'Fašizmus neprejde' vystriedalo 'Na stráž'

Odpor proti fašizmu, velebenie Jozefa Tisa, ale aj predvolebná kampaň Mariána Kotlebu. Tak to vyzeralo na Hodžovom námestí pri príležitosti 71. výročia založenia vojnového Slovenského štátu. Na jednom mieste a takmer v rovnakom čase tu oslavovali i protestovali jeho prívrženci i odporcovia.

14.03.2010 14:32 , aktualizované: 19:38
demonštrácia, 14. marec Foto:
Stovky ľudí sa v Bratislave zišli na zhromaždení prívržencov vojnového Slovenského štátu.
debata

Za asistencie približne piatich stoviek policajtov s vodným delom sa o jednej hodine popoludní začalo zhromaždenie antifašistov. Otvoril ho Ondrej Dostál, riaditeľ Konzervatívneho inštitútu Milana Rastislava Štefánika, ktorý celé podujatie zastrešoval spoločne s ďalšími organizáciami.

„Polícia má ochraňovať slobodných občanov, a nie fašistov,“ vyhlásil do megafónu Peter Zajac, taktiež z Konzervatívneho inštitútu, za čo ho dav odmenil potleskom. Následne sa na fontáne pred Prezidentským palácom vystriedalo viac ako desať ľudí, medzi nimi i politológovia Samuel Abrahám s Grigorijom Mesežnikovom či židovský aktivista a politik Fedor Gál.

Mesežnikov vyzval na zastavenie tých, ktorí šíria strach, násilie a rasizmus. „Fašizmus nepatrí do Európy, nepatrí na Slovensko. Fašizmus neprejde,“ zakončil svoje vystúpenie pred tlieskajúcim davom politológ, na ktorého nadviazal Marek Trúsik: chlapec, ktorý rozpovedal príbeh o svojom prastarom otcovi. Ten počas vojny skrýval Židov, čím riskoval nielen svoj, ale aj život celej rodiny.

„Dnes by sme sa nemali báť, pretože nám nič také nehrozí. Mali by sme však byť aktívni, aby sa nestali veci, ktoré sa udiali v minulosti,“ povedal Trúsik.

Pokojný protest zakončili jeho účastníci položením kvetov za obete fašizmu. Následne ich z Hodžovho námestia vytlačili policajti.

To sa už na ospevovanie Tisovho štátu pripravovala extrémistická Slovenská pospolitosť a jej prívrženci. Približne päťstočlenný dav so slovenskými vlajkami nad hlavami privítal Ivan Sýkora, „vodca“ nacionalistickej organizácie.

„Doktor Jozef Tiso je dodnes jediným pravým slovenským prezidentom,“ vyhlásil Sýkora a od svojich prívržencov zožal mohutný potlesk. Ten sa snažili skandovaním „hanba, hanba“ či „Tiso je vrah“ prekričať opodiaľ stojaci antifašisti. Následne Sýkora spravil predvolebnú kampaň pre Mariána Kotlebu. „Mal by sedieť v parlamente,“ vyhlásil.

Po viacerých prejavoch sa Tisovi vyznávači vydali na Martinský cintorín, kde ich pri hrobe Jozefa Tisa privítal ich pohlavár Kotleba ľudáckym pozdravom „Na stráž!“ Za ten ho vlani policajti zatkli.

Stovky ľudí sa v Bratislave zišli na...
Pripomenúť si vznik vojnového Slovenského štátu...
+4Sympatizanti Slovenského štátu s portrétmi...
debata chyba