Európska asociácia sudcov má obavy o nezávislosť slovenských sudcov

Európska asociácia sudcov vyjadrila vážne obavy, že viacero z predmetných noviel slovenských zákonov týkajúcich sa sudcov vedie k zvýšeniu celkového vplyvu vlády na súdnu moc a ohrozeniu nezávislosti sudcov a súdnej moci.

16.09.2011 16:19
kladivko, súd, sudca, rozsudok, trestný čin Foto:
Ilustračné foto
debata (5)

Hovorí sa o tom v rezolúcii, ktorú asociácia prijala na svojom poslednom rokovaní v Istanbule. „So žiadosťou o pomoc sa na medzinárodnú a Európsku asociáciu sudcov obrátilo Združenie sudcov Slovenska. Európska asociácia sudcov jednohlasne schválila Rezolúciu o súlade noviel zákonov a navrhovaných noviel zákonov týkajúcich sa právnej úpravy postavenia sudcov v Slovenskej republike s medzinárodnými štandardami o sudcovskej nezávislosti,“ informovala o tom dnes prezidentka Združenia sudcov Slovenska Dana Bystrianska, ktorá sa osobne zúčastnila na rokovaní asociácie.

Asociácii sa nepozdávajú výber, menovanie a kariérny postup sudcov, nakoľko je evidentné, že navrhované zmeny v zložení výberových komisií, v ktorých viac než polovicu členov menuje minister, je krok nesprávnym smerom a proti súčasným tendenciám všetkých medzinárodných štandardov. Podľa asociácie prenesenie právomoci iniciovať konanie na člena vlády porušuje rovnováhu moci a môže zvýšiť podozrenie z politického zásahu. Navrhuje zdržania sa praktík neoprávnenej kritiky súdnej moci a kritizovania súdnych rozhodnutí či spochybňovania správnosti, ako aj urážlivých výrokov predstaviteľov výkonnej a zákonodarnej moci na adresu sudcov a súdnej moci ako takej. Podľa rezolúcie je potrebné zabezpečenie odmeňovania sudcov zodpovedajúce vážnosti ich profesie a stupňu ich zodpovednosti vo výške, ktorá ich chráni pred tlakom namiereným na ovplyvňovanie ich rozhodnutí.

Bystrianska uviedla, že Európska asociácia sudcov napomína všetky sféry výkonnej moci, aby sa stránili prejavov narúšajúcich nezávislosť súdnej moci a upozornila, že žiadna z ostatných mocí v štáte sa nemôže pod zámienkou zodpovednosti snažiť o získanie neprimeraného vplyvu na súdnu moc. Zároveň vyslovila ochotu poskytnúť svoju pomoc pri hľadaní vyrovnaného spôsobu zvýšenia dôvery verejnosti v súdnu moc bez narúšania jej nezávislosti.

„Združenie sudcov Slovenska žiada výkonnú a zákonodarnú moc Slovenskej republiky, aby vyvinuli maximálne úsilie na odstránenie nesúladu prijatých noviel tzv. "sudcovských zákonov“ s uvedenými medzinárodnými štandardmi a Ústavou Slovenskej republiky, aby v novelách zohľadňovali pripomienky odbornej sudcovskej verejnosti a aby pri realizácii reformy súdnej moci rešpektovali Združenie sudcov Slovenska a súdnu moc ako rovnocenného partnera a priznali jej postavenie, ktoré jej v demokratickom právnom štáte v súlade s princípom trojdelenia štátnej moci prináleží," uviedla Bystrianska. Dodala, že k tejto výzve sa pripája a plne sa s jej obsahom stotožňuje aj druhá najväčšia stavovská organizácia sudcov na Slovensku – Únia sudcov Slovenska.

Združenie sudcov Slovenska vyjadruje presvedčenie, že len týmto spôsobom sa Slovensko vyhne podobným negatívnym hodnoteniam na medzinárodnej úrovni a nastúpi cestu skutočnej reformy justičného systému, ktorá povedie k zefektívneniu súdnych konaní, zlepšeniu vymožiteľnosti práva a v neposlednom rade k zvýšeniu dôvery občanov v sudcov a súdnu moc.

5 debata chyba