Eurovoľby? Slováci nemajú záujem hlasovať

Slováci strácajú záujem o voľby. Využiť svoje právo voliť slovenských poslancov Európskeho parlamentu chce s istotou využiť iba 16 percent občanov krajiny.

20.04.2009 17:51 , aktualizované: 17:53
prezidentské voľby, Bratislava Foto:
ilustračné foto
debata

Je to o jedno percento viac ako pred pol rokom. Riaditeľ Informačnej kancelárie EP na Slovensku Robert Hajšel tvrdí, že to dovoľuje byť „miernym triezvym optimistom“. V historicky prvých voľbách do Európskeho parlamentu na Slovensku sa na voľbách zúčastnilo rekordne málo voličov, len 16,96 % a odvtedy všetky prieskumy ukazovali podobné čísla.

Z prieskumu Eurobarometra vyplýva, že ďalších 9 % respondentov zo SR s vysokou pravdepodobnosťou ísť voliť chce. Spolu by sa tak na júnových eurovoľbách mohlo zúčastniť približne 25 % Slovákov. Na druhej strane, 12 % respondentov v prieskume uviedlo, že určite voliť nepôjde, čo je o 3 % viac ako v predchádzajúcom prieskume pred 6 mesiacmi.

Z celoeurópskeho pohľadu majú Európania stabilný záujem o voľby do spoločného parlamentu – 44 % sa o ne zaujíma a 53 % nie.

Slovenská europoslankyňa Monika Flašíková-Beňová (Smer-SD) nie je, pokiaľ ide o účasť občanov SR vo voľbách do Európskeho parlamentu, optimistka. Je, ako tvrdí, síce rada, že občania vnímajú EP pozitívne, ale „na druhej strane aj z prieskumov vyplýva, že prakticky nemajú predstavu o tom, akým spôsobom či už táto, alebo ostatné inštitúcie fungujú“. Dôvodom podľa Fašíkovej-Beňovej je, že „z veľkej časti je to spôsobené tým, že európska politika je ešte stále vnímaná ako zahraničná politika, pritom tie rozhodnutia, ktoré prijímajú európske inštitúcie sú záväzné pre Slovenskú republiku, rovnako ako pre zvyšných 26 štátov Európskej únie“. Je to spôsobené aj slabou podporou práce našich europoslancov v slovenských médiách, uviedla Beňová. Pritom menovite kritizovala Slovenskú televíziu za to, že neprišla na dnešnú tlačovú besedu. STV sa ku kritike vyjadrí ešte v pondelok.

Viac prezentácie v médiách chýba aj europoslancovi Sergejovi Kozlíkovi (ĽS-HZDS). Hovorí, že zvýšenie povedomia o EP by občanom prospelo. Poukauje pri tom na to, že europarlament rozhoduje o veciach, ktoré sa priamo týkajú každého z občanov štátov EÚ. Napríklad v poslednom období to bolo rozhodnutie o lacnejších roamingových hovoroch v únii či úpravy leteckých taríf alebo opatrenia na ochranu životného prostredia ako recyklácia a podobne.

Europoslankyňu Annu Záborskú z KDH znepokojuje nezáujem mladých ľudí o voľby. Myslí si, že je to spôsobené ich frustráciou z politiky. Naproti tomu, Beňová to pripisuje tomu, že mladým chýba dostatok informácií.

Slováci budú 6. júna voliť 13 zástupcov do europarlamentu, ktorý je jediným priamo voleným orgánom Európskej únie.

debata chyba