Euroval pomôže, problémy eura však nevyrieši

Európsky záchranný mechanizmus, tzv. euroval problémy eura nevyrieši. Síce dočasne uľaví od horúčky, ale chorobu nelieči.

20.11.2010 14:49
euro, peniaze, účty, faktúry, dane, odvody Foto:
Ilustračné foto
debata (2)

Euroval funguje naozaj len preto, že ak v postihnutej krajine vypuknú finančné problémy, tak aby nemali také výrazné následky. Čiže, euroval pohltí tú bolesť, ale nie je to riešenie problému, uviedol Slovenskej akadémie vied (SAV) Vladimír Baláž.

Podobný názor má aj analytik Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INESS) Juraj Karpiš, podľa ktorého euroval iba maskuje a odďaľuje problémy. Zároveň prenáša náklady na zodpovedných, menej zadlžených aktérov, čím trestá ich konzervatívne správanie. Euroval taktiež znižuje tlak na krajiny, aby pristúpili k naozaj radikálnym opatreniam zameraným na zníženie dlhov, čím paradoxne odďaľuje návrat zdravého ekonomického rastu," dodal.

Význam eurovalu pre Slovensko je však taký, že euro je naša mena a my sa aj spolu s ostatnými musíme snažiť o nejakú jej stabilitu. Či sa nám to páči alebo nepáči, zdôraznil Baláž.

Podľa analytičky portálu Euractiv.sk Zuzany Tučekovej sa Slovensko tak, ako každá iná krajina eurozóny, môže tiež dostať do finančných problémov, i keď tomu v súčasnosti nič nenasvedčuje. Vnútorná previazanosť ekonomík je očividná, problémy jednej krajiny majú vplyv na vývoj v druhej. Okrem toho, keďže máme euro, stabilita meny je pre ekonomiku kľúčová, či už z pohľadu úverového toku, ale aj pre investičné plánovanie podnikov, podotkla.

Preto analytička považuje rozhodnutie Slovenska podpísať rámcovú zmluvu o eurovale za správne. „Práve euro je pri našom postupe našou hlavnou motiváciou. Prijatie spoločnej meny nám prinieslo výhody, ale aj nové povinnosti. Euro nám na počiatku krízy poskytlo výraznú ochranu a je v našom vlastnom záujme, aby sme ho chránili. V prípade rozpadu eurozóny by sme totiž patrili medzi krajiny, ktoré by skončili najhoršie,“ vysvetlila.

Pripojením k eurovalu ani po jeho aktivácii krajina ešte nie je povinná vyplatiť peniaze, čo v prípade Slovenska predstavuje 4,37 miliardy eur. Euroval je totiž založený na garanciách a aktivuje sa až vtedy, ak o to požiada konkrétna krajina. Situácia sa skomplikuje až v prípade, ak by zadlžený štát nebol schopný splácať svoju pôžičku. A v tom prípade Slovensko ako jeho ručiteľ bude musieť zaplatiť dlh.

V súčasnosti sa čaká na to, či o pomoc z eurovalu požiada Írsko.

Baláž pripomína, že túto pomoc si netreba zamieňať s pôžičkou Grécku. „Tento problém treba vidieť v širších súvislostiach. Írsko napríklad veľmi pravdepodobne bude mať požičané peniaze z čoho vrátiť, keďže má pomerne prosperujúcu ekonomiku. Krajina má vlastne len poruchu v nejakom finančnom systéme. V Írsku je veľa farmaceutických firiem, priemyselných výrobcov, softvérových firiem, čiže, keď si oni vyriešia nejaké tieto problémy, tak ich ekonomika zostala vlastne zdravá a budú mať z čoho splácať. Ale v prípade Grékov sú pochybnosti, či vôbec budú mať z čoho splácať,“ uzavrel prognostik.

2 debata chyba