Financovanie SDKÚ polícia znova preveruje

Polícia sa znova začala zaujímať o financovanie SDKÚ. Preveruje informácie, ktoré majú súvisieť s kauzou prenájmu budovy daňovým úradom v Košiciach.

03.06.2011 20:15 , aktualizované: 04.06.2011 10:55
Dzurinda, SDKÚ Foto:
Naposledy polícia Dzurindovu SDKÚ preverovala v súvislosti s podozreniami, že prostredníctvom schránkových firiem pokladníka strany prala špinavé peniaze cez daňové raje.
debata (98)

Zisťuje tiež finančné súvislosti týkajúce sa predaja luxusného bytu šéfa miestneho zväzu SDKÚ v Nitre Ondreja Ščurku bývalému pokladníkovi strany Gabrielovi Palackovi.

Podrobnosti zatiaľ nie sú známe, podľa zdrojov Pravdy je celá vec v štádiu operatívneho preverovania. Polícia záležitosť odmietla komentovať. „Polícia neposkytuje informácie k operatívno-pátracej činnosti,“ reagovala hovorkyňa policajného prezídia Andrea Dobiášová. Nespresnila, či polícia preveruje prípad na základe podnetu, alebo medializovaných informácií.

Prípad polícia zatiaľ skúma bez dozoru prokuratúry. „Žiadny špeciálny prokurátor na tejto veci nepracuje. Ak je to operatívno-pátracia činnosť, ide to mimo prokuratúry,“ povedal šéf Úradu špeciálnej prokuratúry Dušan Kováčik.

Naposledy polícia najsilnejšiu vládnu stranu preverovala v súvislosti s podozreniami, že prostredníctvom schránkových firiem pokladníka strany prala špinavé peniaze cez daňové raje. Prípad napokon vlani v decembri zastavila.

Strana o súčasnom preverovaní nevie. „SDKÚ o tom nemá žiadne vedomosti,“ povedal hovorca SDKÚ Michal Lukáč. Informácie nemal ani Ščurka. „Mňa nikto z polície nekontaktoval,“ reagoval včera pre Pravdu. Prevod bytu komentovať nechcel, už keď celá vec vyšla najavo. Povedal vtedy, že je to jeho súkromná záležitosť. K prevodu na katastri došlo práve v čase, keď vrcholila kauza daniarov.

Ščurku s Palackom spája aj podnikanie ich manželiek. Obe sú spolumajiteľkami firmy ARON Consulting, ktoré pripravovala právne analýzy pre Ščurkovu firmu Nitra Invest.

Práve túto firmu si vybralo na prenájom priestorov pre daňové úrady v Košiciach Daňové riaditeľstvo pod vedením bývalého šéfa Miroslava Mikulčíka, ktorý je blízky ministrovi financií Ivanovi Miklošovi. Zákazka bola bez súťaže, riaditeľstvo vyberalo na základe vlastného prieskumu trhu, kde porovnalo ponuky dvoch firiem. Opozícia to označila za stranícky klientelizmus, premiérka hrozila odchodom z vlády, ak Mikloš Mikulčíka neodvolá.

Napokon sa Mikulčík vzdal kresla sám a Daňové riaditeľstvo vyhlásilo nové výberové konanie. Obálky s ponukami otváralo včera, nového nájomcu bude vyberať z piatich záujemcov.

Jedným z nich je znova aj Ščurkova firma Nitra Invest. Keď pred dvoma mesiacmi získala túto štátnu objednávku za 6,6 milióna eur, jej spoločníkom bola cyperská firma, kde nebol známy jej majiteľ, len konatelia. Po kritike spoločnosť napokon z firmy vystúpila.

SDKÚ nie je jediná parlamentná strana, ktorej činnosť v poslednom období preverovala polícia. Orgány činné v trestnom konaní vyšetrovali aj sporné financovanie Smeru z roku 2002, na ktoré upozornil bývalý člen Smeru, exposlanec Bohumil Hanzel. Ten tvrdil, že strana v účtovníctve nepriznala všetky príspevky svojich sponzorov. Hanzel tvrdil, že videl kópiu notársky overenej zmluvy medzi Smerom a sponzormi, ktorá sa týkala konkrétnych miest na kandidátke strany, a osobne bol pri viacerých stretnutiach so sponzormi, ktorí mali v rokoch 2000 – 2002 strane poskytnúť peniaze. V tejto veci dostala Generálna prokuratúra aj nahrávku s údajným hlasom predsedu Smeru Roberta Fica, kde sa hovorí, koľko peňazí získal pre stranu.

Preverovaniu financovania volebnej kampane sa nevyhlo ani KDH. Prokuratúra preverovala, či KDH vo svojej finančnej správe uviedlo všetky dary, pôžičky a výdavky na kampaň. Sporných bolo 118-tisíc eur, ktoré mal za bilbordy pre KDH zaplatiť bratislavský advokát a ktoré vo finančnej správe uvedené neboli.

Vyšetrovateľ a špeciálny prokurátor napokon rozhodli, že ani v jednej z týchto sa káuz nebude pokračovať v trestnom stíhaní.

© Autorské práva vyhradené

98 debata chyba