Euro sa posilnilo. Zlacnie benzín

Dva mesiace trvalo európskej mene, kým sa zotavila z gréckej krízy. Kurz eura sa v týchto dňoch vrátil na úroveň 1,3 dolára za jedno euro, na ktorej bol naposledy na začiatku mája, keď Brusel začal riešiť grécky dlhový problém.

21.07.2010 07:36
Euro, peniaze, výplata, mzda Foto:
Ilustračné foto
debata (11)

Euro si odvtedy vyskúšalo pád na 4-ročné minimum na 1,19 dolára za euro, ako aj súčasný vzostup. Aktuálne posilnenie európskej meny môžu pocítiť aj Slováci, a to pri lacnejšom tankovaní, výhodnejších nákupoch v okolitých krajinách či pri ceste na dovolenku a zamieňaní eura za inú menu.

„Návrat eura na silné pozície by ďalej mal znamenať, že nezdražie dovážaná elektronika, aj keď niektorí obchodníci pri predchádzajúcom zlom vývoji kurzu už vyhlásili, že budú musieť ísť s cenou hore,“ hovorí analytik UniCredit Bank Dávid Dereník. Silné euro by tiež malo pomôcť zlacniť ceny palív na Slovensku. Slabé euro doteraz zmierňovalo efekt poklesu dolárových cien ropy. Benzín tak na Slovensku za posledný mesiac nezlacnel, aj keď ceny ropy išli dole. Benzín aktuálne vyjde podľa Štatistického úradu SR na 1,28 eura za liter a jeho ceny išli naposledy pred mesiacom hore o 1,5 centa.

V prípade, že by sa euro posilnilo dlhodobejšie, mohlo by zmierniť hrozbu jesenného zdraženia plynu na Slovensku. Na rast cien plynu totiž tlačia vysoké ceny ropy, ako aj slabý kurz eura počas doterajšej časti roka.

Pohyb kurzu eura z hľadiska cezhraničných nákupov v poslednom čase najviac praje Slovákom smerujúcim do Maďarska. Južní susedia sa totiž zmietajú v ekonomických problémoch, čo za posledný týždeň oslabilo forint o päť percent na 291 forintov za euro.

Posilnenie eura z posledných týždňov Dereník pripisuje skutočnosti, že Grécko prijalo opatrenia na ozdravenie ekonomiky a investori opäť začali veriť európskej mene. „Kurz by sa teraz mohol stabilizovať okolo úrovne 1,3 až 1,34 dolára za euro. Neočakávam však, že by sa v najbližších mesiacoch mohol vrátiť k úrovni 1,5 dolára, na ktorej bol vlani v decembri,“ dodáva Dereník.

Silné euro je, naopak, nevýhodou pre slovenských exportérov či študentov, ktorí si v lete zarábajú v USA. Ich zárobok sa totiž po prepočítaní na eurá scvrkne.

11 debata chyba