EÚ bojuje za francúzštinu

EÚ míňa milióny na boj o jazyky, píše britský denník Times v celostranovom článku podnietenom plánom Európskej komisie vynaložiť milióny eur na to, aby sa angličtina nestala de facto úradným jazykom Európskej únie a na podporu francúzštiny. Komisia teraz prijíma nových úradníkov z desiatich krajín vstupujúcich do EÚ v máji. Zistila, že 83 percent z nich hovorí po anglicky a len 24 percent po francúzsky.

V súčasnosti musí každý z pracovníkov komisie hovoriť okrem materinského ešte jedným jazykom EÚ, čo je zvyčajne angličtina. Pod tlakom Francúzska, ktoré sa obáva, že jazyk Moliéra bude po rozšírení vytlačený na okraj, teraz komisia súhlasila, že všetci noví zamestnanci sa na jej náklady musia naučiť tretí jazyk, spravidla francúzštinu, kým ich budú môcť povýšiť.

Times pripomína, že používanie jazykov je jednou z politicky najháklivejších otázok v EÚ, keďže vzostup angličtiny raní francúzsku národnú hrdosť. Zdôrazňujú, že po rozšírení stúpne počet oficiálnych jazykov na dvadsať a že žiadna vláda na svete nepracuje v takých babylonských podmienkach. Náklady na tlmočenie a preklady sa zvýšia na jednu miliardu eur. Riešenie sa podľa denníka priam ponúka, ale je také politicky chúlostivé, že sa ho nikto ani len neodváži navrhnúť: Zmieriť sa s nevyhnutným a vyhlásiť angličtinu za interný pracovný jazyk európskych inštitúcií. Precedens to má – v Európskej centrálnej banke vo Frankfurte sa hovorí po anglicky. A podľa prieskumu Európskej komisie 70 percent obyvateľov EÚ je presvedčených, že každý v EÚ by mal vedieť po anglicky.

Podľa denníka Times je to jediná možnosť, aby sa všetci občania v EÚ dohovorili s každým občanom a aby to podporilo obchod, mobilitu pracovných síl a kultúrne porozumenie.

mroš šefčovič, energetická únia

EÚ má nakročené k splneniu klimatických cieľov na rok 2020

01.02.2017 16:37

Európska únia ako celok úspešne smeruje k naplneniu klimatických cieľov, ktoré si stanovila na rok 2020, uviedla dnes Európska komisia vo svojej druhej správe o stave Energetickej únii.

fico, tusk, juncker, summit, bratislava

Do Ríma vedie z Bratislavy priveľa ciest

20.09.2016 07:00

Bratislavská cestovná mapa bude mať inventúru v marci vo Večnom meste. Lídri štátov EÚ si na summite sľúbili jednotu a záujem pokračovať v európskom projekte.

summit, bratislava, eú, vlajky

Mladí musia dostať šancu pracovať, zhodli sa lídri únie

19.09.2016 13:30

Kým v politických otázkach európski lídri niekedy ťažšie hľadajú prienik, pri ekonomických sú jednotnejší. Viac pracovných miest by mal priniesť investičný fond.

NATO, vojaci

Cez Slovensko sa budú opäť presúvať spojenci s technikou

27.03.2017 10:02

Cez územie Slovenska sa bude tento týždeň opäť presúvať vojenská technika. Pôjde spolu o 15 cestných tranzitov spojeneckých ozbrojených síl.

Česko, koruna, mena, peniaze

Zvýšenie sily českej koruny očakávajú ekonómovia už v apríli

27.03.2017 10:00

Devízové ​​intervencie ukončí Česká národná banka zrejme už v apríli, vyplýva z odhadov viacerých českých analytikov.

navaľný, rusko, protest

EÚ a USA odsúdili zadržanie protestujúcich proti korupcii v Rusku

27.03.2017 09:47

V policajnej cele skončil aj organizátor protestov, opozičný líder Alexej Navaľnyj. S výzvou prepustiť zadržaných demonštrantov sa na Rusko obrátili USA aj EÚ.

londýn, útok, terorista

Útočník z Londýna použil WhatsApp, firma by mala polícii pomôcť

27.03.2017 09:38

Útočník z londýnskeho Westminsteru Khalid Masood poslal niekoľko minút pred svojím útokom v stredu textovú správu cez WhatsApp.