FT: Dlhová kríza eurozóny vstupuje do rozhodujúcej fázy

Dlhová kríza eurozóny vstupuje do rozhodujúcej fázy. Vlády si totiž musia na kapitálových trhoch požičať viac, aby financovali svoje ekonomiky. Britský denník Financial Times (FT) upozorňuje, že krajiny eurozóny v septembri doslova zaplavia trh svojimi dlhopismi.

06.09.2010 11:30
Peniaze, euro, sporenie Foto:
Ilustračné foto
debata

Niektorí stratégovia varujú, že krajinám so slabšími ekonomikami sa možno nepodarí získať toľko peňazí, koľko potrebujú. Vlády členských štátov eurozóny plánujú v septembri emitovať dlhopisy v celkovej hodnote 80 miliárd eur, pričom v auguste vydali dlhopisy len za 43 miliárd eur. Španielsko si chce v septembri požičať 7 miliárd eur, čo je dvojnásobok v porovnaní s augustom, tvrdí spoločnosť ING Financial Markets.

Takzvaným okrajovým ekonomikám eurozóny, teda Španielsku, Portugalsku a Írsku, najviac hrozí, že investori nebudú mať záujem o ich dlhopisy alebo budú požadovať vysoký úrok. Obávajú sa totiž o zdravie bánk a ekonomík týchto krajín.

Grécko v súčasnosti nezískava peniaze na trhu, pretože čerpá záchranný úver od Medzinárodného menového fondu (MMF) a krajín eurozóny. Úverový program bude trvať tri roky, ale niektorí predstavitelia MMF a gréckej vlády sa vyjadrili, že Atény sa možno pokúsia vrátiť na finančný trh už na budúci rok.

„Dostávame sa do kritickej fázy, rastie totiž pravdepodobnosť, že niektorej vláde sa nemusí podariť získať peniaze, ktoré potrebuje,“ tvrdí analytik ING Financial Markets Padhraic Garvey. Dodal, že najväčšie obavy vzbudzujú Španielsko, Portugalsko a Írsko. „Stále nevidím investorov, ktorí by chceli nakupovať dlhopisy okrajových krajín.“

Niektorí analytici tvrdia, že návrat investorov z dovoleniek povedie k zvýšeniu volatility na dlhopisových trhoch. Niektorí totiž môžu v najbližších týždňoch začať predávať dlhopisy okrajových krajín eurozóny, keďže vyhliadky svetovej ekonomiky sa počas leta zhoršili. Aj napriek niektorým minulotýždňovým nečakane pozitívnym makroekonomickým údajom z USA rastú obavy z opätovnej recesie.

Iní analytici však tvrdia, že vlády nebudú mať veľký problém s predajom dlhopisov, aj keď možno budú musieť ponúknuť vyššie výnosy, aby prilákali investorov. Krajiny ako Portugalsko a Írsko si totiž už zabezpečili veľkú väčšinu peňazí, ktoré potrebujú v tomto roku.

debata chyba