Fico potvrdil vyššiu daň pre banky

Banky síce majú od januára o 0,4 percenta vyššiu daň, ale budú platiť ešte viac. Budúci predseda vlády Robert Fico avizoval, že pre naplnenie štátneho rozpočtu uvažuje o jej zvýšení na 0,6 až 0,7 percenta. "Musíme zvýšiť bankovú daň. Keď nezvýšime dane im, potom je len druhá alternatíva, zvýšiť 20-percentnú DPH na 24 či 25 percent," vyhlásil Fico v Slovenskej televízii.

26.03.2012 12:18
Robert Fico Foto:
O opatreniach, ako ozdravovať verejné financie, chce Robert Fico hovoriť so sociálnymi partnermi už túto stredu.
debata (64)

Pred zvýšením daní sa chce oboznámiť s argumentmi bankárov, ale zvýšiť bankový odvod je odhodlaný. „Keď niekto sa chváli miliardovými ziskami, tak snáď ho nenechám tak, a nebudem sa naňho pozerať,“ povedal šéf Smeru. Čistý zisk bánk bol vlani 674 miliónov eur. Podľa neho dá nová vláda pozor, aby na to nedoplatili klienti tým, že im banky zvýšia poplatky.

Pokiaľ ide o debatu o rušení niektorých štátnych dávok, ako sú prídavky na deti, rodičovský príspevok, príspevok pri narodení dieťaťa či vianočné dôchodky, treba podľa Fica rozlišovať výšku príjmov, z akých príjmov ľudia žijú. „Je otázne, či by mal ten, čo má príjem 2 500 eur, brať takéto dávky, ako ten, čo zarába len 500 eur,“ hovorí Fico. Zvýšiť adresnosť dávok je nevyhnutné aj podľa mnohých ekonómov, ktorí navrhujú, aby sa niektoré z nich neposkytovali plošne. Smer je však v tejto otázke zatiaľ opatrný.

Zníženie zadlžovania chce nastupujúci premiér docieliť bez toho, aby to pocítili ľudia so strednými a nízkymi príjmami. Naopak, ľudia s mesačným príjmom nad 2 750 eur a firmy s vysokými ziskami čaká progresívne zdanenie. Konkrétne sadzby Fico nešpecifikoval, uviedol len, že sa ich pokúsia nastaviť tak, aby nebolo zaujímavé pre dobre zarábajúcich a firmy ich obchádzať.

Ekonomickí analytici upozorňujú, že zvyšovanie niektorých daní by mohlo ekonomike skôr ublížiť. Navrhujú preto opatrenia, ktoré vedú k šetreniu verejných výdavkov. „Dosiahnutie trojpercentného schodku bez zvyšovania daní v budúcom roku je reálnou možnosťou. Prijatie úspor pritom nevyžaduje zmenu charakteru a základných funkcií verejnej správy. Zvyšovanie daní nie je nevyhnutné,“ tvrdí ekonomický analytik Radovan Ďurana z INESS.

Znížiť deficit v štátnom rozpočte pod tri percentá HDP majú novej vláde pomôcť aj zdroje získané opätovným otvorením 2. dôchodkového piliera. Fico potrebu zmien v dôchodkovom sporení odôvodňuje aj nízkymi výnosmi v tomto systéme. Ako dodáva, už aj niektorí ekonómia upozorňujú, že za 30 rokov úspory 2. pilieri zožerie budúcim dôchodcom inflácia. „Chceme hovoriť o garanciách. Keď stratu vytvorí správcovská spoločnosť, nech ju vykryje,“ povedal

O konkrétnych opatreniach, ako ozdravovať verejné financie, chce Fico hovoriť už túto stredu so sociálnymi partnermi na tzv. Rade solidarity. Prizval do nej zástupcov zamestnávateľov, odborov, cirkví, samospráv, ale aj odborníkov zo Slovenskej akadémie vied. S nimi sa pokúsi formulovať hlavné priority programového vyhlásenia vlády. Fico zdôraznil, že len znižovanie deficitu nebude pre budúcu vládu jediným kritériom. Zvažovať bude aj dosah na rast hospodárstva, rast zamestnanosti a životnú úroveň ľudí.

Šetriť chce budúca vláda aj centrálnym obstarávaním, spájaním niektorých inštitúcií, zrušením špecializovanej štátnej správy na krajskej úrovni a integráciou miestnej štátnej správy. Peniaze chce Fico získať aj efektívnejším výberom daní. Najprv však musí začať fungovať výber daní. Naštartovanie Finančného riaditeľstva pokladá Fico za prvoradú úlohu budúceho kabinetu a nového ministra financií.

Školstvo bude viesť Čaplovič

Nová vláda Roberta Fica nadobúda presnejšie črty. Z trinástich šéfov rezortov už budúci premiér potvrdil piatich ministrov – vnútra, diplomacie, financií, kultúry. V nedeľu tiež oznámil, že novým šéfom rezortu školstva bude Dušan Čaplovič. Ten bol v prvej Ficovej vláde vicepremiérom pre menšiny. Tento post pravdepodobne zanikne.

„V tomto momente nemáme nominanta na tento post,“ povedal predseda Smeru. Menšinám napriek tomu garantoval súčasné status quo.

Justícii bude zrejme šéfovať žena. Či to bude politička alebo sudkyňa, Fico nekonkretizoval. Vyhlásil, že „verí, že v prípade ministerstva spravodlivosti bude Slovensko svedkom príjemného prekvapenia“.

Ministrom zahraničia bude opäť diplomat Miroslav Lajčák, financie povedie Peter Kažimír, vnútro Robert Kaliňák, kultúru Marek Maďarič.

Nominácie na ministrov bude schvaľovať predsedníctvo strany v piatok a v pondelok ich má na stôl dostať prezident.

Na budúceho šéfa parlamentu Pavla Pašku Fico nechá, koho navrhne za svojho podpredsedu, teda či to bude Renáta Zmajkovičová, alebo jej stranícka kolegyňa Jana Laššáková.

© Autorské práva vyhradené

64 debata chyba