Fico: Euroústava nikoho nezaujíma

Slovensko nebude trvať na zachovaní európskej ústavy, ktorú už raz odobril slovenský parlament. Zatiaľ však nie je celkom jasné, čo bude Slovensko na budúci týždeň na summite v Bruseli presadzovať. Podľa premiéra Roberta Fica (Smer) táto téma nemá až taký význam, ako jej európski lídri prikladajú, označil ju za nezaujímavú.

12.06.2007 06:00
Robert Fico Foto: ,
Predseda vlády Robert Fico
debata

Napriek tomu Fico oslovil všetky parlamentné strany so žiadosťou o pripomienky k slovenskej pozícii, s ktorou pôjde na summit.

„Ťažko nájsť zrozumiteľné slová na túto tému,“ vyhlásil v pondelok Fico. „Je to téma, ktorá podľa mňa ani nikoho nezaujíma. Robí sa však okolo toho agenda, ktorá je ako keby najvýznamnejšia na celom svete,“ dodal.

Za veľmi významnú považujú túto tému krajiny ako Francúzsko a Holandsko, kde bola európska ústava odmietnutá v referende, ale aj Veľká Británia, ktorá sa bráni rušeniu práva vetovať niektoré návrhy únie. Na vyjednávania sa z podobných dôvodov už dlhšie pripravuje susedná Česká republika aj Poľsko, ktoré je vraj podľa premiéra Jaroslawa Kaczynského „pripravené zomrieť“ za zvýšenie svojho vplyvu pri rozhodovaní v EÚ.

Slovenská vláda ráta s tým, že v Bruseli sa pod nemeckou taktovkou bude rokovať o budúcej zmluve, svoje stanovisko k rozhovorom o nej má však schváliť až zajtra. Podľa Fica Slovensko podporuje nemecké predsedníctvo a dodal, že na summite bude potrebné jasne postaviť priority. „To sú také komplikované veci, že vás tým ani nechcem zaťažovať, lebo to ani nemáte ako postúpiť občanom. Sami máme niekedy problém sledovať vývoj,“ dodal s tým, že aj v EÚ „je v tom neuveriteľný galimatiáš“.

Podľa navrhovanej pozície vláda ráta aj s „prípadnými ústupkami“, želá si čo najskoršiu dohodu a k fungovaniu inštitúcií EÚ tak, ako je to upravené v európskej ústave, nemá jednoznačné požiadavky. V tejto oblasti pri vyjednávaní ústavy urobili menšie štáty únie najviac ústupkov.

Podľa šéfa SDKÚ Mikuláša Dzurindu je vládny materiál „hmlistý a gumový“. Kritizoval tiež tú časť návrhu pozície vlády, že Slovensko nepodporí zakotvenie plnenia tzv. kodanských kritérií, ktoré sa týkajú kandidátov na vstup do EÚ, teda napríklad aj Turecka. „Zrejme preto, že tieto kritériá boli problém pre Mečiara v rokoch 1995 až 1998,“ dodal Dzurinda. Slovensko bolo vtedy vylúčené z prvého kola rokovaní o vstupe do EÚ, lebo nedodržiavalo kritériá v oblasti demokracie.

Podľa Dzurindu si vláda s euroústavou nevie dať rady. Ako povedal, Fico najskôr telefonoval a dohodli si stretnutie, neskôr len odoslal list, aby sa SDKÚ vyjadrila k vládnemu návrhu. Podobne postupoval aj v prípade ostatných strán. „Žiadne rokovanie sa napokon neuskutočnilo,“ uviedol hovorca KDH Martin Krajčovič.

Opozícia v parlamentnom výbore pre európske záležitosti schválenie vyjednávacieho mandátu pre vládu v pondelok za­blokovala. Vláda totiž svoju pozíciu na summit minulý týždeň neschválila.

debata chyba