matkám viac peňazí, žiada od členských štátov únie Európska komisia. Podľa jej návrhu z piatka minulého týždňa by materská mala byť rovnaká ako plat, ktorý žena poberala pred ňou. Ženám na Slovensku by to výrazne pomohlo, keďže dnes poberajú materskú len vo výške 55 percent platu.

07.10.2008 10:04
Matka, dieťa Foto:
Ilustračné foto
debata

Návrh komisie začne platiť až vtedy, keď ho schváli Európsky parlament a Rada EÚ. „Myslím si, že je to vhodné a potrebné. Treba však zvážiť ekonomické možnosti štátu. Nevyhnutná je analýza, čo by to stálo. Určite to s pani ministerkou Tomanovou prerokujeme,“ reagoval predseda sociálneho výboru NR SR Jozef Halecký (HZDS).

Ministerstvo sa zatiaľ do navrhovaného riešenia nehrnie. „Rodičom ponúkame veľkorysejšie riešenie. Poberanie materského príspevku v dĺžke 28 týždňov, pre slobodné mamičky až 37 týždňov, teda to čo platí dnes. Plus by to mal byť ešte súbeh poberania materskej dávky a rodičovského príspevku,“ reagoval tlačový odbor ministerstva práce. Dĺžka materskej dovolenky na Slovensku patrí k najdlhším v Európe.

DISKUSIA: Ako by ste nazvali materskú dovolenku?

Spomínaný súbeh materskej a rodičovského príspevku, ktorého výška je dnes 4 560 korún, ešte nemá podobu nijakého konkrétneho návrhu, zatiaľ ide iba o úvahy rezortu. Tento návrh však už mohol byť dnes schválený. Parlament ho už totiž prerokúval – v lete s ním prišla exministerka práce Iveta Radičová (SDKÚ). Plénum ho však neschválilo. Koalícia nehlasovala proti, zdržala sa hlasovania.

„Išlo o politické rozhodnutie. Koalícia nebola proti, ale podporiť ma nechcela. Na najbližšej schôdzi parlamentu opäť navrhnem zvýšenie materského príspevku – na sto percent platu a jej predĺženie na jeden rok. Je to o niečo drahšie riešenie ako to, ako som navrhla prvé. Ale je zvládnuteľné s pomocou štátneho rozpočtu,“ skonštatovala Radičová.

Podľa nej by stálo takisto ako vyplácanie príspevku pri narodení prvého, druhého a tretieho dieťaťa, ktoré presadila koalícia od januára budúceho roku. „Zvýšenie materskej dávky bude spravodlivejšie, lebo sa dotkne všetkých detí,“ uzavrela Radičová.

Odchod z práce na materskú dovolenku je dnes pre ženy veľkým finančným skokom – do hĺbky. Výdavky im rastú, ale uspokojiť sa musia s výrazne chudobnejším príjmom, než na aký boli zvyknuté. Maximálna výška materskej je 16 620 korún mesačne. Ženy s menším príjmom ako 30 220 korún majú materskú ešte nižšiu.

Návrh Európskej komisie preto privítala aj Únia materských centier. „Je to zaujímavá iniciatíva, vítame ju. Vo výške materského príspevku zaostávame za mnohými krajinami. Bol by to veľmi ústretový krok k rodinám, zrejme však bude závisieť od financií, ktoré má štát k dispozícii,“ myslí si hovorkyňa Únie materských centier Miroslava Kvasnicová.

Nápad zvýšiť materský príspevok na sto percent platu pochádza od eurokomisára pre sociálne veci Vladimíra Špidlu. Okrem toho chce presadiť, aby sa aj dĺžka materskej dovolenky natiahla na najmenej 18 týždňov, namiesto súčasných 14. Taká krátka je napríklad na Malte aj v Nemecku. „Bude to stáť iba zlomok toho, čo stojí súčasná podpora bankám,“ komentoval podľa ČTK finančný dosah opatrení Špidla.

debata chyba