Firma na čele so Simonovým známym má drevo na 4 roky

Kým sa niektorí spracovatelia dreva boja o svoju existenciu, firma Rettenmeier Tatra Timber vedená Karlom Vinšom, známym ministra pôdohospodárstva Zsolta Simona (Most), má zabezpečenú dodávku suroviny zo štátnych Lesov na štyri roky.

17.01.2012 20:00 , aktualizované: 18.01.2012 12:01
les, drevo, strom, stromy, urbár, urbariát Foto:
Ilustračné foto
debata (19)

Ide o ďalší veľký kontrakt bez verejného výberového konania alebo elektronickej aukcie pre firmu Tatra Timber Logistik, ktorá je pre Rettenmeier Tatra Timber sprostredkovateľom.

Denník Pravda už v utorok informoval o ďalšej zmluve z októbra 2011 tiež bez verejnej súťaže. V prípade kontraktu z decembra bude dodávka dreva prebiehať tiež prostredníctvom firmy Tatra Timber Logistik. Zmluvu, ktorú má denník Pravda k dispozícii, podpísal Simonov nominant na poste generálneho riaditeľa Lesov SR Igor Viszlai. Rettenmeier vďaka nej získa počas nasledujúcich štyroch rokov celkovo 560-tisíc kubických metrov drevnej hmoty. Firma zmluvu podpísala podľa šéfa Rettenmeieru ako pokračovanie spolupráce spustenej pred desiatimi rokmi. „Naša spoločnosť má obchodné vzťahy s Lesmi SR zmluvne potvrdené a realizované od roku 2002,“ spresnil Vinš. Lesy na otázky Pravdy v utorok neodpovedali.

Minister Simon už skôr pripustil, že Lesy poskytli drevo síce bez súťaže, ale s cieľom udržania zamestnanosti v regióne. Šéf Podnikateľskej aliancie Slovenska Róbert Kičina však takúto logiku spochybňuje.

„Ak je dreva na Slovensku nedostatok, tak je isté, že niektoré firmy budú musieť prepúšťať,“ podčiarkuje Kičina, ktorý sa domnieva, že zvýhodňovanie niektorých firiem pred inými nie je férové.

„Navyše, štát by sa mal snažiť zarobiť čo najviac. Najlepšiu cenu vždy vygeneruje verejná súťaž alebo elektronická aukcia,“ myslí si šéf podnikateľskej aliancie. Argument o snahe udržania zamestnanosti už skôr spochybnili aj oslovení slovenskí spracovatelia dreva, ktorí majú problém so zháňaním suroviny, a priznali, že keď sa situácia nezmení, budú musieť prepúšťať.

Tatra Timber Logistik ešte vlani v októbri podpísala s Lesmi kontrakt na dodávku 40–tisíc kubíkov dreva za 2,5 milióna eur, a to dva dni po vzniku firmy. Vinš argumentoval, že táto zmluva bola podpísaná zhruba dva mesiace pred jeho príchodom do Rettenmeieru. Podľa zdrojov blízkych vedeniu Lesov však začal Vinš viesť niektoré rokovania pre Rettenmeier už v auguste minulého roku.

Vinš bol za druhej Dzurindovej vlády určitý čas na čele Lesov, a to v čase, keď bol Simon ministrom pôdohospodárstva. Vinš i Simon odmietli, že Rettenmeier získa drevo vďaka ich dlhoročnému vzťahu.

„Spoločnosť Rettenmeier Tatra Timber je najväčší a najmodernejší spracovateľ smrekového dreva na Slovensku, dcérska spoločnosť jedného z najväčších spracovateľov dreva v Nemecku. V dvoch prevádzkach zamestnáva viac ako 340 pracovníkov a od príchodu na Slovensko v roku 1999 investovala do rekonštrukcie a rozvoja viac ako 70 miliónov eur,“ podotkol v utorok Vinš.

Drevári, ktorí sa pre obavy zo straty zákaziek od štátnych Lesov obávajú zverejnenia mena, však hovoria, že aj keď sú menší, aj oni zamestnávajú veľa ľudí a do prevádzok investovali milióny eur. „Moja firma rozhodne nechátra a tiež udržiava zamestnanosť,“ uzatvára jeden z drevárov.

© Autorské práva vyhradené

19 debata chyba