Najrozšírenejšou materčinou v EÚ je nemčina

Po rozšírení Európskej únie sa ďalej výrazne spestrila aj jazyková rôznorodosť v spoločenstve. S desiatimi novými členmi sa EÚ obohatila hneď o deväť nových úradných jazykov – len na Cypre sa hovorí po grécky, teda jazykom, ktorý bol v únii už zastúpený.

Podľa prieskumu, ktorý dala vypracovať Európska komisia, ako svoju materčinu uvádza najviac ľudí v rozšírenej únii nemčinu – okolo 88 miliónov. Na druhom mieste je angličtina, ktorou hovorí 58 miliónov ľudí, a hneď za ňou sú francúzština a taliančina s 55 miliónmi ľudí.

Čo sa týka druhého jazyka, ktorým sa obyvatelia EÚ vedia dohovoriť, 23 percent obyvateľov nových členských krajín uvádza ruštinu, 20 percent angličtinu a 17 percent nemčinu.  Nemčinu ovláda údajne 36 percent Slovincov, na druhom mieste sú Česi s 27 a na treťom Slováci s 22 percentami.

Medzi starými členskými štátmi EÚ je najčastejšie uvádzaným druhým jazykom angličtina (41 percent), po nej francúzština (19 percent), nemčina (10 percent) a španielčina (sedem percent).

Medzi jazykmi, ktoré ešte nie sú v EÚ úradnými jazykmi, sa najčastejšie ako materčina v krajinách únie vyskytuje turečtina (2,9 milióna osôb), nasledovaná ruštinou a ukrajinčinou (po dvoch miliónoch), srbochorváčtinou (milión) a rómčinou (0,7 milióna ľudí).

mroš šefčovič, energetická únia

EÚ má nakročené k splneniu klimatických cieľov na rok 2020

01.02.2017 16:37

Európska únia ako celok úspešne smeruje k naplneniu klimatických cieľov, ktoré si stanovila na rok 2020, uviedla dnes Európska komisia vo svojej druhej správe o stave Energetickej únii.

fico, tusk, juncker, summit, bratislava

Do Ríma vedie z Bratislavy priveľa ciest

20.09.2016 07:00

Bratislavská cestovná mapa bude mať inventúru v marci vo Večnom meste. Lídri štátov EÚ si na summite sľúbili jednotu a záujem pokračovať v európskom projekte.

summit, bratislava, eú, vlajky

Mladí musia dostať šancu pracovať, zhodli sa lídri únie

19.09.2016 13:30

Kým v politických otázkach európski lídri niekedy ťažšie hľadajú prienik, pri ekonomických sú jednotnejší. Viac pracovných miest by mal priniesť investičný fond.

NATO, vojaci

Cez Slovensko sa budú opäť presúvať spojenci s technikou

27.03.2017 10:02

Cez územie Slovenska sa bude tento týždeň opäť presúvať vojenská technika. Pôjde spolu o 15 cestných tranzitov spojeneckých ozbrojených síl.

Česko, koruna, mena, peniaze

Zvýšenie sily českej koruny očakávajú ekonómovia už v apríli

27.03.2017 10:00

Devízové ​​intervencie ukončí Česká národná banka zrejme už v apríli, vyplýva z odhadov viacerých českých analytikov.

navaľný, rusko, protest

EÚ a USA odsúdili zadržanie protestujúcich proti korupcii v Rusku

27.03.2017 09:47

V policajnej cele skončil aj organizátor protestov, opozičný líder Alexej Navaľnyj. S výzvou prepustiť zadržaných demonštrantov sa na Rusko obrátili USA aj EÚ.

londýn, útok, terorista

Útočník z Londýna použil WhatsApp, firma by mala polícii pomôcť

27.03.2017 09:38

Útočník z londýnskeho Westminsteru Khalid Masood poslal niekoľko minút pred svojím útokom v stredu textovú správu cez WhatsApp.