EÚ: V cudzích rečiach sú Slováci druhí najlepší

Striebornú medailu si vyslúžili Slováci za to, koľko cudzích rečí ovládajú. Druhú priečku im prisúdil prieskum Európskej únie. Odborníci však upozorňujú, že si treba zložiť ružové okuliare. V "speakovaní" či "sprechovaní" nie sú Slováci nijaké hviezdy.

09.10.2009 12:02
škola, vyučovanie, jazyky Foto:
V slovenských základných a stredných školách dominuje výučba angličtiny a nemčiny. V menšej miere sa učí ruština, francúzština, taliančina a španielčina.
debata

Podľa prieskumu európskeho štatistického úradu Eurostat má Slovensko až 68 percent ľudí od 25 do 64 rokov, ktorí hovoria dvoma a viac jazykmi. S týmto výsledkom sa Slováci zaradili hneď za Slovincov spomedzi 23 hodnotených štátov. Háčik je však v tom, že Slováci si mohli počítať aj češtinu. Čechom však slovenčinu do dotazníkov nepovolili písať. Skončili na desiatej priečke.

Slovensko uspelo aj v ďalšej kategórii. Z 26 posudzovaných krajín sa prepracovalo medzi šesticu tých, ktorých študenti stredných škôl sa učia dve či viac cudzích rečí.

Podľa viceprezidentky Slovenskej asociácie učiteľov angličtiny Jany Bérešovej absolventi stredných škôl v jazykoch zaostávajú. "Nemajú dostatočne osvojené stratégie jednotlivých rečových zručností, čítajú slovo po slove, prekladajú slovo za slovom. Majú strach z hovorenia,” povedala Bérešová, ktorá učí na Trnavskej univerzite.

Stredoškoláci väčšinou riešia medzery v cudzích jazykoch krátko pred maturitou, keď vyhľadajú doučovania a kurzy. "Mnohí k nám prichádzajú práve preto, že v školách je nedostatočná výučba. Stredné odborné školy sú na tom horšie ako gymnáziá,” uviedla riaditeľka Centra jazykov Akadémie vzdelávania Eva Ryder.

Za nedostatky podľa Bérešovej nemožno viniť iba školu. Tvrdí, že by pomohlo, keby Slovensko prebralo stratégiu škandinávskych krajín, kde sa filmy nedabujú, ale vysielajú sa v origináli s titulkami. "Každý, kto chce ovládať cudzí jazyk, musí byť danému jazyku čo najviac vystavený, pretože si ho osvojuje prirodzene,” zdôvodňuje Bérešová.

V slovenských základných a stredných školách dominuje výučba angličtiny a nemčiny. V menšej miere sa učí ruština, francúzština, taliančina a španielčina. Minister školstva Ján Mikolaj (SNS) vlani spustil školskú reformu, v rámci ktorej všetky základné školy musia zaviesť výučbu prvého cudzieho jazyka od tretej triedy. Druhý musí žiakom pribudnúť v šiestej triede.

V prieskume Eurostatu, ktorý údaje zbieral v roku 2007, najhoršie dopadlo Maďarsko. Takmer tri štvrtiny Maďarov (74,8 percenta) nehovoria žiadnym cudzím jazykom. Len po slovensky hovorí 7,6 percenta Slovákov.

debata chyba