Fico: Pri protestoch proti Gorile ide o požiadavky pravicovej koalície

Ak sa ľudia postavia na ulicu a vyjadrujú svoje názory, treba to rešpektovať, pretože je to v súlade s ústavou a ľudia len realizujú svoje základné ľudské práva. "V poriadku to ale už nie je vtedy, ak sa na tom priživujú politické strany, ak sa začínajú objavovať požiadavky, ktoré sú jasne politické," vyhlásil v diskusnej relácii TA3 V politike predseda opozičného Smeru Robert Fico na margo opakovaných protestov súvisiacich s kauzou Gorila.

12.02.2012 14:01 , aktualizované: 15:10
Robert Fico Foto:
Predseda Smeru Robert Fico
debata (195)

K politickým požiadavkám zaradil napríklad apel na odstúpenie predsedu Najvyššieho súdu SR Štefana Harabina či vymenovanie Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora. Podľa Fica ide o jasné požiadavky pravicovej koalície. „Nemám problém s protestmi, nech ľudia protestujú, ak si myslia, že je to správne, ale odmietame politizáciu týchto protestov,“ zdôraznil opozičný líder.

Lipšic hrubo zneužíva svoje právomoci, tvrdí Fico

Podľa neho má Smer záujem na dôslednom vyšetrení podozrení vyplývajúcich z kauzy Gorila. Na to však potrebujú vyšetrovatelia, prokurátori aj súdy pokoj na prácu, v čom im podľa Fica bráni svojou prehnanou aktivitou minister vnútra Daniel Lipšic (KDH). „Ak budú konať pod takým tlakom, aký na nich vyvíja pán Lipšic, ktorý hrubo zneužíva svoje právomoci, ťažko sa dočkáme niekedy nejakých výsledkov. Nechajme ich pracovať,“ apeloval.

Lipšicov stranícky šéf Ján Figeľ kritiku na adresu Lipšica odmietol. „Odmietam obvinenia, že by minister vnútra hrubo zneužíval svoju právomoc. Bolo spustené vyšetrovanie špeciálnym tímom, ktorý zriadil z titulu svojej právomoci a zodpovednosti, a to považujem za podstatné. Nie aby politici vyšetrovali, ale kompetentní a aby vyšetrovali dôsledne,“ podčiarkol.

Ficovi pripomenul, že Slovenská informačná služba (SIS) v rokoch 2005 a 2006 v kauze Gorila konala, problémom však bolo, že sa prípad dôsledne nevyšetroval ďalej. Vina v tom podľa Figeľa padá aj na Ficovu vládu, ktorá vládla na Slovensku v rokoch 2006 až 2010. „V jednotlivých obdobiach tu boli slabiny, pochybenia alebo až zneužívania moci. Aj preto nám vadí, že Generálna prokuratúra nemá dnes hlavu. Potrebujeme poriadok v systéme,“ zdôraznil líder KDH.

Na adresu opakovaných protestov Gorila Figeľ vyzdvihol, že je dobre, že dnes máme slobodu, bez ktorej by nebolo možné vyjadrovať názory aj vo forme kritických požiadaviek. „Sloboda, demokracia, to sú veľké dary, žiadajú si zodpovednosť. Riešením sú napríklad slobodné voľby, kde si ľudia môžu a majú vyberať serióznych politikov, ktorí realizujú verejný záujem,“ dodal Figeľ.

SDKÚ je ochotná diskutovať o požiadavkách protestu

Strana SDKÚ je ochotná komunikovať so všetkými občanmi, ktorí sa na ňu obrátia. Líder SDKÚ Mikuláš Dzurinda takto reagoval na otázku, či sa strana vyjadrí k požiadavkám protestu Gorila do 17. februára, ako to od všetkých politických strán kandidujúcich v marcových voľbách požadujú jeho organizátori. „Ktokoľvek, keď sa obráti na našu stranu, budeme sa rozprávať,“ vyhlásil Dzurinda.

Pripustil, že zníženie kvóra potrebného na právoplatnosť referenda, ktoré žiadajú organizátori protestu, je legitímna téma. Mohla by však priniesť aj určité úskalia. „Je treba si byť vedomý, že zníženie kvóra posilňuje možnosť, že budeme o mnohých otázkach hlasovať referendom. Treba si zvážiť, do akej miery by bola zamýšľaná novela prínosná,“ povedal Dzurinda. Doplnil tiež, že SDKÚ je „všetkými desiatimi“ za to, aby sa kauza Gorila vyšetrila.

Volebné heslo Smeru je podľa Sulíka klamstvo

Smer nekritizuje svojich politických oponentov za obsah údajného spisu SIS Gorila, lebo nie je preukázané trestnoprávne konanie. V relácii televízie Markíza Na telo to vyhlásil podpredseda Smeru Pavol Paška, ktorý opäť nepotvrdil čí líder jeho strany Robert Fico v inkriminovanom byte bol alebo nie.

„Smer nemal s korupciou za druhej vlády Mikuláša Dzurindu nič spoločné. Skúsme rozlíšiť, čo je mocenský záujem niektorých pravicových strán. Nielen premiérka, ale aj ľudia či už z prokuratúry alebo polície, ktorí to vyšetrovali, častokrát spochybnili, do akej miery je spis objektívny. Kým nie je riadnym vyšetrovaním dokázané trestnoprávne konanie, bolo by veľmi nekorektné, keď sme našich oponentov kritizovali,“ uviedol Paška.

Čo je zlé na otázke, či bol Fico v tom byte, nepovedal. „Podstata, prečo sú ľudia nespokojní, je, čo sa dialo v rokoch 2004 až 2006. Smer vtedy hovoril, že predaj strategických podnikov je nehoráznosť,“ argumentoval Paška.

Líder SaS Richard Sulík zdôraznil, že kým on v kauze Sasanka odpovedal na všetky otázky, Fico nie je schopný povedať, či bol v tom byte alebo nie. Sulík zopakoval, že celá Sasanka vznikla preto, aby sa prekryla Gorila. „Spravil som chybu, mrzí ma to. Uvedomoval som si, že to nie je v poriadku, no mal som cez SMS a stretnutie s Mariánom Kočnerom snahu zistiť, kto sú zradcovia z koalície a bohužiaľ sa mi to nepodarilo. Bol som uvedený do omylu,“ zopakoval Sulík dôvody komunikácie s podnikateľom Kočnerom o voľbe generálneho prokurátora.

Šéf SaS zároveň ostro kritizoval volebné heslo Smeru, podľa ktorého ľudia potrebujú istoty. „To je čisté klamstvo a výsmech. Viete aké sú istoty? Len dane a smrť. Toto sľubujete ľuďom? Aké môže vláda sľúbiť istoty?“ pýtal sa. Poukázal tiež na to, že dnes má NR SR na krku miliardové žaloby pre zákaz zisku zdravotných poisťovní, ktorý presadila Ficova vláda. „Toto je tá ľavica. Sľubuje modré z neba, bezhlavo uzákoní zákaz zisku a potom má NR SR na krku žalobu za miliardu eur,“ konštatoval.

Podľa Pašku je však veľkou výhodou Smeru to, že strana nikdy nehovorila o nerealizova­teľných veciach. „Zobrali sme poplatky v zdravotníctve, zisk zdravotným poisťovniam, stiahli sme vojakov. Ľuďom nesľubujeme žiadne zázraky, Slovensko potrebuje stabilitu,“ argumentoval. Smer má preto pripravený súbeh opatrení, ktoré budú mať svoju postupnosť. „Daňová solidarita je základ. My nikomu nič nesľubujeme, hovoríme o štandardných postupoch,“ uistil.

Sulík na margo povolebných plánov naznačil, že SaS sa nevzdáva dekriminalizácie marihuany ani registrovaných partnerstiev. „My sme to v programe mali, máme a mať budeme. V tomto bode sme po voľbách ustúpili, lebo sme schopní robiť kompromisy. Vo veľa veciach sme cúvli, lebo sme konštruktívny partner. No keď išlo o záujmy Slovenska, tam sme už povedali stačilo,“ podotkol v súvislosti s hlasovaním o eurovale, ktorý SaS nepodporila a vláda Ivety Radičovej (SDKÚ) tak stratila dôveru.

Paška uznal, že sú skupiny ľudí, pre ktorých je marihuana témou, ale ľudia na Slovensku podľa jeho slov naozaj potrebujú istoty. „Vaša chyba bola, že ste ľudí zlákali na sľuby, a nič ste neurobili,“ dodal.

195 debata chyba